Kapitan i wróg

1990-01-01
1990-01-01
Irena Doleżal-Nowicka
Kapitan wróg

Okładka książki Theatre Royal - When Greek Meets Greek & The Snow Goose: Episode 13 Paul Gallico, Graham Greene
Theatre Royal ... Paul Gallico, Graha...
Okładka książki Great Ghost Stories Robert Aickman, Cynthia Asquith, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Ray Bradbury, Alfred McLelland Burrage, A.S. Byatt, Robertson Davies, Charles Dickens, Lord Dunsany, Frederick Forsyth, Elizabeth Foucart-Walter, Elizabeth Gaskell, Graham Greene, L.P. Hartley, William Hope Hodgson, Elizabeth Jane Howard, Henry James, Montague Rhodes James, Rudyard Kipling, Joseph Sheridan Le Fanu, Penelope Lively, Alison Lurie, Edith Nesbit, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Rhys, William Somerset Maugham, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, Elizabeth Taylor, Fay Weldon, Oscar Wilde, Emil Zola, Guy de Maupassant, Walter de la Mare
Great Ghost St... Robert Aickman, Cyn...

Ostatnia powieść Grahama Greene’a, którą darzę wyjątkowym sentymentem, gdyż czytałem ją jeszcze na łamach „Literatury” przy okazji kolejnej nominacji autora do – nigdy nieotrzymanej – nagrody Nobla, gdzie została opublikowana pod pierwszym i jak dla mnie jedynym trafnym tytułem „Kapitan i nieprzyjaciel” w tłumaczeniu Marty Glińskiej. „Nieprzyjaciel” to nie do końca to samo co „wróg”, dlatego też tę pierwszą wersję zdecydowanie polecam. Wydaje mi się bliższa zamysłowi autora.

To subtelna opowieść o imponderabiliach, aczkolwiek niekoniecznie rozumianych dosłownie.

Wszystko w tej książce jest właściwie na nie: nieoczywista, niebanalna, niejednoznaczna, nieszablonowa, niedoceniona, nieznana.

Wasz Marchołt

Post scriptum
Motto, które towarzyszyło mi przez ponad 30 lat, choć nieco zniekształcone poprzez zawodną pamięć:

Czy z pewnością odróżniasz
dobrą stronę od złej,
Kapitana od nieprzyjaciela?
(George A. Birmingham)

O tym w zasadzie jest ta książka.

Jest OK. Dobrze i warto się czyta, chociaż końcówka mnie rozczarowała. Spodziewałem się czegoś głębszego.

"Pieniądze zawsze są dobre, nie mają moralności"

"Sądząc z mego doświadczenia miłość przypomina atak grypy i można się było z niej równie szybko wyleczyć"

"-Może jeszcze raz Pisco Sour?
-Czy to rozsądne?
-Czy w obecnym świecie zawsze można być rozsądnym?"

"Można nienawidzić własnego ojca, i nawet gdybym się zdecydował iść w jego ślady, nadal czułbym nienawiść"

"Pieniądze zawsze są dobre, nie mają moralności"

"-Może jeszcze raz Pisco Sour?
-Czy to rozsądne?
-Czy w obecnym świecie zawsze można być rozsądnym?"

"Można...

To ostatnia powieść Autora i chyba jedna z mniej udanych. Według mnie widać w niej fascynację autora Charlesem Dickensem, ale to jednak nie ta klasa. Miało być o lojalności, uczuciach ojcowskich i dozgonnej miłości, wyszło o oszustwie, niespełnionych marzeniach i kunktatorstwie. I jeszcze to przesłanie że prawdziwa miłość możliwa jest wyłącznie na odległość. Książka budząca niepokój o kondycję współczesnego świata, nie zostałem jej fanem.

Dziwna książka, zaczyna się od tego, że w powojennej Anglii pewien ojciec gra ze swoim kumplem (zwanym Kapitanem) w tryktraka czy szachy, a grają o syna owego ojca, 12-letniego półsierotę; Kapitan wygrywa i porywa chłopaka ze szkoły prywatnej z internatem, której ów chłopak nienawidzi. I stwarza mu nową rodzinę, zastępczą matkę – Lisę, sam będąc zastępczym ojcem. Dziwaczne to nieco, i mało realistyczne. A sam kapitan to jakiś oszust i obieżyświat, autor nader jest na jego temat tajemniczy na początku książki, który dziwny, i niepokojący.

W drugiej części książki bohater i narrator książki, czyli półsierota z pierwszej części, dorasta, i po śmierci Lisy jedzie do Panamy, aby spotkać się z Kapitanem, ukrywając przed nim śmierć Lisy, którą ten kapitan kochał na odległość. Tam nasz młody bohater zachowuje się jak idiota, wykazuje wielką nielojalność wobec Kapitana, i rzecz cała kończy się źle.

Opowiadam treść, czyli spojleruję (cóż za okropne słowo!) bo mam wielki problem z tą książką, gdyby mnie zapytano, co autor miał na myśli, nie wiedziałbym co odpowiedzieć. Niby to książka o miłości, lojalności i zdradzie, ale wszystko tam jakieś miałkie, niewyraźne, nieprzekonujące. Weźmy miłość, niby Kapitan przez całe życie kochał Lisę, ale znikał z Anglii na całe lata, jedynym dowodem jego miłości były listy i czeki na pokaźne sumki, dziwaczne to. I cała powieść dziwaczna mocno. To moje pierwsze spotkanie z Grahamem Greene, ponoć dobrym pisarzem, na razie nieprzekonanym. Być może zacząłem od złej strony.

Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Piotra Olędzkiego.

Moja pierwsza książka Grahama Greena, ponoć dobry to pisarz, ale tu nie przekonuje. Niby rzecz jest o lojalności, zdradzie, miłości, czyli o rzeczach ważnych. Niemniej wszystko to jakieś dziwaczne i nieprzekonujące, nawet jeśli doprawione szczyptą sensacji. Niewątpliwą zaletą książki jest jej mała objętość. Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Piotra Olędzkiego....

Bardzo ciekawa książka, jak większość Graham'a Greene'a, bardzo fajnie i szybko się czyta.

• Graham Greene
  • 2015
  • Dawno temu przeczytane
  • Literatura angielska
  • Aaa
  • Greene Graham

Dodaj cytat z książki Kapitan i wróg