Barykada września. Obrona Warszawy w 1939 roku

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Opis wojennych zmagań o Warszawę we wrześniu 1939 r., organizacji obrony pod dowództwem gen. Waleriana Czumy, bohaterskich zachowań mieszkańców i ich prezydenta, Stefana Starzyńskiego. Autor wykorzystał szeroki zasób różnorodnych źródeł, tworząc książkę rzetelną i kompetentną, jej dodatkową zaletę stanowi godny uwagi literacki język. Tytuł, Barykada Września, jest tożsamy z nazwą znanego, warszawskiego pomnika projektu Juliana Pałki, usytuowanego przy zbiegu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej, upamiętniającego obronę Stolicy. Książka wydana po raz pierwszy w 1984 r., cieszyła się dużym uznaniem czytelników i krytyki, po 25 latach znów powraca do czytelniczego obiegu, przynosząc nowym generacjom miłośników historii sugestywny obraz miasta nieujarzmionego, które za swą postawę we wrześniu 1939 r. oznaczone zostało Orderem Wojennym Virtuti Militari.

| 2015-01-10
Valop | 2017-04-19