Przyjęcie w wielkim świecie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Empfang bei der Welt
powieść niemiecka, XX w., Niemcy
mantra

Jest to powieść-satyra na świat wielkiego kapitału. Aby uniknąć płacenia podatków, wielcy przemysłowcy i finansiści stają się z konieczności "mecenasami sztuki" i finansują w danym wypadku budowę opery. Wokół przyjęcia na ten cel obraca się akcja powieści.

orionemi | 2015-09-12
Przeczytana: grudzień 2014

Pieniądze, władza, znaczenie towarzyskie a kultura i godność człowieka, wystawione na pokaz w przyjęciu, w tak zwanym wielkim świecie.

Akcja powieści nie należy do najbardziej dynamicznych, ale ma coś w sobie. Klimatu napewno dodają dziwactwa dziadka Baltazara. Jego tajemnicza piwnica z winami, uczty z upiorami, udawanie swojego własnego nieżyjącego sługi Nepomucena sprawiają że jest to wyrazista zapadająca w pamieć postać.

Główni bohaterowie to syn, ojciec i dziadek, będący na różnych z racji swojego wieku etapach życia. Syn, jako młodość ma jeszcze nie skażone spojrzenie na świat, gdzie wciąż do szczęścia wystarczają swobodne spacery z ukochaną. Ojciec jest już od dawna na etapie gdy pieniądz i pragnienie sukcesu liczą sie najbardziej i to on właśnie wyprawia wielkie przyjęcie. Dziadek natomiast widzi że był kiedyś jak jego wnuk, ale został skonsumowany chorą żadzą i miłością do złota, ma pewien niewygodny sekret i właśnie wpada na pomysł jak się go pozbyć...

pippi | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

Bardzo dziwna książka w kwestii fabuły. Sięgnęłam po dzieło Henryka Manna mając nadzieję, że genetyka nie zawodzi i jego powieści okażą się tak dobre jak dorobek jego brata Tomasza. Niestety, bardzo się rozczarowałam.

| 2012-01-24
Marek | 2010-10-16