Skandalista Wojaczek. Poezja, dziewczyny, miłość

Okładka książki Skandalista Wojaczek. Poezja, dziewczyny, miłość Stanisław Srokowski
Okładka książki Skandalista Wojaczek. Poezja, dziewczyny, miłość
Stanisław Srokowski Wydawnictwo: Światowit biografia, autobiografia, pamiętnik
Światowit
2006-01-01
2006-01-01
Wojaczek poezja poeta przeklęty

Gdyby nie brak korekty i niepotrzebne wycieczki odbiegające od tematu, byłaby to całkiem zjadliwa książka. A tak lepiej sięgnąć po biografię Szczawińskiego "Rafał Wojaczek, który był".

Mówi się, że to polski Rimbaud i na pewno coś w tym jest. Wiele elementów biografii obu poetów jest zadziwiająco zbieżnych, także w odniesieniu do samej twórczości. Na przykład: „Sezon w piekle” – Rimbaud, „Sezon” – Wojaczek. „Bal wisielców” – Rimbaud, „Powieszony” – Wojaczek. „Modlitwa wieczorna” – Rimbaud”, „Modlitwa bohaterów” – Wojaczek. I tak dalej, i tak dalej.
Są jednak i znaczące różnice. Swój najlepszy wiersz, "Le bateau ivre", "Statek pijany", Arthur Rimbaud napisał w wieku lat siedemnastu, był homoseksualistą, w pewnym momencie porzucił poezję i zajął się przemytem broni i ponoć handlem niewolnikami.

Czy Wojaczek świadomie naśladował Rimbauda? Kto wie? Ja wolę określenie – twórcza inspiracja. Zwłaszcza, że kiedy porównuje się Wojaczka i Hłaskę, a także kilku innych „wielkich” z tamtego okresu, choćby najlepszego przedstawiciela poezji lingwistycznej, Tymoteusza Karpowicza, to też ujawniają się zbieżności.

Jaki naprawdę był Rafał Wojaczek? Z tej mieszaniny błazeństwa i grozy, dramatu i groteski, jakim było życie poety, Srokowski stara się utworzyć odpowiedź na to pytanie i robi to całkiem udatnie – na tyle, na ile to możliwe. W końcu w aktach Ossolineum nadal znaleźć można dokumenty, w których niedwuznacznie stwierdza się u Wojaczka chorobę psychiczną. To jednak nigdy chyba nie budziło wątpliwości – próby samobójcze (z tą udaną w nocy z 10 na 11 maja 1971 we Wrocławiu),dziesiątki albo setki samookaleczeń, manifestacyjna konsumpcja spirytusu salicylowego, raczej nie znamionują człowieka psychicznie zdrowego w najprostszym znaczeniu tego słowa. Czy jednak faktycznie był schizofrenikiem? To już inna sprawa. A jeśli nawet, to czy schizofrenicy nie są w stanie tworzyć poezji?

Za trzy rzeczy cenię Srokowskiego i jego „Skandalistę Wojaczka”:
- Potrafił powiązać, odnieść i porównać życie i poezję Wojaczka z innymi twórcami - nie tylko poetami.
- Zdobył wspomnienia o Wojaczku różnych ludzi, którzy go znali lub się z nim w jakiś sposób zetknęli.
- Potrafił osadzić Wojaczka w cudownie opisanym czasie i miejscu. Lata sześćdziesiąte i częściowo siedemdziesiąte we Wrocławiu, to czas niezwykły. Kresowe korzenie środowiska inteligenckiego (Lwowska Szkoła Matematyczna Hugona Steinhausa),Teatr Laboratorium Grotowskiego (następca Teatru 13 Rzędów w Opolu),Picasso, Tomaszewski, Karpowicz, Has, Młodnicki, Cybulski, Kawalerowicz, Polański, Kieślowski, Munk i wielu innych, stworzyli tam klimat, atmosferę, która nie powtórzyła się już w Polsce nigdy i nigdzie.

I na jedno tylko pytanie nie potrafię jeszcze znaleźć odpowiedzi. Czy poezje Wojaczka byłyby tym, czym są, gdyby nie prowokacje, skandale, pijaństwo, awantury i samobójstwo autora?

Są...

Przeczytana kilkukrotnie - Wojaczek, jeden z ulubionych poetów, fascynująca i niezwykle osobliwa postać. Srokowski dobrze się spisał.

To samo co Kierc prezentuje Srokowski w swojej biografii, aż się flaki przewracają – jeśli ktoś buduje mit Wojaczka, to tacy jak oni biografowie z bożej łaski, z których pisaniny nic nie wynika, a każdy próbuje zdyskredytować pozostałych. Tak naprawdę kawał dobrej roboty odwalił Bereś ze swoim wydaniem prawie setki wywiadów ze znajomymi Wojaczka. Jedyna książka, z której wyłania się w miarę spójny i na oko wierny obraz tego człowieka.

Ciekawe uzupełnienie do ogólnej wiedzy o Wojaczku, jednak niestety bez rewelacji.

• Biografie
  • Buntownicy