Okładka książki Pokój na poddaszu

literatura polska
typ
papier
Wilczek
7.01 (106 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Anka była tak zmęczona, że zupełnie leciała z nóg. A tu jeszcze trzeba ułożyć do snu zapłakanego Adasia, uspokoić Zosię, jako tako posprzątać pokój. Piekły ją oczy i chętnie zapłakałaby tak samo jak najmłodszy braciszek. Ale nie było można.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
KingaG | 2014-04-16
Na półkach: Na blogu, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Kiedy zostaje im odebrane dzieciństwo...

Po raz pierwszy "Pokój na poddaszu" autorstwa Wandy Wasilewskiej został wydany w 1939 roku. Książka opowiada o bardzo młodych ludziach, których los zmusił do szybkiego wkroczenia w dorosłość. Umarła bowiem ich matka. Anka, Zosia, Adaś i Ignaś są zdani jedynie na siebie i mogą liczyć tylko na to, że dopisze im szczęście.

Tej krótkiej powieści, bo zaledwie stu stronicowej, wcale nie czyta się tak łatwo. Mimo, że dzieci zawsze udaje się uratować z opresji. Mimo, że ktoś zawsze zdoła im pomóc. Mimo, że pojawiają się w ich życiu radosne akcenty. Mimo to wszystko łapie człowieka dojmujący smutek. Dlaczego właśnie oni? Czemu to Ania musi zastąpić swojemu rodzeństwu matkę?
Nie macie pojęcia jak bardzo było mi żal Ignasia, kiedy przeczytałam o tym, że tak się poświęcił i...

Wasilewska posługuje się z jednej strony prostym i dość przyjemnym piórem, bo zawierającym przeważającą liczbę dialogów, a z drugiej odbierałam je po trosze jako sztu...

Asiatek | 2011-05-01
Przeczytana: 01 maja 2011

"Pokój na poddaszu" to pełna optymizmu opowieść o czwórce rodzeństwa. Anka, Ignaś, Zosia i Adaś są sierotami, nie mają już nikogo. Mieszkają w małym pokoiku na poddaszu, mimo to opoekują się soba nawzajem i bardzo się kochają. Świetnie sobie radzą. Nawet brak pieniędzy nie jest dla nich problemem. Dzieci potrafią się cieszyć z takich rzeczy, których inni nie zauważają. Szczęście daje im miłość i wzajemne wsparcie.

Bardzo polecam te księzkę, szczególnie tym którzy uważają, że ich życie jest bez sensu :)

Katherina87 | 2012-11-18

Smutna to opowieść. Anię poznajemy w momencie, gdy traci mamę. Ojciec zmarł wcześniej. Dziewczynka ma trójkę rodzeństwa i zostają wszyscy zupełnie sami w małym pokoju na poddaszu.. A tu czas nie stoi w miejscu. Trzeba coś ugotować, położyć braciszka do łóżka, opłacić opał, rachunki. Dorosłość spada w jednej chwili na dziewczynkę jak grom z jasnego nieba. To lektura o szybkim dorastaniu do dorosłości ale też o tym, że warto wychodzić ludziom naprzeciw. Owe dzieci, z pomocą sąsiadów i same czyniąc dobre uczynki, zjednują sobie ludzi, którzy im pomogą nie raz. Mają pełno przygód, rożnych rozterek, ale najważniejsze- radzą sobie. Szarość, bieda, malutkie, skromne marzenia i dobrzy ludzie wokół.
Książka ukazała się w 1954 roku, była w czasie PRL-u obowiązkową lekturą w szkole podstawowej. Całkiem fajna książka, szkoda tylko, że nie tak tajemnicza jak okładka.

Gablysia | 2012-11-24
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2012

Trafiłam na nią po przekopaniu starej biblioteczki babci. Znajomy tytuł, chyba już ją kiedyś czytałam.Smutna,nostalgiczna książka.Bieda,choroby, ludzie, których już nie ma.A dzis wszystko jest takie kapitalistyczne, nieprawdziwe, nawet dobre uczynki wyglądają nieprawdziwie, bo są podszyte własną prywatą. Dziecinstwo pełne fascynacji drobiazgami, i chęć czynienia dobra. Bieda łączy ludzi, nieszczęścia scalają ich ze sobą, trud tworzy więzi. Nadmiar wszystko niszczy. Takimi dziwnymi stworzeniami jesteśmy.

Anna | 2012-10-15

Wiem, jestem nieobiektywna. To książka mojego dzieciństwa, czytałam ją tyle razy,że znam prawie na pamięć. Pierwszy egzemplarz ktoś ode mnie pożyczył i bezczelnie nie oddał, ale po 15 latach moja siostra cudem kupiła mi drugą :-D
Ciepła, rodzinna, wspaniała.
Ulubiona.

Trikster | 2013-01-16
Przeczytana: 2001 rok

To jedna z tych książek, które czytasz jako dziecko, które kształtują cię i do których chętnie powracasz dla paru wzruszeń. Mam do niej ogromny sentyment i poleciłabym ją każdemu.

Czytaającaa | 2013-10-25

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa i wciągająca książka, którą polecam wszystkim szukających przygód, zmian akcji... Książka spodobała mi się tak bardzo, że przeczytanie jej zajęło mi 1 dzień.. :D

elfiko | 2013-04-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

przeczytałam tą książkę kilkanaście razy, pierwszy raz w podstawówce w czwartej klasie, ostatni raz rok temu :) i nie był to ostatni ostatni :)

Kamila | 2013-04-20
Na półkach: ❤ Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Bardzo fajna książka :) pokazuje życie sierot na wsi i w mieście takie ksiązki uwielbiam :)

Bartek | 2013-11-21

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku