W ślady Kolumba (***). W pępku Ameryki

Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 6)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
literatura faktu
piotrex

"W pępku Ameryki" to trzeci tom (po wcześniejszych "Atlantyk-Pacyfik" oraz "Królik i oceany") amerykańskiego tryptyku podróżniczego Melchiora Wańkowicza pt. "W ślady Kolumba", o którym sam autor pisał: "Trzy książki, które wydaję, powstały z ciągłej włóczęgi. Zamiast osła miałem rozklekotane auto, a zamiast jałmużny – honoraria za odczyty w ogromnym zasięgu lądów Ameryki i Kanady". W...

W reporterskich zapiskach Wańkowicza z amerykańskiej wędrówki wiele jest refleksji na temat zalet i wad życia na emigracji, znajdujemy tu też sporo ciekawych i trafnych obserwacji dotyczących kulturowych i cywilizacyjnych osiągnięć Ameryki, jak np. świetnie podpatrzone "DIY czyli Do It Yourself". Autor "Bitwy o Monte Cassino" potrafi z wielką sympatią pisać o Ameryce: "Stany Zjednoczone były przez to urocze dla przybysza, że nie było w nich europejskiej ekskluzywności. Zła angielszczyzna budziła raczej ciepłe sympatie – tak przecież mówili rodzice i różne pociotki".

Wańkowicz po dziewięciu latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych zdecydował się w 1958 roku wrócić na stałe do Polski, gdzie wraz z żoną spędza ostatnie lata życia. W "Pępku Ameryki" jest więc pożegnaniem autora z Ziemią Obiecaną, miodem i mlekiem z puszek konserwowych płynącą…

AniaOl | 2015-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Fantastyczna książka ukazująca Amerykę lat 60-tych. Styl Wańkowicza początkowo męczący z czasem zaczął mi się podobać i bawić mnie. Autor wraz z żoną przemierza kilometry i kolejne stany Ameryki Północnej barwnie opisując codzienne zwyczaje, krajobrazy, mijane miejsca, miasteczka, spotkanych ludzi. Bardzo dużo w "Pępku Ameryki" historii - ciekawostek o prezydentach, Polonii amerykańskiej, religiach, a wszystko to napisane z dużą dozą humoru i ciepła. Warto !!!!

Feanor | 2010-09-09
Przeczytana: 09 września 2010

Z każdą kolejną książką Wańkowicza czuję się coraz bardziej członkiem jego rodziny. "W pepku Ameryki" to doskonały obraz Stanów Zjednoczonych z początku lat60-tych, choć w wielu miejscach autor cofa się dużo wcześniej. Ogromna wiedza, jak i praca wykonana przez Wańkowicza sprawiły, że obraz jest bardzo sugestywny. Dodatkowo, wszystko okraszone znanym z innych książek, fantatsycznym poczuciem humoru. Wracają więc pojedynki z Królikiem (pani Wańkowicz) związane ze "smrodkiem dodaktycznym", czy liczne aluzje literackie. Najcierkawsze fragmenty to, jak dla mnie opis mormonów, polskiego "Czykago" i karierami Trumana oraz Eisenhowera.
Polecam gorąco wszytskim.

Yavanna | 2013-02-09

Zabawne, przyjemne, ciekawe - jeżeli ktoś czytał "Asfaltowy saloon" Łysiaka to koniecznie powinien sięgnąć po trylogię Wańkowicza. Nie zamierzam referować treści, książka ma wiele wstępnych opisów mających zachęcić tych, którzy są zainteresowani tematyką podróżniczą i historyczną, bo Wańkowicz opisuje Amerykę, której już nie ma. Zamiast wspinać się na wyżyny erudycji w recenzjach lepiej w kilku słowach dobrą książkę polecić, a samemu sięgnąć po kolejną. Tudzież napisać swoją ;)

polskajaponka | 2016-05-06
Przeczytana: 03 maja 2016

Bardzo wartościowa i ciekawa książka. Zawiera dużo ciekawych wiadomości z zakresu historii Ameryki, urozmaicona anegdotami z podróży i fenomenalnymi opisami potyczek pomiędzy autorem, a Królikiem (panią Wańkowicz). Jako, że jest to ostatnia część tryptyku o Ameryce, widoczna jest w tej książce nostalgia za amerykańską wolnością i dobrobytem, które Wańkowicz musi opuścić na rzecz umiłowanej, ale biednej Ojczyzny.

Anna | 2016-11-24
Na półkach: Granatowa, Posiadam, Przeczytane