Wielki terror

Wydawnictwo: Wydawnictwo Michał Urbański
The Great Terror: A Reassessement
8390206390
historia

"Wielki terror" ukazał się po raz pierwszy w 1968 roku i szybko został zaliczony do najważniejszych dzieł o historii Związku Sowieckiego. Pisano wówczas, że Conquest "rzucił wiele światła na jedno z najmroczniejszych wydarzeń dziejów najnowszych". Wydarzeniem tym są czystki stalinowskie z lat 1934-39, które pochłonęły miliony ofiar i dały Stalinowi władzę absolutną. W 1990 roku autor opublikował uaktualnione i poprawione wydanie książki, wyzyskując najnowszą literaturę przedmiotu i potwierdzając zarazem swoje wcześniejsze wnioski i oceny. Robert Conquest (ur. 1917) jest brytyjskim historykiem i poetą . Jeden z najwybitniejszych znawców spraw sowieckich , opublikował, kikanaści ksiązek z tej dziedziny - oprócz "Wielkiego terroru", swojego głównego dzieła - m.in."The harvest of Sorrow", "Stalin Secret Police". Aż do czasów 'głasnosti' reżim sowiecki nie darzył Conquesta sympatią. Jeszcze w 1985 roku porównywano go w Moskwie do Goebbelsa.

źródło okładki: tezeusz.pl

Artur | 2014-07-06