Skandalista Wojaczek. Poezja, dziewczyny, miłość

Wydawnictwo: Światowit
Wojaczek, poezja, poeta, przeklęty
Wilczek

W połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku pojawił się we Wrocławiu nikomu nieznany młody poeta z Mikołowa, który swoim debiutem wstrząsnął polską sceną literacką. Spowodował wiele skandali i naraził się wielu czynnikom. Wyskakiwał przez okna, pisał wiersze na plecach swoich kobiet, ciął sobie żyły, nacinał twarz i nieustannie prowokował otoczenie. A przede wszystkim gorszył tradycyjnych czytelników nową, odważną, wręcz heretycką metaforyką i obscenicznością. Wyrąbywał nową ścieżkę w polskiej Literaturze.
Srokowski znalazł motywy jego gorszących zachowań. Dał oryginalną i zaskakującą wykładnię etyczną jego drogi życiowej, a także obnażył kulisy śmierci.
Znalazł nowe dokumenty i nowych świadków. Książka Srokowskiego może okazać się książką wręcz sensacyjną. Po raz pierwszy ujawnia bunt poety w więzieniu, a także zachowania konfidentów wobec Wojaczka i środowiska literackiego. Poznajemy też, co poeta czytał i o czym z przyjaciółmi rozmawiał, czego się bał i jak reagował na strach. Jaki był dla swoich kobiet i jaką rolę odegrała w jego życiu miłość. A także jak dziewczyny Wojaczka były o niego zazdrosne. Dowiemy się też, jak Wojaczek po śmierci stypendia dostawał. I dlaczego pewien znany poeta boi się o Wojaczku mówić. I najważniejsze, otrzymujemy zupełnie nową i zdumiewającą interpretację poezji Wojaczka.

Meszuge | 2014-03-04
Przeczytana: 05 lutego 2008

Mówi się, że to polski Rimbaud i na pewno coś w tym jest. Wiele elementów biografii obu poetów jest zadziwiająco zbieżnych, także w odniesieniu do samej twórczości. Na przykład: „Sezon w piekle” – Rimbaud, „Sezon” – Wojaczek. „Bal wisielców” – Rimbaud, „Powieszony” – Wojaczek. „Modlitwa wieczorna” – Rimbaud”, „Modlitwa bohaterów” – Wojaczek. I tak dalej, i tak dalej.
Są jednak i znaczące różnice. Swój najlepszy wiersz, "Le bateau ivre", "Statek pijany", Arthur Rimbaud napisał w wieku lat siedemnastu, był homoseksualistą, w pewnym momencie porzucił poezję i zajął się przemytem broni i ponoć handlem niewolnikami.

Czy Wojaczek świadomie naśladował Rimbauda? Kto wie? Ja wolę określenie – twórcza inspiracja. Zwłaszcza, że kiedy porównuje się Wojaczka i Hłaskę, a także kilku innych „wielkich” z tamtego okresu, choćby najlepszego przedstawiciela poezji lingwistycznej, Tymoteusza Karpowicza, to też ujawniają się zbieżności.

Jaki naprawdę był Rafał Wojaczek? Z tej mieszaniny błazeństwa...

| 2014-02-15
Przeczytana: 2014 rok

Temat ciekawy, napisane tak sobie, trochę chaotycznie. Sporo błędów edytorskich, literówek itd.

Nie mało potknięć stylistycznych i interpunkcyjnych autora. Przecinki, widocznie, rzecz nie łatwa.

Ciekawa podstawa materiałowa, tj. głosy ludzi, którzy Wojaczka znali, którzy z nim czas spędzali, którzy go nawet... kochali(?).

Wiele dowiedzieć się można o Wrocławiu tamtych lat (sztuka, kultura, literacki i artystyczny światek) - to chyba nawet najbardziej interesujące fragmenty tej książki.

Tamto miasto już nie istnieje, trasa artystów stała się już tylko mitem. Nie ma.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: kwiecień 2009

To samo co Kierc prezentuje Srokowski w swojej biografii, aż się flaki przewracają – jeśli ktoś buduje mit Wojaczka, to tacy jak oni biografowie z bożej łaski, z których pisaniny nic nie wynika, a każdy próbuje zdyskredytować pozostałych. Tak naprawdę kawał dobrej roboty odwalił Bereś ze swoim wydaniem prawie setki wywiadów ze znajomymi Wojaczka. Jedyna książka, z której wyłania się w miarę spójny i na oko wierny obraz tego człowieka.

mangotree | 2011-07-22

Przeczytana kilkukrotnie - Wojaczek, jeden z ulubionych poetów, fascynująca i niezwykle osobliwa postać. Srokowski dobrze się spisał.

Enroth | 2010-08-18
Przeczytana: październik 2009

Ciekawe uzupełnienie do ogólnej wiedzy o Wojaczku, jednak niestety bez rewelacji.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-25
Trzynastka | 2015-08-14