Kapitan i wróg

Okładka książki Kapitan i wróg Graham Greene
Okładka książki Kapitan i wróg
Graham Greene Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura piękna
117 str. 1 godz. 57 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Captain and the Enemy
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
117
Czas czytania
1 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
8321114067
Tłumacz:
Irena Doleżal-Nowicka
Tagi:
Kapitan wróg
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Theatre Royal - When Greek Meets Greek & The Snow Goose: Episode 13 Paul Gallico, Graham Greene
Ocena 0,0
Theatre Royal ... Paul Gallico, Graha...
Okładka książki Great Ghost Stories Robert Aickman, Cynthia Asquith, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Ray Bradbury, Alfred McLelland Burrage, A.S. Byatt, Robertson Davies, Charles Dickens, Lord Dunsany, Frederick Forsyth, Elizabeth Foucart-Walter, Elizabeth Gaskell, Graham Greene, L.P. Hartley, William Hope Hodgson, Elizabeth Jane Howard, Henry James, Montague Rhodes James, Rudyard Kipling, Joseph Sheridan Le Fanu, Penelope Lively, Alison Lurie, Edith Nesbit, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Rhys, William Somerset Maugham, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, Elizabeth Taylor, Fay Weldon, Oscar Wilde, Emil Zola, Guy de Maupassant, Walter de la Mare
Ocena 7,9
Great Ghost St... Robert Aickman, Cyn...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
82
81

Na półkach:

Ostatnia powieść Grahama Greene’a, którą darzę wyjątkowym sentymentem, gdyż czytałem ją jeszcze na łamach „Literatury” przy okazji kolejnej nominacji autora do – nigdy nieotrzymanej – nagrody Nobla, gdzie została opublikowana pod pierwszym i jak dla mnie jedynym trafnym tytułem „Kapitan i nieprzyjaciel” w tłumaczeniu Marty Glińskiej. „Nieprzyjaciel” to nie do końca to samo co „wróg”, dlatego też tę pierwszą wersję zdecydowanie polecam. Wydaje mi się bliższa zamysłowi autora.

To subtelna opowieść o imponderabiliach, aczkolwiek niekoniecznie rozumianych dosłownie.

Wszystko w tej książce jest właściwie na nie: nieoczywista, niebanalna, niejednoznaczna, nieszablonowa, niedoceniona, nieznana.

Wasz Marchołt

Post scriptum
Motto, które towarzyszyło mi przez ponad 30 lat, choć nieco zniekształcone poprzez zawodną pamięć:

Czy z pewnością odróżniasz
dobrą stronę od złej,
Kapitana od nieprzyjaciela?
(George A. Birmingham)

O tym w zasadzie jest ta książka.

Ostatnia powieść Grahama Greene’a, którą darzę wyjątkowym sentymentem, gdyż czytałem ją jeszcze na łamach „Literatury” przy okazji kolejnej nominacji autora do – nigdy nieotrzymanej – nagrody Nobla, gdzie została opublikowana pod pierwszym i jak dla mnie jedynym trafnym tytułem „Kapitan i nieprzyjaciel” w tłumaczeniu Marty Glińskiej. „Nieprzyjaciel” to nie do końca to samo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
187
131

Na półkach: ,

Jest OK. Dobrze i warto się czyta, chociaż końcówka mnie rozczarowała. Spodziewałem się czegoś głębszego.

"Pieniądze zawsze są dobre, nie mają moralności"

"Sądząc z mego doświadczenia miłość przypomina atak grypy i można się było z niej równie szybko wyleczyć"

"-Może jeszcze raz Pisco Sour?
-Czy to rozsądne?
-Czy w obecnym świecie zawsze można być rozsądnym?"

"Można nienawidzić własnego ojca, i nawet gdybym się zdecydował iść w jego ślady, nadal czułbym nienawiść"

Jest OK. Dobrze i warto się czyta, chociaż końcówka mnie rozczarowała. Spodziewałem się czegoś głębszego.

"Pieniądze zawsze są dobre, nie mają moralności"

"Sądząc z mego doświadczenia miłość przypomina atak grypy i można się było z niej równie szybko wyleczyć"

"-Może jeszcze raz Pisco Sour?
-Czy to rozsądne?
-Czy w obecnym świecie zawsze można być rozsądnym?"

