D jak dłużnik

Okładka książki D jak dłużnik Sue Grafton
Okładka książki D jak dłużnik
Sue Grafton Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kinsey Millhone (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Kinsey Millhone (tom 4)
D is for Deadbeat
Prószyński i S-ka
2000-01-01
2000-01-01
Patrycja Fiedorow
dłużnik

Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: P jak Potrzask; Serce w ogniu; Śmiertelny sen; Świetliste lato Nicholas Evans, Sue Grafton, Greg Iles, Luanne Rice
KSIĄŻKI WYBRAN... Nicholas Evans, Sue...
Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Kremlowska zabawka; W siódmym niebie; P jak pętla; Zaginiony w Himalajach Sue Grafton, Luanne Rice, Joanne Robertson, Chris Ryan, James Scott
KSIĄŻKI WYBRAN... Sue Grafton, Luanne...

Niestety, jak na kryminał nie zapada w pamięć. Zgrabnie napisana, ale jednak konkurencja jest lepsza. Brak wciągających osobistych danych o pani detektyw, mało malowniczych opisów pozwalających sobie wyobrazić scenerię. Choć trzeba przyznać, początek był obiecujący.. szkoda.

O Alfabecie Zbrodni i Sue Grafton było tutaj słychać już kilkukrotnie. Lubię jej książki, ponieważ przenoszą nas kilka dekad wstecz. Kryminały są osadzone w Stanach Zjednoczonych lat 80′ i 90′ ubiegłego wieku. Zwykle towarzyszymy pani detektyw, która z uporem maniaka grzebie i grzebie, aż w końcu odkryje prawdę. Tym razem próbujemy rozwikłać sprawę morderstwa, w którą główna bohaterka została wpleciona zupełnie przypadkowo. Pamiętam, że końcówka tak mnie wciągnęła, że siedziałam do północy, byleby tylko poznać zakończenie. Jeśli lubicie thrillery bez przesadnych opisów miejsc zdrobni, to to będzie coś dla Was.

Wielki plus za sarkastyczne poczucie humoru glownej bohaterki. Nie nudzilam sie przy niej, ale tez nie jest to zadna ksiazka, o ktorej bede sie tutaj rozpisywac i podejrzewam, ze niedlugo zapomne, o czym w ogole byla ;)
Tak w skrocie - pani detektyw dostaje zlecenia doreczenia czeku na 25 tysiecy, ale okazuje sie, ze zleceniodawca zmarl w dziwnym okolicznosciach. Jego corka podejrzewa, ze bylo to morderstwo i zleca Kinsey rozwiazanie tej sprawy.

Kolejny kryminał z serii Alfabet Zbrodni, gdzie główną bohaterką jest kobieta...prywatny detektyw Kinsey Millhone.
Dostaje ona niby proste zlecenie, ale w trakcie są komplikacje. Zleceniodawca okazuje się być kimś całkiem innym i ginie w dziwnych okolicznościach. A Kinsey zostaje wciągnięta w wir wydarzeń.
Książkę przeczytałam w jeden wieczór. Zagadka mało skomplikowana, ale dosyć ciekawa. Czyta się przyjemnie, a główna bohaterka wzbudza w czytelniku sympatię.

Książkę przeczytałam w jeden wieczór. Zagadka mało skomplikowana,...

całkiem dobra opowieść.

całkiem dobra opowieść.

D jak dłużnik” to czwarta część Alfabetu Zbrodni autorstwa Sue Grafton. Tym razem prywatna detektyw- uparta, niezależna, mające twarde zasady, ale umiejąca kłamać gdy potrzeba- Kinsey Millhone dostaje od tajemniczego mężczyzny niby proste zadanie: doręczenie czeku na dwadzieścia pięć tysięcy dolarów. Jednak szybko okazuje się, że to sprawa z haczykiem, która szybko się komplikuje. Zleceniodawca, który nie jest tym, za kogo się podawał, znika, a potem ginie w tajemniczych okolicznościach.
„Od początku coś w nim mi nie pasowało, ale nie potrafiłam określić w czym rzecz.”

Bohaterka porwana w prąd wydarzeń, musi odegrać w nich swoją rolę- ze swoim niestandardowym poczuciem sprawiedliwości, próbuje mimo trudności wyjaśnić co tak naprawdę przydarzyło się temu mężczyźnie. Przesłuchuje osoby z nim związane, starając się polegać na zwykłym plotkarstwie, a także zdobywa informacje opierając się na kontaktach z ludźmi mającymi dostęp do tych, które są poufne. Nie zabraknie także śledzenia oraz obserwacji nieodłącznej pracy detektywa.

Kinsey styka się z różnymi reakcjami przesłuchiwanym, z czego nikt nie przyznaje się do winy, także i ona ma swoje wątpliwości, ale stara się pamiętać, że „bez względu na wady i charakter ofiary, morderstwo jest czymś złym, a kara wymierzona sprawcy powinna być na tyle surowa, by zrównoważyła podłość jakiej się dopuścił.”

Napiszę, że lubię postać bohaterki- tą jej determinację, by wyjaśnić sprawę, samodzielność i poczucie wolności oraz zasady- lojalność wobec klientów i ich tajemnic. Gdy sprawa utknęła w martwym punkcie, Kinsey wkłada kij w mrowisko. „Zaczynałam rozumieć, co czuł książę z bajki, wędrując z pantofelkiem od drzwi do drzwi w poszukiwaniu Kopciuszka.” Ostatecznie bohaterka zmierzy się z ostatecznością i pojawi się u niej przekonanie, że pewne długi są tak ogromne, że spłacić je można tylko własnym życiem.

Zagadka kryminalna jest ciekawie skonstruowana, odrobinę zawikłana, bez braków logicznych, na końcu z ciekawym, ale znanym schematem u tejże pisarki. Bohaterowie są wiarygodni, aczkolwiek mało zapadający w pamięć, choć obrazujący silne, znane czytelnikowi emocje i zachowania: miłość, nienawiść, próba odkupienia win.

Zaletą kryminałów z tego cyklu jest to, że nie trzeba czytać po kolei- każda książka to osobna sprawa kryminalna z udziałem Kinsey. Polecam fanom klasycznych kryminałów.

Niewiele ponad 300 stron kryminalnej zagadki, zagadki niezbyt skomplikowanej, ale zgrabnie ogarniętej i wciągającej na tyle, że przeczytałam w jedno popołudnie. Winnego nie udało mi się wytypować, więc małe napięcie towarzyszyło do końca.

Szybko się czyta, zakończenie może zaskoczyć, generalnie całkiem przyzwoita

Szybko się czyta, zakończenie może zaskoczyć, generalnie całkiem przyzwoita

Główna bohaterka jest przyjemna,wie czego chcę i lubi się droczyć.
\Jest ładna,mądra i ma fajne pomysły.
Nie myli siew tym co robi.I dociera do celu.
Książka moja kupi klem za 10 zł.

Główna bohaterka jest przyjemna,wie czego chcę i lubi się droczyć.
\Jest ładna,mądra i ma fajne pomysły.
Nie myli siew tym co robi.I dociera do celu.
Książka moja kupi klem za 10 zł.

• 2005
  • 2004