Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Twin tracks: The Unexpected Origins of the Modern World
978-83-7648-428-0
popularnonaukowa
GeedieZ

Przyzwyczailiśmy się do obrazu historii jako logicznie ze sobą powiązanego ciągu wydarzeń prowadzącego do określonych, dających się przewidzieć skutków. Taki pogląd zawdzięczamy pracy historyków, którzy porządkują fakty i starają się nadać im jakiś sens. Ale czy jest to obraz prawdziwy? Przecież historia tworzy się również obecnie. Czy w bieżących wydarzeniach zauważamy logiczny rozwój i dążenie do określonego celu? W swojej książce James Burke pokazuje, że w tym pozornie uporządkowanym obrazie przeszłości pominięto jeden niezwykle istotny czynnik – rolę przypadku. Często dzięki przypadkowym spotkaniom, zasłyszanym mimowolnie informacjom dochodzi do przełomowych odkryć, które zmieniają bieg historii i są postrzegane później jako efekt wytrwałego dążenia ludzkości do osiągnięcia ustalonego celu. Jeszcze częściej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, gdy zdawałoby się bardzo obiecujące dzieło czy rozwiązanie techniczne okazuje się ślepym zaułkiem donikąd nie prowadzącym. „Przyczyny i skutki” Jamesa Burke’a każą nam się właśnie nad tym wszystkim zastanowić.

James Burke jest autorem wielu bestsellerów, między innymi słynnych „Skojarzeń”. Organizacje takie jak NASA, MIT, IBM, Microsoft, Parlament Europejski i World Affairs Council często zapraszają Jamesa Burke’a do wygłaszania wykładów poświęconych technice i zmianom zachodzącym w społeczeństwie.

Jurek | 2014-06-07
Przeczytana: czerwiec 2014

„Wszystko jest ze sobą powiązane. W chwili gdy czytacie te słowa, ktoś, o kim nigdy nie słyszeliście, robi właśnie gdzieś coś, co wcześniej lub później zmieni wasze życie”. Temu zdaniu ze wstępu „Przyczyn i skutków” nie sposób odmówić racji, bo nikt i nic nie istnieje „w próżni”. Jednocześnie jest na tyle mało precyzyjne, że spokojnie może posłużyć za motto całej książki, która jest tak naprawdę „książką o wszystkim”. Niestety – nie jest to komplement, bo mimo że szanowny Autor stara się powiązać ze sobą rozmaite osoby, wydarzenia, miejsca, odkrycia i wynalazki, całość jest jednym wielkim chaosem.
Książka składa się z kilkunastu opowiastek, z których każda zatytułowana jest w intrygujący sposób, np. „1805: bitwa pod Trafalgarem a laser” albo: „1784: sanskryt a cybernetyka”, i w każdej z nich Burke w mniej lub bardziej karkołomny sposób stara się wykazać, że wspomniane w tytule rzeczy lub wydarzenia coś łączyło – i udaje mu się (bo rzeczywiście „wszystko jest ze sobą powiązane”…)...

Koval | 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

James Burke, brytyjski popularyzator nauki proponuje nam wybór historycznych ciekawostek i informacji, których z pozoru nie da się powiązać. Trudno przecież wyjaśnić, co wspólnego ma laser z bitwą pod Trafalgarem czy „Wesele Figara” z myśliwcami typu Stealth. Burke mianuje się jednak specjalistą od takich pytań, co więcej – specjalistą od udzielania na nie odpowiedzi.
W pierwszej chwili rodziła się u mnie obawa przed natłokiem przypadkowych informacji. Tymczasem z następną kartką przypuszczamy atak na Trypolis i zaczynamy się zastanawiać, jaki to może mieć wpływ na powstanie paluszków rybnych. Szybko można się też dowiedzieć, że da się wskazać związek przyczynowo-skutkowy między chłopcem z epoki kamienia, a fotokopiarką.

Pomysł jest ciekawy. Autor przytacza kolejne interesujące fakty i postacie historyczne, by z ich pomocą snuć misterną sieć logicznych powiązań. W ten sposób potrafi wciągnąć w intrygującą opowieść, w której najważniejszy jest nie finał, lecz sposób w jaki do niego...

Holmes | 2010-11-04
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam
Przeczytana: 04 listopada 2010

Z Jamesem Burkiem po raz pierwszy zetknąłem się jako pacholę, gdy w latach ’80 oglądałem nadawany w telewizji serial produkcji BBC pt. „Powiązania”. Sięgając po tę książkę miałem nadzieję na powtórkę z tego fascynującego podejścia do historii nauki. I rozczarowałem się. Dlaczego? – niech posłużę się przykładem:
Schemat „Powiązań” wyglądał mniej więcej tak – zmyślam na poczekaniu:
„Gracze w bilard potrzebowali dobrego materiału do odlewania bil. Znaleziono takie tworzywo, ale bile były chropowate. Polewano więc ich powierzchnie specjalną substancją, która miała je wygładzić. Nie spełniła ona oczekiwań, ale ktoś odkrył, że jeśli tą substancją posmarować podeszwy, to stają się one trwalsze. Były jednak wówczas bardzo śliskie i pewien szewc przybijał do takich butów metalowe podkówki. Użytkownik takich butów przeszedł się kiedyś po deskach teatru, usłyszał dziwne dźwięki i tak powstało stepowanie.”
A jak wygląda sprawa w „Przyczynach i skutkach”?
„Od Mayflower do parafiny: Pan Adams...

Michał | 2016-02-06
pga | 2015-11-22