Inne bajki. W kręgu liryki Rafała Wojaczka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wojaczek, poeta, przeklęty
Wilczek

Inne bajki. W kręgu liryki Rafała Wojaczka to książka złożona z dziewięciu studiów skupionych wokół tematu twórczości lirycznej autora Sezonu. Punktem centralnym jest próba oglądu fenomenu tej liryki z perspektywy warsztatu poetyckiego: tworzenia i pracy nad słowem. Autor książki wychodzi z założenia, że "pisanie", poetycki wyraz, zagadnienie skuteczności języka w wyrażaniu prawd były dla Wojaczka równie ważne, jak poetyckie przesłanie wierszy. O Wojaczku jako "poecie formy" pisano oczywiście dotychczas wiele, ale żaden z badaczy twórczości autora Innej bajki nie uczynił z tego zasadniczego tematu swych rozważań. Trzy początkowe studia książki stanowią swoiste prolegomena do tematu. Podejmują problem biografii i jej miejsc istotnych z perspektywy lektury wierszy, problem recepcji liryki i genezy tomów. Następne są próbą uchwycenia węzłowych zagadnień związanych z oglądem tej twórczości jako "pisania". Natomiast część trzecia zawiera interpretacje, które zagadnienia "pisania" precyzują, wskazując między innymi - jako cechę charakterystyczną wierszy - intertekstualny charakter liryki Wojaczka.

Książka stanowi rzetelną analizę i interpretację poezji Rafała Wojaczka

katedra | 2015-10-26