Alarm odwołany

1994-01-01
1994-01-01
8371201036
Krzysztof Filip Rudolf
niemcy wojna okres powojenny powieść

Druga wojna światowa na brytyjskich wyspach, widziana oczami dziecka, a także sytuacja ludzi w czasach powojennych w Niemczech.
Klimatyczna historia, przenosząca czytającego w czasy powojennej biedy do amerykańskiej strefy okupacyjnej w niemieckim Heidelbergu.
Kath, siostra bohatera, która pracuje dla armii amerykańskiej, wprowadza brata w niespokojne życie Jankesów w pokonanych Niemczech (plus za niejednoznaczne portrety Niemców).

Słodko-gorzka powieść momentami - mimo trudnej tematyki - nienachalnie humorystyczna, z wątkami romansowymi, i erotycznymi (bohater przeżywa inicjację seksualną).
Bardzo dobry język, pełen symbolizmu.

Zaskakująco świeże spojrzenie na wojenne przeżycia.

To rzecz o drugiej wojnie światowej na wyspach, postrzeganej oczyma dziecka i o czasach tuż-powojennych w Niemczech.
Klimatyczna, przenosząca czytelnika bardzo sugestywnie w czasy powojennej biedy, do amerykańskiej strefy okupacyjnej w niemieckim Heidelbergu. To częściowo dokument tamtych czasów w tym szczególnym miejscu w tej niezwykłej społeczności ni-to okupanta, ni-to wybawiciela. Częściowo jest to młodzieńczy romans, a przy tym uniwersalna, symboliczna, świetnie napisana powieść! Z klamrą spinającą całość. CZytałam w oryginale, tytuł przetłumaczono na polski niefortunnie, co odbiera książce nieco z tego symbolicznego wymiaru.

Książkę przeczytałam dobre kilkanaście lat temu, kiedy sama byłam nastolatką i rozpoczynała się moja fascynacja tematyką II wojny światowej.
Jak na tamte lata, idealnie wpasowała się w moje gusta, z resztą nawet dziś chętnie bym do niej powróciła.
Czyta się lekko i przyjemnie, pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innego punktu widzenia, a pomimo dość trudnej tematyki, do której nawiązuje, bywa zabawna (motyw Timothy'ego gdy znajduje w koszu zakrwawiony bandaż siostry - pamiętam do dziś;).
Porządna lektura, którą warto mieć na półce.

Bardzo interesuje mnie literatura związana z II wojną światową. Porusza też inne tematy: wchodzenie w dorosłość, miłość, nierówność społeczną. Wszystkie wątki są jednakowo interesujące. Sam autor przyznaje się do wielu autobiograficznych scen. Napisał również,że ta jego powieść nie miała (w przeciwieństwie do innych) najlepszych recenzji. Mi wydała się rewelacyjna i jako, że to pierwsza jaką przeczytałam z dorobku Davida Lodge, już jestem ciekawa innych.

• Literatura angielska
  • POSIADAM
  • POSIADAM
  • BOOK * Na półce * To See
  • ♥♥ Priorytety ♥♥

Dodaj cytat z książki Alarm odwołany