Rzym płonie

Tłumaczenie: Artur Leszczyński
Cykl: Romanitas (tom 2) | Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Albatros
Rome Burning

Cesarstwo Rzymskie nie upadło lecz stało się światową potęgą. obejmującą przeważającą część globu. Jest rok 2004( 2757 według kalendarza rzymskiego). Rzym znajduje się pod panowaniem dynastii Nowicjuszów. nadal praktykowane jest niewolnictwo. Wyroki śmierci wykonywane są przez ukrzyżowanie.Oto punkt wyjścia bestselerowej trylogii Romanitas, Rzym Płonie, i niebawem, (ok 15 czerwca br. ), wydany zostanie 3 tom trylogii, tytuł nieznany, alternatywnej wersji współczesnej historii.

źródło opisu: Okładka książki,wydawnictwo Albatros, 2009,

Eponine | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Jeżeli po przeczytaniu drugiej części trylogii, która nie ukazała się jeszcze w całości, od razu sprawdzam na stronie wydawnictwa datę premiery ostatniej części, to znaczy, że historia mnie zafascynowała. I tak było - mimo że dopiero po przeczytaniu powieści "Rzym płonie" o współczesnym Cesarstwie Rzymskim można zauważyć, jak dobrym warsztatem dysponuje pisarka i jak drobiazgowo musiała odtworzyć w swojej głowie struktury rządzące tym okrutnym światem, żeby przelać je na papier.

Druga część jest niezaprzeczalnie lepsza od pierwszej, czytelnik znajduje tu więcej informacji o samym świecie przedstawionym, a poszerzone wątki układają się w jeszcze zgrabniejszą całość. Niesamowite zdolności Uny i Suliena mają zdecydowanie mniejszy wpływ na rozwój fabuły i dzięki temu nie raziły mnie aż tak bardzo. Nareszcie pojawia się więcej informacji na temat Siny i tajemniczej Nionii, krajów, które zajmują połowę mapy świata, a jednak w poprzedniej części są tylko wspomniane.

Jestem doprawdy...

Richard | 2015-04-03

Niepotrzebnie tak się czaiłam na tę drugą część - okazała się dużo (nie nieporównywalnie, to jeszcze nie ten poziom) lepsza od pierwszej!
Postaci się "wyostrzyły" i zaczynają być trochę bardziej prawdziwe. Świat przedstawiony jest o wiele wyraźniej zarysowany i wreszcie zaczyna trzymać się kupy. Na szacunek zasługuje ogromna ilość researchu, jaki autorka z pewnością zrobiła - to widać; drobiazgi naprawdę mają znaczenie i dobrze jest wiedzieć, że pisarze o nie dbają.
Nie jestem na tyle biegła w naukach społecznych i polityce, żeby kategorycznie stwierdzić, że uskuteczniane przez Marka i kolegów dyplomatyczne wygibasy nie mają żadnego sensu i przełożenia na rzeczywistość, ale jednak trochę mi coś tam nie grało. Cały ten pomysł z Terranową jako kondominium jest jak dla mnie mocno kuriozalny w przedstawionej sytuacji; w jeszcze większe zdumienie wprawił mnie cały przebieg pertraktacji i wszystkie te dziwy, które się tam odbywały, chociaż po wyjątkowo skomplikowanych procesach myślowych...

Turms | 2014-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Namieszane i namotane, że bardziej się już nie da. Tyle intryg, tyle kombinacji, a wszystko rozwiązuje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, którą nie wiadomo kto trzyma, o ile w ogóle ktoś ją trzyma. Jedno jest pewne jakby się nawet świat walił, to i tak wszystko skończy się dobrze. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie, po tym jak rozwiązała się intryga Druzusa oraz jak spaliły na panewce plany Damy.
Jeden plus za jako takie zakończenie i kolejny za Makarię, zdecydowanie moją ulubioną postać. Może w kolejnej części będzie jej więcej.

Karolina | 2011-01-04
Przeczytana: 2010 rok

interesująca wizja teraźniejszości "co by było gdyby Cesarstwo Rzymskie nie upadło", pomysłowe i innowacyjne

Andrzej Mazur | 2016-07-11

Druga część spełniła wszystkie moje oczekiwania i teraz czekam niecierpliwie na trzeci tom :-)

Dominik Socha | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Ten tom już mnie zmęczył - bogactwo faktów i szczegółów, skomplikowana intryga, wynikająca poniekąd z poprzedniego, ale nie mogłem się pozbyć wrażenia miałkości... może się mylę, może jestem zmęczony, ale jakoś mnie nie porwało..

pierożek | 2013-06-23

Drugi tom średniej trylogii. Historia alternatywna może być interesująca, ta tutaj nie do końca mi odpowiada. Przeczytałam z rozpędu, przeczytam pewnie i kolejny.

Stefan | 2014-05-08

ok