Pieśń ślepców

Zawartość zbioru:
- Dwie Eleny
- Królowa lalek
- Tego chciał los
- Moralność dawnych czasów
- Koszty życia
- Czysta dusza
- Wąż morski

Dariusz Karbowiak | 2011-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 24 listopada 2011

Zwykle ciężko jest dokonać oceny zbioru opowiadań. Jednak "Pieśń ślepców" jest zbiorem opowiadań, mówiących o zaślepieniu, najczęściej miłością. To właśnie to uczucie wprowadza zamęt w naszym systemie wartości i wszystko postrzegane jest przez różowe okulary. Jednakże kiedy spojrzymy na miłość, lub stan zakochania po latach może okazać się tak jak w "Królowej lalek", że rzeczywistość zmienia się wraz z wiekiem. A najlepsze z opowiadań "Wąż morski" jak bardzo nawiązuje do dość częstych zawierzeń wszystkiego kochanej osobie. Ktoś z innych autorów napisał - że nie wiemy nic o innym człowieku, bo nie wiemy co sobie myśli. Warto sięgnąć po temn zbiorek opowiadań, który może tylko opisem miejsc się różni od współczesności, ale mimo lat owe pieśni ślepców, a może zaślepionych, nie straciły nic a nic na aktualności.

Dziub | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Niesamowity język, niesamowita wyobraźnia.
Dwie eleny - zaskakujące.
Królowa lalek - jeszcze bardziej.
Tego chciał los - miła dedykacja Marquezowi. Piękne, niesamowite po raz kolejny.
Moralność dawnych czasów - kolejna dedykacja, genialna historia chrystianizacji na siłę opowiedziana z humorem i szokującym zakończeniem, jeśli chodzi o zachowanie bohaterów oraz ich decyzje.
Koszty życia - też dedykowane; piorunujące.
Czysta dusza - same dedykacje, pięknie przerażające.
Wąż morski - tym razem dedykacja dla Cortazara. Doskonały klimat, chociaż fabuła przewidywalna. Smutna historia. Widziałam już coś podobnego. I to z Rickmanem. Może reżyser to czytał.

marcinb | 2013-01-07
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Jeden z bardziej pozostających w pamięci zbiorów opowiadań, jakie kiedykolwiek wpadły mi w ręce. Nieco nierówne, co być może wynika z faktu, że Fuentes w każdym z nich próbuje naśladować styl jednego ze znanych latynoskich pisarzy. To jednak niczego im nie ujmuje. Wszystkie łączy niedopowiedzenie, zawieszenie, niepewność co do tego, czego tak naprawdę dotykają. Wszystkie odkrywają tylko częściowo jakiś sekret, tajemnicę - zawsze intrygującą, czasami mroczną, nieprzyjemną, trudną, może dramatyczną. A ich uniwersalność wynika z zajmowania się podszewką relacji międzyludzkich, ich zaskakującym rewersem, ukrytą lub umyślnie i skrzętnie ukrywaną stroną. To takie memento o przewrotności i nieprzewidywalności wchodzenia w związki z drugim człowiekiem.

karola.ka | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016