Alarm odwołany

Wydawnictwo: Rebis
Out of the Shelter
8371201036
Atiga_Bukka

Timothy przeżył pełne lęków dzieciństwo w bombardowanym Londynie. Doświadczył także niedostatków okresu powojennego. Wszystko ulega zmianie, gdy jego starsza siostra Kath zaprasza go na lato do Heidelbergu. Kath, która opuściła dom, by pracować dla armii amerykańskiej, wprowadza brata w szalone życie Amerykanów w zwyciężonych Niemczech. Jednocześnie chłopak uświadamia sobie tragedię pokonanego narodu niemieckiego. Pobyt w Heidelbergu stanowi dla Timothy'ego inicjację w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Grażyna | 2012-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2012

Bardzo interesuje mnie literatura związana z II wojną światową. Porusza też inne tematy: wchodzenie w dorosłość, miłość, nierówność społeczną. Wszystkie wątki są jednakowo interesujące. Sam autor przyznaje się do wielu autobiograficznych scen. Napisał również,że ta jego powieść nie miała (w przeciwieństwie do innych) najlepszych recenzji. Mi wydała się rewelacyjna i jako, że to pierwsza jaką przeczytałam z dorobku Davida Lodge, już jestem ciekawa innych.

Marta_De | 2016-08-05

Książkę przeczytałam dobre kilkanaście lat temu, kiedy sama byłam nastolatką i rozpoczynała się moja fascynacja tematyką II wojny światowej.
Jak na tamte lata, idealnie wpasowała się w moje gusta, z resztą nawet dziś chętnie bym do niej powróciła.
Czyta się lekko i przyjemnie, pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innego punktu widzenia, a pomimo dość trudnej tematyki, do której nawiązuje, bywa zabawna (motyw Timothy'ego gdy znajduje w koszu zakrwawiony bandaż siostry - pamiętam do dziś;).
Porządna lektura, którą warto mieć na półce.

aleksandra_n | 2017-04-03
asia_las | 2017-02-28