Giovanni's Room
8306020480
Pretender

W powieści "Mój Giovanni" Baldwin nie zajmuje się Afroamerykanami ani konfliktami rasowymi. Porusza natomiast temat homoseksualizmu, wówczas jeszcze raczej obchodzony z daleka, stając się obok Carson McCullers i Tennessee Williamsa jednym z pionierów literackiego obrazu amerykańskiej rewolucji seksualnej. "Mój Giovanni" to opowieść o młodym, białym Amerykaninie, mieszkającym od jakiegoś czasu w Paryżu, rozdartym między miłością do kobiety, Helli, i miłością do mężczyzny, Giovanniego. Jest to powieść znakomicie napisana, gęstą, intensywną prozą, dramatyczną i powściągliwą zarazem, o wyrazistych, trudnych do zapomnienia postaciach. Przetłumaczono ją na wiele języków, przerobiono też na sztukę teatralną.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1900
Gosia | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 04 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść zupełnie nieznanego mi pisarza murzyńskiego Jamesa Baldwina. Jest niewielka objętościowo, bardzo powściągliwa, aż czasami chciałoby się, aby aby autor rozbudował jakiś wątek, ale zawiera wiele treści. Akcja rozgrywa się w Paryżu. Opowiada historię miłosnego trójkąta, w którym główny bohater (młody Amerykanin)jest rozdarty pomiędzy miłością do narzeczonej a miłością do mężczyzny. Musi wybierać pomiędzy standardowym obrazem swego dalszego życia w małżeństwie i rodzinie a życiem w ukryciu, z pewnym piętnem w trudnym, gejowskim środowisku (w Ameryce w tamtych latach homoseksualizm był karany). Autor jest jednym z prekursorów w swoim kraju dotykającym tych tematów.

Antoni Leśniak | 2013-03-29
Przeczytana: 18 lutego 2013

Wydawałoby się, że temat miłosnego trójkąta nie będzie w stanie budzić już tylu emocji, bo temat przecież nie nowy a samo spojrzenie na problem pewnie już też gdzieś było, a jednak Autor wyczuwając te wszystkie podskórne napięcia stworzył małe wielkie dzieło, rzecz o ludzkiej niepewności i niezdecydowaniu ale i wyborze, zanurzającym się w szaleństwie i namiętności, dzikiej i skomplikowanej ale pochłaniającej. Może nie do końca dającej poczucie szczęścia ale przyjemność choćby na chwilę olbrzymią. A przecież dla takich chwil warto żyć w takim rozbiciu i nieładzie, bo przecież lepiej wspominać niż marzyć. Tym bardziej, że w tle finał tej opowieści od samego poczatku gdzies ukradkiem zapowiada tragizm bohaterów skazanych na klęskę tych wyborów i samotność i śmierć. Przejmująca i pełna emocji opowieść o tym, jak ciekawe i jednocześnie trudne jest nasze życie.

lajt | 2010-10-25

Klasyka powieści gejowskiej. Szalenie głębokie studium człowieka pogrążonego w rozterce między miłością do mężczyzny, a miłością do kobiety, która w tym przypadku jest fałszywie rozpoznanym uczuciem. Autor pokazuje nam udręczenie ludzkie, walkę ze stereotypowym poglądem jako jedynym słusznym. W tej mini powieści mamy też obraz rzeczywistych zachowań tzw. ciot, ale to jednak świat, w którym wszyscy postępujemy schematycznie i od tego autor nie ucieka, nie tworzy nam modelu "dobrego geja", jedynie tworzy nam model człowieka i to niesamowicie uwikłanego w życie.

Konrad | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Krótki i przy tym bardzo dobry portret dwójki bohaterów, ich relacji i konstelacji wzajemnych powiązań z innymi mniej lub bardziej znaczącymi bohaterami - mięsne rozmowy, trudne wybory, wszystko bardzo teatralnie, ale bez przegięcia znanego z prozy Witkowskiego, czy genetowskiego uświęcania zbrodni. Książka poruszająca.

Kaj | 2013-04-17

Powieść Baldwina odczytuję jako wyjątkowo przygnębiającą opowieść o zagubieniu, pustce i dojmujących, nieznikających wyrzutach sumienia.

pan_nilsson | 2013-10-08

Najpiękniejsza pozycja o tematyce homoerotycznej. Nie da się zapomnieć tej książki.

Ehtele | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Każdy z nas ma jakieś kłamstwa, czy kłamstewka którymi karmi zarówno innych jak i samego siebie. Nie mówię oczywiście, że każdy chowa jakieś okropne tajemnice, za które mógłby trafić do więzienia czy, że każdy z nas jest notorycznym kłamcą (choć gdyby spojrzeć na to ile razy mijał się ktoś z prawdą, czy wymyślał jakąś wymówkę dla wykładowcy o tym jak to pies zjadł jego wypracowanie, albo, że w jednym miesiącu musiał pochować pięć babć, to chyba jednak wyjdzie na to, że tymi notorycznymi kłamcami jesteśmy ) - po prostu są tajemnice, które nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego, nawet gdyby jedynymi osobami, które mają w końcu się z nimi zmierzyć, jesteśmy my sami.

I w gruncie rzeczy Giovanni’s Room właśnie o tym opowiada - David to zwykły około trzydziestoletni chłopak, zagubiony w sobie i rozdarty pomiędzy tym, czego oczekuje od niego ojciec i społeczeństwo, a tym, czego pragnie on sam. A w latach 50. ubiegłego wieku społeczeństwo wymagało niby niewiele, ale jednak za...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G

Spodobała mi się przede wszystkim historia, wyczuwalne napięcie i sama postać głównego bohatera, z jego rozterkami i niezdecydowaniem. Poza tym lektura ze wszech miar przyjemna.

Czytaczyk | 2012-12-11
Przeczytana: 09 czerwca 2000

nic dodac nic ujac,poprostu zajeb....

Annabe | 2015-09-22

Świetna narracja, genialny sposób pisania - słowa płyną wartko i płynnie przeradzają się w obrazy. Brak niepotrzebnych dłużyzn, opisy zaskakujące i trafne, zaskakująco trafne. Baldwin musiał próbować swoich sił również w poezji. A poza tym Paryż, lata 50, problem z samookreśleniem, przyznaniem się do swojej tożsamości. Przebiegłam przez tę książkę.