W kościołach Meksyku. Opierzona rewolucja. Na tropach Smętka

Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 7)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
reportaż, Moskwa, Meksyk, Mazury
literatura faktu
piotrex

Zbiór przedwojennych reportaży Melchiora Wańkowicza o charakterze podróżniczo-politycznym – W kościołach Meksyku, Opierzona rewolucja, Na tropach Smętka – którym przywrócono wycięte przez PRL-owską cenzurę fragmenty. Autor przyszłego reporterskiego arcydzieła – Bitwy o Monte Cassino ­– ujawnia już w tych tekstach najlepsze cechy swego pisarstwa: żywiołowość, dociekliwość i gawędziarstwo. Autorami wstępów są: Wojciech Cejrowski, Jan Gondowicz, Robert Traba.

Reportaże z tygodniowego pobytu w Moskwie oraz wycieczki do Meksyku pokazały gotowość Autora przedstawienia opisywanego świata bez uprzedzeń. Wspaniała cecha pisarstwa Wańkowicza: obiektywność i założenie pokazania tematu z różnych stron, dała się poznać już na samym początku jego drogi pisarskiej, służyła i przyświecała jego twórczości całe późniejsze lata. Syn szlachecki na radziecką Rosję patrzył okiem życzliwym i nieuprzedzonym, choć także bez większego entuzjazmu.

„Na tropach Smętka” jest najgłośniejszą przedwojenną książką pisarza. W czerwcu roku 1935 Wańkowicz płynął kajakiem po Mazurach, samochodem objechał pozostałe tereny Prus Wschodnich. Towarzyszyła mu czternastoletnia córka, Marta. Powstał barwny opis przygód i rozmów, a także – przede wszystkim – był to reportaż o charakterze politycznym. Książka zyskała uznanie i popularność dzięki ciekawej formie, ale głównie dlatego, że autor pokazał życie polskiej ludności odciętej od Macierzy, dawał żywe przykłady polskości na ziemiach Warmii i Mazur.

Artur Schodziński | 2014-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Ach! Zazdroszczę Wańkowiczowi taj morskiej podróży do Meksyku w latach dwudziestych XX wieku.
Najpierw tętniąca życiem Hawana, a później Meksyk. I to jaki!
Byłem w Meksyku w 2007 roku i tak sobie porównywałem jak to było przed osiemdziesięciu laty.
To moje pierwsze spotkanie z Wańkowiczem, uważam, że nie ostatnie. Urzekł mnie gawędziarski styl Autora. Choć nie ze wszystkim się zgadzam. Reporter często powiela stereotypy i wiele opisów mija się z prawdą.
Relacja o zamachu na Obraz Matki Bożej z Guadalupe z 1921 roku jest całkowicie przeinaczona. Sięgnąłem po tę książkę w dniach gdy Bazyliki przybywają niezliczone tłumy pielgrzymów. Mimo prześladowań trwających do dzisiaj okazuje się, że wiara jest mocniejsza.
Podróży do Rosji sowieckiej już tak nie zazdroszczę. Opis rzeczywistości niezmiernie sugestywny. Żywy i bardzo poetycki.
No i jeszcze “Na tropach Smętka”. Niezapomniana podróż po Mazurach i historii ludzi i ziem.
Polecam.

szamasz | 2015-10-27