Bajki dla Idy

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0981-7
bajki, zwierzęta
Anna

Jak zwierzęta widzą świat ludzi? Co czuje żółw, gdy jego opiekunka i przyjaciółka pewnego dnia zapomina o nim pochylona nad nowym komputerem? Jak pies przeżywa rozwód ukochanych państwa? Jak postrzega świat bakteria codziennie badana wielkim okiem mikroskopu? Nie ma nic bardziej oczywistego niż bajki o zwierzętach - lecz tylko pozornie. Ogromna wrażliwość Mikołaja Łozińskiego, młodego autora...

Nie ma nic bardziej oczywistego niż bajki o zwierzętach - lecz tylko pozornie. Ogromna wrażliwość Mikołaja Łozińskiego, młodego autora już obsypanego nagrodami, oraz jego otwartość na świat dziecięcej wyobraźni sprawiają, że Bajki dla Idy przekraczają tradycyjne sposoby narracji i stają się jednocześnie przygodami i przypowieściami, a przede wszystkim - opowieściami o przyjaźni, miłości i szukaniu swojego miejsca w świecie. Bohaterowie Łozińskiego są jednocześnie bardzo „zwierzęcy” - mucha rozsmakowuje się w świeżych resztkach ze stołu, pies na wszystko reaguje szczekaniem - i ogromnie wrażliwi, a ich opowieści bawią i rozczulają nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Przepięknie zilustrowane przez Ewę Stiasny, stają się portretami bajkowych światów istniejących gdzieś na granicy naszej codzienności.

SigSauer | 2011-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2011

Czytałam tę książkę moim dzieciom i nie mogłam się nadziwić, jak mądrze jest napisana. To prawdziwa perełka, która wzrusza również dorosłych.
Dla mnie zupełnie niedoceniona świetna pozycja literatury dziecięcej.

Kama | 2014-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Świetna książka, z której przyjemność czytania będą mieli i rodzice i dzieci. Trudne tematy poruszone w przystępny sposób.

Więcej na temat książki: http://rozneczytanie.blogspot.com/2014/12/mikolajkowo-dla-dzieci.html

olusiaolcia1 | 2010-12-08

Indianka | 2015-03-05
Przeczytana: marzec 2015
Filip Rogowski | 2014-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2014
Mikołaj Łoziński laureatem Paszportu Polityki!

"Za świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina." - Mikołaj Łoziński zdobył Paszport Polityki 2011 w kategorii literatura.