"Można...

więcej Pokaż mimo to

avatar
935
935

Na półkach:

To ostatnia powieść Autora i chyba jedna z mniej udanych. Według mnie widać w niej fascynację autora Charlesem Dickensem, ale to jednak nie ta klasa. Miało być o lojalności, uczuciach ojcowskich i dozgonnej miłości, wyszło o oszustwie, niespełnionych marzeniach i kunktatorstwie. I jeszcze to przesłanie że prawdziwa miłość możliwa jest wyłącznie na odległość. Książka budząca niepokój o kondycję współczesnego świata, nie zostałem jej fanem.

To ostatnia powieść Autora i chyba jedna z mniej udanych. Według mnie widać w niej fascynację autora Charlesem Dickensem, ale to jednak nie ta klasa. Miało być o lojalności, uczuciach ojcowskich i dozgonnej miłości, wyszło o oszustwie, niespełnionych marzeniach i kunktatorstwie. I jeszcze to przesłanie że prawdziwa miłość możliwa jest wyłącznie na odległość. Książka budząca...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1852
1504

Na półkach: , , ,

Moja pierwsza książka Grahama Greena, ponoć dobry to pisarz, ale tu nie przekonuje. Niby rzecz jest o lojalności, zdradzie, miłości, czyli o rzeczach ważnych. Niemniej wszystko to jakieś dziwaczne i nieprzekonujące, nawet jeśli doprawione szczyptą sensacji. Niewątpliwą zaletą książki jest jej mała objętość. Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Piotra Olędzkiego.

Dziwna książka, zaczyna się od tego, że w powojennej Anglii pewien ojciec gra ze swoim kumplem (zwanym Kapitanem) w tryktraka czy szachy, a grają o syna owego ojca, 12-letniego półsierotę; Kapitan wygrywa i porywa chłopaka ze szkoły prywatnej z internatem, której ów chłopak nienawidzi. I stwarza mu nową rodzinę, zastępczą matkę – Lisę, sam będąc zastępczym ojcem. Dziwaczne to nieco, i mało realistyczne. A sam kapitan to jakiś oszust i obieżyświat, autor nader jest na jego temat tajemniczy na początku książki, który dziwny, i niepokojący.

W drugiej części książki bohater i narrator książki, czyli półsierota z pierwszej części, dorasta, i po śmierci Lisy jedzie do Panamy, aby spotkać się z Kapitanem, ukrywając przed nim śmierć Lisy, którą ten kapitan kochał na odległość. Tam nasz młody bohater zachowuje się jak idiota, wykazuje wielką nielojalność wobec Kapitana, i rzecz cała kończy się źle.

Opowiadam treść, czyli spojleruję (cóż za okropne słowo!) bo mam wielki problem z tą książką, gdyby mnie zapytano, co autor miał na myśli, nie wiedziałbym co odpowiedzieć. Niby to książka o miłości, lojalności i zdradzie, ale wszystko tam jakieś miałkie, niewyraźne, nieprzekonujące. Weźmy miłość, niby Kapitan przez całe życie kochał Lisę, ale znikał z Anglii na całe lata, jedynym dowodem jego miłości były listy i czeki na pokaźne sumki, dziwaczne to. I cała powieść dziwaczna mocno. To moje pierwsze spotkanie z Grahamem Greene, ponoć dobrym pisarzem, na razie nieprzekonanym. Być może zacząłem od złej strony.

Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Piotra Olędzkiego.

Moja pierwsza książka Grahama Greena, ponoć dobry to pisarz, ale tu nie przekonuje. Niby rzecz jest o lojalności, zdradzie, miłości, czyli o rzeczach ważnych. Niemniej wszystko to jakieś dziwaczne i nieprzekonujące, nawet jeśli doprawione szczyptą sensacji. Niewątpliwą zaletą książki jest jej mała objętość. Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Piotra Olędzkiego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
205
65

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka, jak większość Graham'a Greene'a, bardzo fajnie i szybko się czyta.

Bardzo ciekawa książka, jak większość Graham'a Greene'a, bardzo fajnie i szybko się czyta.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    57
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    14
  • Graham Greene
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2015
    1
  • Dawno temu przeczytane
    1
  • Literatura angielska
    1
  • Aaa
    1
  • Greene Graham
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kapitan i wróg


Podobne książki

Przeczytaj także