Szczyt wszystkiego

Tłumaczenie: Anna Nowak
Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 3)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Diary of a Wimpy Kid: The last straw
cwaniaczek, dziennik
Jaskierka

Inne wydania

Postawmy sprawę jasno: Greg Heffley był i pozostanie mięczakiem. Ktoś musi to wyjaśnić jego ojcu. Widzicie, Frank Heffley wciąż sobie wyobraża, że zrobi z syna prawdziwego mężczyznę, i stara się go nakłonić do uprawiania sportu. A sprawa robi się naprawdę poważna, kiedy wpada na pomysł wysłania Grega do szkoły wojskowej… To już szczyt wszystkiego!

źródło opisu: [Nasza Księgarnia, 2009]

Wkp | 2017-05-12

CWANIACZEK NA SZCZYCIE (WSZYSTKIEGO)

W momencie, kiedy seria dociera do bariery, jaką bez wątpienia jest trzeci tom, można już mówić nie tylko o jej dużej popularności, ale także i pewnej stałości. Tytuł rozgościł się już bowiem nie tylko na półkach, ale i w sercach odbiorców i zapewne nieprędko z nich zniknie. W przypadku Dziennika Cwaniaczka lata, jakie minęły od publikacji trzeciej powieści potwierdziły słuszność tego stwierdzenia – obecnie cykl liczy 11 tomów i nic nie zapowiada jego końca. Warto więc wrócić do początków i przypomnieć sobie jak zmieniało się życie nastoletniego Grega. A czemu nie zrobić tego sięgając po audiobooki, których słucha się wprost znakomicie?

Koniec starego roku zawsze oznacza jedno: Gwiazdkę, a co za tym idzie prezenty. Każde dziecko miałoby więc powody do zadowolenia, ale nie Greg. Odkąd poszedł do gimnazjum jest najwyraźniej za stary na coś naprawdę dobrego (czyt. „zabawki”), więc dostaje tandetne podarki w stylu książek. Co więcej prezent od...

Jak nie dać się życiu i nie pozostać fajnym cwaniaczkiem?
To już trzeci tomik przygód pewnego przeciętnego, może trochę inaczej, nastolatka. Szalonego Grega Heffleya. Greg jest twórcą i głównym bohaterem pamiętnika napisanego w formie dziennika. Pisze, żeby wylać z siebie wszystkie łzy zebrane pieczołowicie w ciągu całego właśnie przeżytego dnia (symboliczne łzy oczywiście). Jego życie bowiem, jak zresztą życie każdego nastolatka, do najłatwiejszych nie należy. Owszem, byłoby takie, gdyby nie mnóstwo obiektywnych przeszkód, które nieustannie ktoś lub coś kładzie mu na drodze. Wymieńmy kilka z nich: trochę starszy i wyjątkowo wredny brat Rodrick; młodszy, sepleniący brat Manny; rodzice, którzy nic nie rozumieją; nauczyciele, co nie potrafią docenić; koledzy, którzy nie wyróżniają się zdolnościami dostrzeżenia cudzego geniuszu.
Pierwsze, co rzuca się w oczy (jeden rzut, drugi rzut, rzuca łapie, łapie rzuca... - wspomnienie-dygresja dla starszych czytelników) po wzięciu książki do...

Tak, tak, wiem jak to wygląda. 8 dla idiotycznej książeczki dla dzieci. Postawić coś takiego wyżej od Tolkiena i tylko trochę za Steinbackiem... Czy ja kompletnie zwariowałam?
Ktoś może tak pomyśleć. Ale ta 8 to bardzo nietypowa ocena. Oderwana od wszystkich innych ocen. To 8 za wprawienie mnie w naprawdę dobry humor i zmuszenie do parskania głośnym śmiechem.
Przymknijmy na to oko...

