Narodziny stalowego szczura

Cykl: Stalowy szczur (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
A Stainless Steel Rat is born
stalowy szczur, harrison
ania_och

Siedemnastoletni Jim di Griz postanawia zostac złodziejem, jakiego do tej pory nie widziała cała galaktyka. Pragnie osiągnąć perfekcje, ale na próżno szuka odpowiedniego nauczyciela. Wreszcie przy pomocy fortelu znajduje swego Mistrza - osiemdziesięcioletniego włamywacza komputerowego Hetmana. Przyszły przestępca doskonały, czyli Stalowy Szczur poznaje tajniki niebezpiecznego fachu, planuje pierwsze skoki i tylko dzięki niebywałemu szczęściu wychodzi cało z operacji. Powoli jednak wokół niego zaciska się pętla policyjnej obłąwy. W pułapce ginie Hetman, Jim ucieka postanawiając pomścić śmierć swego Mistrza i przyjaciela.

Zee | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

"Jak już powiedziałem, problemy rodzą rozwiązania, żeby nie powiedzieć przyjemności..."

James diGriz to inteligentny nastolatek, który w świecie przeciętności pragnie osiągnąć coś więcej, co wydobyłoby na świat jego możliwości i pokazałoby wszystkim, że to właśnie on jest tym Kimś. Oczywiście, Jim nie chce zostać żadnym naukowcem, czy przedsiębiorcą, James diGriz ma marzenie zostać nieuchwytnym międzygalaktycznym przestępcą, a ściślej mówiąc złodziejem, którego nikt nigdy nie złapie. Swoje plany rozpoczyna od nieudanego napadu na bank, dzięki któremu zostaje umieszczony w więzieniu, co było jego pierwotnym celem, gdyż, jak sądził, tam właśnie może tylko poznać ludzi, którzy nauczą go o fachu więcej niż sam do tej pory zgłębił. Niestety, jego 'przelotna wizyta' w więzieniu nie spełnia swojego celu, ale udaje mu się przynajmniej poznać pseudonim złodzieja, który był, według informacji współosadzonych,...

Mamerkus | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Lekka i przyjemna opowiastka o złodzieju doskonałym. Za grosz w tym realizmu, czy nawet SF, trochę taki James Bond w kosmosie z tego Jima deGriza, ale czyta się super. Druga część powieści trochę nudnawa, niemniej całość daje radę i chyba sięgnę wkrótce po kolejne przygody Stainless Steel Rata.

Akmetari | 2016-06-15
Przeczytana: październik 2013

Pochłonęłam ją w trzy dni(Naprawdę) i kiedyś do niej wrócę.

Sławek_82 | 2012-10-22
Przeczytana: 05 października 2012

Jedna z moich pierwszych książek jakie przeczytałem z gatunku fantastyku naukowej, teraz sięgam po nią kolejny raz. Lekka, pisana z humorem. Cała seria godna polecenia na nudne i smutne zimowe wieczory. Polecam :)

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22
Przeczytana: 2010 rok

Super wkręcająca historia o Stalowym Szczurze polecam wszystkie książki z tej serii !

ukasz531 | 2011-08-31
Na półkach: Biblioteczne, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2011

"Narodziny Stalowego Szczura" czytało się naprawdę świetnie. Jest to typowa książka akcji, dodatkowo przepełniona humorem. Ciągle coś się dzieje, nie ma choćby kilku stron przerwy między wartką akcją. Niestety, książka staje się przez to dość przewidywalna - gdy bohater umawia się z innym bohaterem tu i tam, to już wiadomo, że na pewno coś pokrzyżuje te plany. Tak czy siak - bardzo ciekawy początek serii (chociaż książka jest prequelem i została napisana po "Stalowym Szczurze"); warto sięgnąć po powieść Harrisona gdy ma się ochotę na lekką, wciągającą lekturę.

Marcin | 2010-10-20
Przeczytana: 20 października 2010

Pierwsze opowiadanie z serii Stalowego Szczura i muszę przyznać, że przypadło mi do gustu. Umiarkowana fikcja (świat nie różni się wiele od dzisiejszej Ameryki, np. restauracja McSwinney, farmy Świniozwierzy itd bez problemu można przekonwertować do dzisiejszych czasów:)), humor na poziomie i nietuzinkowe przygody to coś, co spowodowało że na pewno zaprzyjaźnię się z serią na dłuższy czas.

Sankiulot | 2013-06-26

Moja pierwsza chętnie przeczytana książka . Wówczas wydawała się arcydziełem, a jak jest teraz?

AlexDelaware | 2012-09-26

O Stalowym Szczurze podobała mi się najbardziej.

Asia | 2015-02-23
Na półkach: E-BOOK, 2015, Przeczytane, Posiadam