Kapitan Fracasse

Le Capitaine Fracasse
831008577X
historyczna
piotrex

Baron de Sigognac, ostatni potomek podupadłego szlacheckiego rodu, mieszka samotnie w starym, walącym się zamczysku na gaskońskich wrzosowiskach. Jego jedynymi wiernymi towarzyszami są sługa Piotr, pies Miraut, kot Belzebub i koń Bayard. Młodzieniec, zapomniany przez wszystkich, mimo zasług, jakie jego przodkowie oddali królom Francji, cierpi biedę, aż do dnia, kiedy w jego życie znienacka wkracza trupa wędrownych aktorów, szukających w jego zrujnowanym domostwie noclegu. Baron, odkładając na bok swój szlachecki tytuł, wyrusza wraz z nimi do Paryża.

Ilustrował Antoni Uniechowski.
Wstęp i objaśnienia Maciej Żurowski.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Linoskoczek | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

To opowieść o kapitanie Fracasse, choć właściwie o baronie Sogignacu, bo kapitan Fracasse to nie osoba, to rola z komedii dell’arte.

Kim jest baron Sogignac?
Jednym słowem? Nędzarzem. Tak biednym, że nawet na aktorach, których dach z płótna stąd słabo chronieni przed deszczem i chłodem, jego ubóstwo robi wrażenie. W tym ubóstwie naszemu bohaterowi towarzyszy stary wierny sługa, chabeta jakiej nie warto dosiadać, wyliniały pies i kot z przyciętymi uszami i ogonem.
Słowem obraz nędzy i rozpaczy.
Poza tym baron Sogignac jest rycerzem. Czyli wobec dam, nawet jeśli to aktorki, zachowuje się szarmancko, w stosunku do mężczyzn honorowo, w potrzebie radzi sobie dzielnie. Jest uczciwy, lojalny, słowny, tyle, że biedny. Jego przyszłość to ruina, dokładnie taka sama jak odziedziczony po przodkach zamek. Wyrywa się z niego, przystaje do aktorów. O zgrozo! Sam też nim zostaje. A aktorzy w XVII – wiecznej Francji to nic dobrego. Przeżywa przygody, wychodzi z nich zwycięsko w czym wydatnie...

Grisznak | 2015-02-17

Sympatyczna, pogodna przygodówka, której ozdobą są bardzo plastyczne opisy i dialogi, a także ciekawy opis życia aktorów w epoce.

Pamiętam do dziś jak będąc jeszcze w szkole podstawowej zarywałem nocki i ślęcząc nad tą książką niejednokrotnie do 3 czy 4 rano... Sam nie wiem, ile razy ją przeczytałem, niemniej żadnej innej książki chyba tak nie wymęczyłem.

Kasia | 2015-07-10

Zręcznie wplecione akcenty humorystyczne, wyraziście nakreśleni bohaterowie, nienużące opisy przyrody i miejsc akcji, fabuła interesująca na tyle, by od czytania trudno było się oderwać. Słowem - warto przeczytać.

Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 1988 rok

Taki trochę słabszy odpowiednik Trzech Muszkieterów. Ładna przygodówka dla dzieci.

Lees | 2014-07-25

Świetna, naprawdę świetna powieść. Bardzo sympatyczni bohaterowie, inteligentne dialogi, z dużą dawką humoru, bardzo liczne nawiązania do historii, mitologii i tradycji. A opisy spożywania alkoholu godne i odpowiednie co do tej jakże ważnej i kluczowej czynności :D

vanjah | 2016-08-05
Karolina | 2016-07-09