Cudzą krwią

Seria: Z medalionem
Wydawnictwo: Śląsk
historyczna
brak

Książka Bidwella jest zbeletryzowaną opowieścią o Karolu Edwardzie Stuarcie. Był synem Jakuba Stuarta i Marii Klementyny Sobieskiej, wnukiem obalonego Jakuba II, króla Szkocji, Anglii i Irlandii oraz prawnukiem Jana III Sobieskiego, króla Polski. Zwolennicy jego ojca zwani jakobitami bezskutecznie próbowali go osadzić na tronie brytyjskim. W 1745 Karol Edward wywołał w Szkocji powstanie, które po początkowych sukcesach zakończyło się krwawą klęską - książę zdołał uciec w przebraniu kobiety. Jego ucieczka stała się kanwą romantycznej szkockiej legendy i popularnej pieśni ludowej (śpiewanej do dzisiaj jako kołysanka) pt. "Skye Boat Song".

Kuba | 2011-02-03

Książka opowiada o powstaniu wznieconym przez pretendenta do tronu Szkocji i Anglii Karola Edwarda Stuarta w 1745 r. Jest napisana raczej w formie powieści a nie książki historycznej. Sama historia była dla mnie bardzo wciągająca. Odwaga samego Karola i społeczeństwa szkockiego budzi podziw, sporo tu patosu(co dla mnie jest zaletą). Książka jest także wartościowa z uwagi na sporo informacji o kształcie społeczeństwa szkockiego w 18 wieku.
Ze swojej strony gorąco polecam tą pozycje.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Aliath | 2016-11-20
Sygryda | 2016-01-30