Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera

Okładka książki Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera Dariusz Rekosz
Okładka książki Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera
Dariusz Rekosz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Szkolny detektyw (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Szkolny detektyw (tom 1)
Nasza Księgarnia
2007-01-19
2007-01-19
detektywistyczna przygodowa

moim dzieciakom sie super podobala, a to jest najwazniejsze - polecam goraco! do innych ktorzy oceniaja wg. pogladow autora. cancel culture?? naprawde?? myslalem ze tylko zachodni lewacy cos takiego robia... Przypominam ze oceniamy tu ksiazke a nie poglady autora! Co dalej? Bedziemy palic ksiazki politycznie nieporawnych autorow na stosach? Juz to mielismy i nic dobrego z tego nie wyszlo...

Cieszę się że poprzednicy zwrócili uwagę na nieuzasadnioną niechęć autora do bezprawnie prześladowanego i gnębionego narodu ukraińskiego.
Może i powinno oddzielić się twórcę od dzieła, ale nasze dzieci mogą nie mieć tyle krytycyzmu.

Czy naprawdę chcecie, żeby Wasze dzieci czytały książki pisane przez człowieka, który jest tak przepełniony nienawiścią wobec innych narodowości, że w trakcie wojny w Ukrainie zamiast pomagać uchodźcom nawołuje do nienawiści wobec nich?

Tajemnica... To lubię w książkach. Fabuła w porządku. Jest jak dla mnie okej.

Tajemnica... To lubię w książkach. Fabuła w porządku. Jest jak dla mnie okej.

A wszystko zaczęło się od podsłuchanej przez Pinky rozmowy telefonicznej i ruszyła cała machina, w którą wmieszani zostali czwartoklasiści. Muszę przyznać, że moje pierwsze spotkanie z interpretacją Piotra Borowskiego uważam za stuprocentowo udane. Autora miałam przyjemność poznać przy okazji „Sanktuarium śmierci”. Teraz miałam okazję poznać autora od zupełnie innej strony, bo twórczość dla dzieci, to jednak zupełnie odmienny rodzaj twórczości. Muszę przyznać, że zostałam zaintrygowana, ale... nie tylko ja. Słucham audiobooków z telefonu i chcąc nie chcąc, domownicy słyszą, czego słucham. Tak się właśnie przydarzyło, że moi synowie słuchali razem ze mną. Tym bardziej, że młodszy jest w wieku tytułowego Morsa i znakomicie utożsamił się z tą postacią. To również zasługa Piotra Borowskiego. Interpretacja na bardzo wysokim poziomie. Balansowanie głosem, idealne oddanie treści, poświęcając mnóstwo uwagi szczegółowemu podziałowi na role, w które lektor wcielał się płynnie, z odpowiednią barwą i tonem głosu.

Dariusz Rekosz dokonał bardzo zręcznego zabiegu. Mors uwielbia rozwiązywać różne zagadki, często zabawiając się w małego detektywa. Początkowo informacja od Pinky o podejrzanej rozmowie jednego z fachowców od wymiany klasowych okien, nie wzbudza żadnych podejrzeń. Jednak coś zacznie wyraźnie być na rzeczy, kiedy ni stąd ni zowąd Pinky nagle zniknie. Mors nie ulegnie chwilowemu chaosowi, ale coś najwyraźniej podsunie mu powód do działania i odkryciu tajemniczej zagadki zniknięcia klasowej koleżanki, tym bardziej, że cała akcja rozgrywa się na terenie szkoły. Dlaczego wkradnie się do gabinetu dyra i złamie hasło na jego komputerze? Co z tym wspólnego ma Archimedes?

Autor tej frapującej opowieści zadbał o wszystko. Gwarantuję, że dzieci nie będą się przy niej nudzić. Mnóstwo tajemniczych tropów podsuwa czytelnikom, dodatkowo ubarwiając je informacjami i ciekawostkami z matematyki, fizyki, a nawet historii. Pisze lekko, zrozumiale, bez ubarwiania. Używa nawet żargonu uczniowskiego. A ekspresji i dynamiki akcji nadaje dodatkowo interpretacja Piotra Borowskiego, dzięki której odbiera się wszelkie emocje i aktywność treści na własnej skórze. To jest genialny pomysł na prezent dla najmłodszych. I gwarantuję, że do słuchania przyłączą się również starsi odbiorcy!

Szczerze polecam!

Wg mnie dla dzieci 10+ (IV klasa)

Mój 7-latek powiedział, że nie rozumie o co chodzi bohaterom (nie te szkolne problemy). Wrócimy więc do niej za 2,3 lata ;-)

;-)

Wg mnie dla dzieci 10+ (IV klasa)

;-)

Mimo, iż jest to książka dla dzieci, często nadal po nią sięgam i czytam... 10 raz?

To pierwsza i najlepsza część o Morsie i Pinky. Wpadają oni na trop kradzieży komputerów, w którym bierze udział dyrektor Fiszer. Pinky zostaje porwana, a Mors włamuje się do komputera dyrektora, a tam znajduje ważne dowody. Jednak i on zostaje porwany, ale udaje mu się uciec. Wyjaśnił wszystko rodzicom i policji. Razem łapią przestępców i uwalniają Pinky.

Pamiętam, jak parę dobrych lat temu odwiedziłem księgarnię i w oko wpadła mi pewna książeczka. Pięknie wydana, projekt okładki samego Bohdana Butenki (od razu skojarzyło mi się to z moją ulubioną wtedy książką, a może nawet i do dziś ulubioną - A wszystko przez faraona Jacka Duboisa). Podobnie zainteresował mnie opis. Trzymałem w ręce historię o dwóch dziesięcioletnich detektywach. Nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że czeka mnie kawał dobrej zabawy przy tej małej książce!

Głównymi bohaterami powieści Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera Dariusza Rekosza są tytułowi Mors i Pinky. To zwykli uczniowie z całkiem zwykłej szkoły. Mors naprawdę nawywa się Leszek Morszol i posiada zamiłowanie do zagadek detektywistycznych, Pinky natomiast to Ala Pankiewicz, której mocną stroną jest język angielski. Zdawałoby się, że ten dzień w szkole będzie taki jak inny. Jednakże nagłe odwołanie zajęć z informatyki i podsłuchany telefon całkiem słusznie wzbudziły podejrzenia Pinky. Tak razem z Morsem wpadają na trop szkolnej afery.

Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera to znakomita książka dla dzieci i młodszej młodzieży. Mimo niewielkiej objętości autor zawarł w lekturze parę ciekawych zagadek, z którymi uporać musi się oboje bohaterów. Jak głosi opis na okładce: Mors posłuży się znajomością matematyki, fizyki, znaków drogowych, a nawet Biblii!
Mors i Pinky przeżywają przygodę, którą sam zawsze chciałem przeżyć. Może właśnie dlatego tak bardzo spodobała mi się powieść Dariusza Rekosza?

Książkę tę bardzo miło wspominam. Przeczytawszy ją miałem ochotę zabrać się za nią jeszcze raz. Dostałem w niej dokładnie to, czego po niej oczekiwałem. Mogę ją polecić przede wszystkim każdemu dziecku, które lubi zagadki. Będzie to dla niego na pewno bardzo wciągająca lektura. A ja przyznaję, że pisząc tę recenzję, nabrałem ochoty znów ją przeczytać. :)

• Kryminały subtelne (dla dzieci)
  • Na półce J.
  • Audiobooki