rozwiń zwiń

Kapitan Fracasse

Okładka książki Kapitan Fracasse
Théophile Gautier Wydawnictwo: Nasza Księgarnia powieść historyczna
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Le Capitaine Fracasse
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
831008577X
Tłumacz:
Wojciech Natanson
Tagi:
Théophile Gautier literatura francuska literatura młodzieżowa Antoni Uniechowski Maciej Żurowski Wojciech Natanson
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2022 (608-609) Guy Debord, Jakub Ekier, Théophile Gautier, Monika Gromala, Durs Grünbein, Heinrich Heine, Dorota Jarecka, Andrzej Kopacki, Łukasz Krajewski, Reiner Kunze, Mateusz Kwaterko, Paweł Mościcki, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Antoni Zając
Ocena 0,0
Literatura na ... Guy Debord, Jakub E...
Okładka książki Poems for Notre Dame Edward Estlin Cummings, Théophile Gautier, Osip Mandelstam, Osip Mandelstam, Eileen Myles, Marie Ponsot, Richard Wright
Ocena 10,0
Poems for Notr... Edward Estlin Cummi...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 7,0
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
82 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
162
162

Na półkach:

To opowieść o kapitanie Fracasse, choć właściwie o baronie Sogignacu, bo kapitan Fracasse to nie osoba, to rola z komedii dell’arte.

Kim jest baron Sogignac?
Jednym słowem? Nędzarzem. Tak biednym, że nawet na aktorach, których dach z płótna stąd słabo chronieni przed deszczem i chłodem, jego ubóstwo robi wrażenie. W tym ubóstwie naszemu bohaterowi towarzyszy stary wierny sługa, chabeta jakiej nie warto dosiadać, wyliniały pies i kot z przyciętymi uszami i ogonem.
Słowem obraz nędzy i rozpaczy.
Poza tym baron Sogignac jest rycerzem. Czyli wobec dam, nawet jeśli to aktorki, zachowuje się szarmancko, w stosunku do mężczyzn honorowo, w potrzebie radzi sobie dzielnie. Jest uczciwy, lojalny, słowny, tyle, że biedny. Jego przyszłość to ruina, dokładnie taka sama jak odziedziczony po przodkach zamek. Wyrywa się z niego, przystaje do aktorów. O zgrozo! Sam też nim zostaje. A aktorzy w XVII – wiecznej Francji to nic dobrego. Przeżywa przygody, wychodzi z nich zwycięsko w czym wydatnie pomaga mu szpada, męstwo i poczucie honoru.

Ale, ale, zapędziłem się. Nie mam zamiaru opowiadać treści.

„Kapitan Fracasse” to książka o przebrzmiałych trochę cnotach, takich właśnie rycerskich. To zarazem historia kipiąca niebanalnym, lekko złośliwym, ale zarazem jakże pełnym wdzięku humorem. Cudowne postacie zbója grabiącego na nieuczęszczanym gościńcu; mistrza szpady, nocnego szermierza i zabójcy a zarazem człowieka wielce wyczulonego na tle honoru; łajdaka porywacza, zarazem galanta wobec dam.
Książka barwna, wartka, co rusz zabawna, sławiąca lojalność i dobre maniery, przyzwoitość i rycerskość, ukazująca lepsze strony nikczemników, którym pozwala uwolnić się od małości.
Rzecz ze wszech miar godna polecenia.

I ocena. Dałbym dziewięć i pół. Dlaczego nie dziesięć? Bo to jednak nie Trylogia Sienkiewicza czy Dumasa. Niestety dziewięć i pół dać nie można, a ideał to nie jest. Niech będzie dziewięć.

Z pewnością lektura z czasów gdy opowieść ceniono więcej niż intelektualne wygibasy, dziwactwa i formalne eksperymenty. Romans, pojedynki, pościgi. Zgrabna klasyka gatunku płaszcza i szpady.

To opowieść o kapitanie Fracasse, choć właściwie o baronie Sogignacu, bo kapitan Fracasse to nie osoba, to rola z komedii dell’arte.

Kim jest baron Sogignac?
Jednym słowem? Nędzarzem. Tak biednym, że nawet na aktorach, których dach z płótna stąd słabo chronieni przed deszczem i chłodem, jego ubóstwo robi wrażenie. W tym ubóstwie naszemu bohaterowi towarzyszy stary wierny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    158
  • Chcę przeczytać
    93
  • Posiadam
    73
  • Ulubione
    8
  • Literatura francuska
    4
  • Przygodowe
    4
  • Książki z dzieciństwa
    3
  • Historyczne
    3
  • Przygodowa
    3
  • 2020
    2

Cytaty

Więcej
Théophile Gautier Kapitan Fracasse Zobacz więcej
Théophile Gautier Kapitan Fracasse Zobacz więcej
Théophile Gautier Kapitan Fracasse Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także