Islam. Sto pytań. Odpowiada Samir Khalil Samir

Okładka książki Islam. Sto pytań. Odpowiada Samir Khalil Samir Camille Eid, Giorgio Paolucci
Okładka książki Islam. Sto pytań. Odpowiada Samir Khalil Samir
2004-04-01
83-211-1686-8
Karol Klauza
islam Mahomet wywiad

Bardzo interesująca pozycja. Wyjaśnia wiele kwestii związanych ze zderzeniem kulturowym chrześcijaństwa i islamu. Autor opisuje, jakie jego zdaniem będą skutki tendencji, które utrzymywały się w początkach XXI w., a które w obecnym czasie są już widoczne. Książka z pewnością warta przeczytania z powodu swojej aktualności społeczno-kulturowej.

Choć książka ma już 15 lat, myślę, że wiele kwestii tam poruszanych jest nadal aktualnych i że potrzebne są w dzisiejszych czasach książki takie jak ta. Autorem jest Egipcjanin mieszkający we Włoszech, który jest chrześcijaninem, choć jak sam mówi, osadzony jest w kulturze muzułmańskiej. Tłumaczy ważne kwestie dotyczące islamu ani nie gloryfikując tej religii, ani jej nie dyskredytując. Moim zdaniem podejście jest wyważone, choć widać, że jako chrześcijanin opowiada się za słusznością takich wartości jak osoba ludzka, jej godność, prawa człowieka, które to wartości nie są uznane za uniwersalne przez bardziej radykalnych przedstawicieli islamu. Pokazuje także różnicę miedzy naukowym podejściem do tematyki islamu a praktyką muzułmanów (np. w związku z dżihadem). Tłumaczy, na czym polega konflikt kulturowo-światopoglądowy między dwoma światami oraz problemy związane z dialogiem między przedstawicielami obu kultur.

Potrzebna ksiazka odpowiada na wiele pytan szczegolnie w obliczu obecnej sytuacji w Europie i swiecie.

Książka napisana z pomysłem, idealna dla początkujących osób, pragnących zgłębić ten temat.
Wyjątkowa pod względem prezentowania dość obiektywnej opinii, co nie jest proste przy tematach religijnych.

Bardzo kompetentne odpowiedzi na bardzo trafne pytania.

Bardzo kompetentne odpowiedzi na bardzo trafne pytania.

• Przy okazji st.1
  • Filozofia/Religioznawstwo
  • Religioznawstwo, religie
  • Do 2008 r.
  • Etnologia, antropologia kultury, socjologia, polityka
  • Bóg, Religia, Kościół
  • Wokół Azji Południowo-Zachodniej (Bliskiego Wschodu)

Dodaj cytat z książki Islam. Sto pytań. Odpowiada Samir Khalil Samir