Batalion Armii Krajowej Czata 49 w Powstaniu Warszawskim

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Batalion "Czata 49", jest jedną z nielicznych jednostek Armii Krajowej, biorących udział w Powstaniu Warszawskim, które nie doczekały się dotychczas opracowania swej historii. Był oddziałem bardzo dobrze zorganizowanym i wyszkolonym o dużych walorach bojowych. Przez 63 dni Powstania Warszawskiego przeszedł ciężki i krwawy szlak bojowy prowadzący z Woli przez Stare Miasto, Śródmieście, Czerniaków, Mokotów i znów do Śródmieścia. Brał udział w ciężkich i zaciętych walkach, znacząc kolejne etapy bojowego szlaku mogiłami poległych żołnierzy. Opuszczał bronione przez siebie pozycje dopiero wtedy, kiedy nie było iuż szansy ich obrony.Żołnierze "Czaty 49" wzięli udział w dramatycznych i krwawych walkach o: cmentarze na Woli, magazyny przy ul. Stawki, Dworzec Gdański, Szpital Świętego Jana Bożego, przypłacili wieloma ofiarami próbę połączenia sił AK z Żoliborza i Kampinosu ze Starym Miastem, desant na placu Bankowym oraz obronę przyczółka czerniakowskiego. Zachowali niezłomnego ducha Polski Niepodległej, którego przekazali następnym pokoleniojm.

źródło opisu: Matras

Michał | 2015-09-07