Splendor

Książka jest przypisana do serii/cyklu "The Luxe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: HarperTeen
Splendor: A Luxe Novel
angielski
Pauleene

A spring turns into summer, Elizabeth relishes her new role as a young wife, while her sister, Diana, searches for adventure abroad. But when a surprising clue about their father's death comes to light, the Holland girls wonder at what cost a life of splendor comes. Carolina Broad, society's newest darling, fans a flame from her past, oblivious to how it might burn her future. Penelope...

Carolina Broad, society's newest darling, fans a flame from her past, oblivious to how it might burn her future. Penelope Schoonmaker is finally Manhattan royalty—but when a real prince visits the city, she covets a title that comes with a crown. Her husband, Henry, bravely went to war, only to discover that his father's rule extends well beyond New York's shores and that fighting for love may prove a losing battle.
In the dramatic conclusion to the bestselling Luxe series, New York's most dazzling socialites chase dreams, cling to promises, and tempt fate. As society watches what will become of the city's oldest families and newest fortunes, one question remains: Will its stars fade away or will they shine ever brighter?

Magdalena-chan | 2016-10-01
betina360 | 2016-07-14