Cento domande sull'islam. Intervista a Samir Khalil Samir
83-211-1686-8
islam, Mahomet, wywiad
religia
Magda

Czy Koran zawiera Boże objawienie? Czy w islamie człowiek jest wolny? Czy dżihad to tylko święta wojna? A mudżahedini są prawdziwymi muzułmanami? Jaki w ogóle jest stosunek do przemocy... i do kobiet? Z tymi i dziesiątkami innych pytań zwrócili się włoscy dziennikarze do autorytetu w tych sprawach, z urodzenia Egipcjanina, z paszportu obywatela włoskiego, z zawodu profesora i wykładowcy na Uniwersytecie Świętego Józefa w Bejrucie, o. Samira Khalil Samira SJ.

Lilia Światła | 2018-01-24
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Choć książka ma już 15 lat, myślę, że wiele kwestii tam poruszanych jest nadal aktualnych i że potrzebne są w dzisiejszych czasach książki takie jak ta. Autorem jest Egipcjanin mieszkający we Włoszech, który jest chrześcijaninem, choć jak sam mówi, osadzony jest w kulturze muzułmańskiej. Tłumaczy ważne kwestie dotyczące islamu ani nie gloryfikując tej religii, ani jej nie dyskredytując. Moim zdaniem podejście jest wyważone, choć widać, że jako chrześcijanin opowiada się za słusznością takich wartości jak osoba ludzka, jej godność, prawa człowieka, które to wartości nie są uznane za uniwersalne przez bardziej radykalnych przedstawicieli islamu. Pokazuje także różnicę miedzy naukowym podejściem do tematyki islamu a praktyką muzułmanów (np. w związku z dżihadem). Tłumaczy, na czym polega konflikt kulturowo-światopoglądowy między dwoma światami oraz problemy związane z dialogiem między przedstawicielami obu kultur.

Miejska_Pustelniczka | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Bardzo interesująca pozycja. Wyjaśnia wiele kwestii związanych ze zderzeniem kulturowym chrześcijaństwa i islamu. Autor opisuje, jakie jego zdaniem będą skutki tendencji, które utrzymywały się w początkach XXI w., a które w obecnym czasie są już widoczne. Książka z pewnością warta przeczytania z powodu swojej aktualności społeczno-kulturowej.

Cogaiseoir | 2013-12-30
Przeczytana: sierpień 2013

Książka napisana z pomysłem, idealna dla początkujących osób, pragnących zgłębić ten temat.
Wyjątkowa pod względem prezentowania dość obiektywnej opinii, co nie jest proste przy tematach religijnych.

Piotr | 2016-06-19

Potrzebna ksiazka odpowiada na wiele pytan szczegolnie w obliczu obecnej sytuacji w Europie i swiecie.

Dominik Aziewicz | 2010-08-30

Bardzo kompetentne odpowiedzi na bardzo trafne pytania.

mistan | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018