Szczyt wszystkiego

Tłumaczenie: Anna Nowak
Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 3)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Diary of a Wimpy Kid: The last straw
cwaniaczek, dziennik
Jaskierka

Postawmy sprawę jasno: Greg Heffley był i pozostanie mięczakiem. Ktoś musi to wyjaśnić jego ojcu. Widzicie, Frank Heffley wciąż sobie wyobraża, że zrobi z syna prawdziwego mężczyznę, i stara się go nakłonić do uprawiania sportu. A sprawa robi się naprawdę poważna, kiedy wpada na pomysł wysłania Grega do szkoły wojskowej… To już szczyt wszystkiego!

źródło opisu: [Nasza Księgarnia, 2009]

Jak nie dać się życiu i nie pozostać fajnym cwaniaczkiem?
To już trzeci tomik przygód pewnego przeciętnego, może trochę inaczej, nastolatka. Szalonego Grega Heffleya. Greg jest twórcą i głównym bohaterem pamiętnika napisanego w formie dziennika. Pisze, żeby wylać z siebie wszystkie łzy zebrane pieczołowicie w ciągu całego właśnie przeżytego dnia (symboliczne łzy oczywiście). Jego życie bowiem, jak zresztą życie każdego nastolatka, do najłatwiejszych nie należy. Owszem, byłoby takie, gdyby nie mnóstwo obiektywnych przeszkód, które nieustannie ktoś lub coś kładzie mu na drodze. Wymieńmy kilka z nich: trochę starszy i wyjątkowo wredny brat Rodrick; młodszy, sepleniący brat Manny; rodzice, którzy nic nie rozumieją; nauczyciele, co nie potrafią docenić; koledzy, którzy nie wyróżniają się zdolnościami dostrzeżenia cudzego geniuszu.
Pierwsze, co rzuca się w oczy (jeden rzut, drugi rzut, rzuca łapie, łapie rzuca... - wspomnienie-dygresja dla starszych czytelników) po wzięciu książki do...

Tak, tak, wiem jak to wygląda. 8 dla idiotycznej książeczki dla dzieci. Postawić coś takiego wyżej od Tolkiena i tylko trochę za Steinbackiem... Czy ja kompletnie zwariowałam?
Ktoś może tak pomyśleć. Ale ta 8 to bardzo nietypowa ocena. Oderwana od wszystkich innych ocen. To 8 za wprawienie mnie w naprawdę dobry humor i zmuszenie do parskania głośnym śmiechem.
Przymknijmy na to oko...

suzi900 | 2017-02-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Słyszeliście, że na początku roku trzeba spisać listę "postanowień", żeby stać się lepszym człowiekiem? W moim przypadku nie jest łatwo stać się lepszym, bo ja już jestem jednym z najlepszych ludzi, jakich znam".
Mój ulubiony Greg Heffley powraca i znów zaskakuje durnymi pomysłami i równie durnymi przemyśleniami średnio rozgarniętego nastolatka.
Naszą rodzinną tradycją jest głośne czytanie dzienników cwaniaczka. Na miłej tej czynności spędzamy zarówno weedendowe poranki jak i długie, zimowe wieczory. Naszą ulubioną postacią jest bezapelacyjnie młodszy brat Gregorego - Manny.
Zdecydowanie winna jestem autorowi podziękowania za to, że pokazał moim dzieciom, jak fajnie jest zagłębiać się w świat książkowych bohaterów i ile głupawych pomysłów można zaczerpnąć z jednej małej książeczki.

nellanna | 2012-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2012

Boskie!!!
Zaczytałam tę książkę na śmierć, od deski do deski; nie polecam jej wyłącznie nastolatkom lubiącym poczucie humoru w stylu Woody Allena (sic!) ale przede wszystkim dorosłym. Bawiłam się doskonale i dawno mnie nikt z otoczenia nie słyszał, jak rżę, niczym klacz na pastwisku, podczas lektury!

Claudia Ficek | 2014-07-02
Przeczytana: 22 czerwca 2014
TheBomb | 2012-04-08
Przeczytana: 03 marca 2012

To naprawdę super książka . Opowiada o chłopcu ,który nazywa się Greg Heffley . Ma on śmieszne przygody i już na początku twierdzi ,że jest najlepszym człowiekiem jakiego zna i nie musi robić listy postanowień na Nowy Rok ponieważ nie ma co poprawiać w sobie . Ale za to postanawia pomóc innym i spisuje listę postanowień dla pozostałych domowników : mamy , taty , brata Mann'ego i Rodrick'a . Ma on kolegę Rowleya oraz jest zakochany w pięknej dziewczynie z klasy Holly Hills . Pewnego razu tato postanawia wysłać go do szkoły wojskowej lecz udaje mu się przekonać ojca by zamiast do szkoły wojskowej zapisał go do harcerstwa . Ojciec zgadza się . Ma on także wiele innych ciekawych przygód . Serdecznie zachęcam do przeczytania tej książki . Ponieważ jest bardzo śmieszna i na pewno poprawi ci humor . :)

Gustawsonek | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W nowej książce o Gregu doszedł nowy temat - Holly Hills. Przygody są trochę mniej zabawne, jednak nie złe. Nie ma już komiksów które w poprzedniej części zajęły kilka stron. Książka poświęcona osobom od dziesięciu do dwunastu lat - myślę że czternastolatka lub tym bardziej czternastolatkę mogłyby znudzić. Koniec nie za bardzo zaskakujący,chcąc nie chcąc część pierwsza była lepsza.

Betoniarka | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Uzależniłam się od "cwaniaczka" i jednocześnie widzę w tych książkach dziesiątki analogii do własnego dzieciństwa. Po prostu trzeba przeczytać! Wszystkie części! Najlepiej naraz!

Kalina | 2010-10-25
Przeczytana: 2010 rok

ten tom przecztyałam jednym them podobnie jak pozostałe. zajął mi 1 dzień. podoba mi się i czekam na kolejne przygody Grega.

ksiazkoteka | 2015-01-19

Książki te potrafią tak rozśmieszyć, że można zaśmiać się na śmierć ( oczywiście tylko tak mówię, że na śmierć, ale chodzi o to, że długo będziesz się śmiać!).

Czyta się szybko, bo jest dużo obrazków (prawie jak w komiksie). Trzy tomy przeczytałam niemal jednym tchem – w ciągu jednego tygodnia.

Polecam nie tylko chłopakom!!!
Więcej na ksiazkoteka.bloa.pl