Kapitan Fracasse

Le Capitaine Fracasse
831008577X
historyczna
piotrex

Baron de Sigognac, ostatni potomek podupadłego szlacheckiego rodu, mieszka samotnie w starym, walącym się zamczysku na gaskońskich wrzosowiskach. Jego jedynymi wiernymi towarzyszami są sługa Piotr, pies Miraut, kot Belzebub i koń Bayard. Młodzieniec, zapomniany przez wszystkich, mimo zasług, jakie jego przodkowie oddali królom Francji, cierpi biedę, aż do dnia, kiedy w jego życie znienacka wkracza trupa wędrownych aktorów, szukających w jego zrujnowanym domostwie noclegu. Baron, odkładając na bok swój szlachecki tytuł, wyrusza wraz z nimi do Paryża.

Ilustrował Antoni Uniechowski.
Wstęp i objaśnienia Maciej Żurowski.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Roman Dłużniewski | 2017-01-05

Jedna z nieco zapomnianych książek młodości. Pamiętam wartką akcję, humorystyczne dialogi, pojedynki na szpady, grzeczność i galanterię wobec kobiet. A skoro tyle pamiętam to musiała być fajna lektura.

Linoskoczek | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

To opowieść o kapitanie Fracasse, choć właściwie o baronie Sogignacu, bo kapitan Fracasse to nie osoba, to rola z komedii dell’arte.

Kim jest baron Sogignac?
Jednym słowem? Nędzarzem. Tak biednym, że nawet na aktorach, których dach z płótna stąd słabo chronieni przed deszczem i chłodem, jego ubóstwo robi wrażenie. W tym ubóstwie naszemu bohaterowi towarzyszy stary wierny sługa, chabeta jakiej nie warto dosiadać, wyliniały pies i kot z przyciętymi uszami i ogonem.
Słowem obraz nędzy i rozpaczy.
Poza tym baron Sogignac jest rycerzem. Czyli wobec dam, nawet jeśli to aktorki, zachowuje się szarmancko, w stosunku do mężczyzn honorowo, w potrzebie radzi sobie dzielnie. Jest uczciwy, lojalny, słowny, tyle, że biedny. Jego przyszłość to ruina, dokładnie taka sama jak odziedziczony po przodkach zamek. Wyrywa się z niego, przystaje do aktorów. O zgrozo! Sam też nim zostaje. A aktorzy w XVII – wiecznej Francji to nic dobrego. Przeżywa przygody, wychodzi z nich zwycięsko w czym wydatnie...

Grisznak | 2015-02-17

Sympatyczna, pogodna przygodówka, której ozdobą są bardzo plastyczne opisy i dialogi, a także ciekawy opis życia aktorów w epoce.

Pamiętam do dziś jak będąc jeszcze w szkole podstawowej zarywałem nocki i ślęcząc nad tą książką niejednokrotnie do 3 czy 4 rano... Sam nie wiem, ile razy ją przeczytałem, niemniej żadnej innej książki chyba tak nie wymęczyłem.

Kasia | 2015-07-10

Zręcznie wplecione akcenty humorystyczne, wyraziście nakreśleni bohaterowie, nienużące opisy przyrody i miejsc akcji, fabuła interesująca na tyle, by od czytania trudno było się oderwać. Słowem - warto przeczytać.

timbwolf3 | 2017-05-11
Przeczytana: 03 maja 2017

Miłość od pierwszego wejrzenia, porzucenie rodzinnego majątku dla ukochanej, uczucie platoniczne, obrona jej czci i cnoty, pojedynki, postępowanie według kodeksu honorowego, zasadzki, rozłąka, niewierność, tęsknota, wreszcie splot szczęśliwych zdarzeń i okoliczności z przeszłości które doprowadziły do szczęśliwego zakończenia i otwarły drogę do świetlanej przyszłości – to wszystko możemy odnaleźć na kartach powieści francuskiego pisarza epoki romantyzmu Teofila Gautier.
Akcja dzieła rozgrywa się w czasach Ludwika XIII, ale brak tu jest odwołań do wydarzeń czy postaci historycznych, dlatego też ciężko jest ją stawiać na półce na której się znajdują powieści słynniejszego pisarza francuskiego romantyzmu Aleksandra Dumasa ( porównań nie unikniemy ), u którego postacie autentyczne były wplątywane w przygodowo – miłosne intrygi. Poszukujący tego typu literatury raczej się zawiedzie, powieść Gautiera skupia sie głównie wątku uczuciowym, przedstawia pełną zawiłości historię uczucia...

Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 1988 rok

Taki trochę słabszy odpowiednik Trzech Muszkieterów. Ładna przygodówka dla dzieci.

Lees | 2014-07-25

Świetna, naprawdę świetna powieść. Bardzo sympatyczni bohaterowie, inteligentne dialogi, z dużą dawką humoru, bardzo liczne nawiązania do historii, mitologii i tradycji. A opisy spożywania alkoholu godne i odpowiednie co do tej jakże ważnej i kluczowej czynności :D

Nightmare16 | 2017-01-14
Stealth | 2017-01-08