suzi900 | 2017-02-26

"Słyszeliście, że na początku roku trzeba spisać listę "postanowień", żeby stać się lepszym człowiekiem? W moim przypadku nie jest łatwo stać się lepszym, bo ja już jestem jednym z najlepszych ludzi, jakich znam".
Mój ulubiony Greg Heffley powraca i znów zaskakuje durnymi pomysłami i równie durnymi przemyśleniami średnio rozgarniętego nastolatka.
Naszą rodzinną tradycją jest głośne czytanie dzienników cwaniaczka. Na miłej tej czynności spędzamy zarówno weedendowe poranki jak i długie, zimowe wieczory. Naszą ulubioną postacią jest bezapelacyjnie młodszy brat Gregorego - Manny.
Zdecydowanie winna jestem autorowi podziękowania za to, że pokazał moim dzieciom, jak fajnie jest zagłębiać się w świat książkowych bohaterów i ile głupawych pomysłów można zaczerpnąć z jednej małej książeczki.

AnnaSikorska | 2017-04-11

Fabuła przypomina piłeczkę puszczoną w ruch i potrącającą kolejne przeszkody, uruchamiającą kolejne mechanizmy, przez co czytelnik nie ma czasu na nudę. Prosty język, szybka akcja, spora dawka humoru wynikająca z absurdalnych zachowań oraz prześladującego chłopca pecha sprawiają, że lektura rozbawi nie tylko młodego czytelnika. Dla mnie jest to piękne spojrzenie na często fatalnie kończące się dobre intencje dzieci.
Fabuła każdego tomu zawsze ma temat przewodni. Raz są nim wakacje, innym razem święta, nauka w gimnazjum, relacje z rodzeństwem, twarde wychowanie, dojrzewanie, konsekwencje złych czynów, pierwsze związki, rodzinne wyprawy czy kult przeszłości rodziców. Niedługie nakładające się na siebie scenki wprowadzające kolejne elementy napięcia i kończące się zabawnym rozwiązaniem sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Aby dodatkowo urozmaicić czytanie w książce nie zabraknie elementów komiksowych, dzięki czemu sięgają po nią również przeciwnicy...

nellanna | 2012-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2012

Boskie!!!
Zaczytałam tę książkę na śmierć, od deski do deski; nie polecam jej wyłącznie nastolatkom lubiącym poczucie humoru w stylu Woody Allena (sic!) ale przede wszystkim dorosłym. Bawiłam się doskonale i dawno mnie nikt z otoczenia nie słyszał, jak rżę, niczym klacz na pastwisku, podczas lektury!

Klaudia Ficek | 2014-07-02
Przeczytana: 22 czerwca 2014
TheBomb | 2012-04-08
Przeczytana: 03 marca 2012

To naprawdę super książka . Opowiada o chłopcu ,który nazywa się Greg Heffley . Ma on śmieszne przygody i już na początku twierdzi ,że jest najlepszym człowiekiem jakiego zna i nie musi robić listy postanowień na Nowy Rok ponieważ nie ma co poprawiać w sobie . Ale za to postanawia pomóc innym i spisuje listę postanowień dla pozostałych domowników : mamy , taty , brata Mann'ego i Rodrick'a . Ma on kolegę Rowleya oraz jest zakochany w pięknej dziewczynie z klasy Holly Hills . Pewnego razu tato postanawia wysłać go do szkoły wojskowej lecz udaje mu się przekonać ojca by zamiast do szkoły wojskowej zapisał go do harcerstwa . Ojciec zgadza się . Ma on także wiele innych ciekawych przygód . Serdecznie zachęcam do przeczytania tej książki . Ponieważ jest bardzo śmieszna i na pewno poprawi ci humor . :)

Gustawsonek | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W nowej książce o Gregu doszedł nowy temat - Holly Hills. Przygody są trochę mniej zabawne, jednak nie złe. Nie ma już komiksów które w poprzedniej części zajęły kilka stron. Książka poświęcona osobom od dziesięciu do dwunastu lat - myślę że czternastolatka lub tym bardziej czternastolatkę mogłyby znudzić. Koniec nie za bardzo zaskakujący,chcąc nie chcąc część pierwsza była lepsza.

Betoniarka | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Uzależniłam się od "cwaniaczka" i jednocześnie widzę w tych książkach dziesiątki analogii do własnego dzieciństwa. Po prostu trzeba przeczytać! Wszystkie części! Najlepiej naraz!