Bolesław Chrobry

8,5 (2 ocen i opinii)
W cieniu prawa
Remigiusz Mróz

6,55 (38 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Mów do mnie
Lisa Scottoline

7,88 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
pietruszka | 2016-04-18
Na półkach: Historia, Przeczytane

Dawno przeczytane, oj dawno. A teraz serce żal ściska iż w naszej bibliotece leżą tomy w magazynie. Nie przeczytać tej książki, a historią Polski i dobrą ba doskonałą literatura się pasjonować to po prostu grzech. Może to prawda iż język na dzisiejsze czasu trudny, może to prawda, iż nie przeczytamy wszystkich tomów na raz. Ale przeczytać warto. Piękna, mądra, ponadczasowa.Trudna, wymagająca wyzwanie dla ambitnych.

Marcin | 2013-04-21

Monumentalny fresk o początkach polskiej państwowości. Archaiczny język (w sumie wymyślony przez autora) pozwala na dobre wejść w świat człowieka średniowiecza, poznać jego sposób myślenia i wrażliwość. Niebanalność portretów psychologicznych (nie tylko postaci tytułowej, ale choćby Bolesława Rudego czy Wojciecha, późniejszego Świętego), malowniczość i rozmach tej powieści czynią ją lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika beletrystyki historycznej, który czytając pragnie zrozumieć dawne dzieje w całej ich złożoności. Interesująca jest również próba prezentacji zmagań kiełkującego na naszych ziemiach chrześcijaństwa z pogańskim sposobem myślenia. Bohaterowie tej książki raczej nie przypominają "jednowymiarowych" bohaterów Bunscha czy Kraszewskiego (skądinąd bardzo lubianych przeze mnie autorów), a już zdecydowanie daleko im do anachronicznych postaci wykreowanych przez Grabskiego w "Sadze o Jarlu Broniszu". Powiedziałbym, że Gołubiewowi najbliżej do Teodora Parnickiego czy Hanny...

Koronczarka | 2012-01-16
Przeczytana: 31 grudnia 2005

Niezwykła książka, dzięki niej zatopiłam się w świat IX/X w. Język, sposób przedstawienia ludzkich doznań, osobowości wspaniały. Kilim złożony ze wspaniale przenikających się wątków. Doskonałe splecenie wszystkiego, co historycy wiedzą o tej epoce.

Danuta | 2013-09-17
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam
Przeczytana: sierpień 1999

"Bolesław Chrobry " to moja ulubiona książka .Można ją czytać wielokrotnie .Otwieram ją i przenoszę się w x wiek .Zapominam o całym świecie . Te sześc tomów czyta się jednym tchem .Szkoda ze nie ma więcej .Gołubiew to Mistrz pióra .

Nitager | 2016-03-18

Nie jest to podręcznik historii, ale powieść doskonale osadzona w realiach przełomu tysiącleci. Powieść wielowątkowa, ale nie przesadzono tu z liczbą wątków, w dodatku zręcznie przeplatają się one ze sobą. Postaci historyczne zostały tu w brawurowy sposób ożywione i uczłowieczone. Postaci fikcyjne wykreowane są przekonująco i w sposób przystający do czasów, w jakich żyły. Język nie męczy anachronizmami, akcja prowadzona jest wzorowo, nie ma tu ani jednego zbędnego zdania. W historyczne fakty wpleciono kilka legend, czy parahistorycznych, nie potwierdzonych przez naukowców hipotez, jak na przykład arcyciekawy opis legendarnego Yomsborga.
W powieści tej po mistrzowsku osiągnięto równowagę formy - brak patosu, ale i brak nadmiernego naturalizmu, a ten, który tam zaserwowano, da się przełknąć bez trudu, jak gorzka przyprawa, którą dozowano bardzo umiejętnie.
Rozmiary tej opowieści mogą przerażać, ale nie należy się jej bać, bowiem zapewnia ona piękną i wielką przygodę, która nie...

papiesz | 2012-03-06

Cykl o Bolesławie Chrobrym Antoniego Gołubiewa jest dla mnie szczególnym z kilku względów. Przede wszystkim jestem entuzjastą powieści historycznych. Dodatkowo jestem entuzjastą historii Polski pierwszych Piastów, pierwocin państwa polskiego, czasów gdy wszystko się wyłaniało z pomroki dziejów, kiedy pogaństwo było wciąż żywe, czasów, o których tak naprawdę wciąż jeszcze wielu rzeczy nie wiadomo, a źródeł historycznych brak lub milczą. I wypełnienie tych luk to dodatkowe pole do popisu dla autora powieści historycznej.
Cykl Gołubiewa poraża epickim rozmachem. Wielość wątków, postaci i motywów robi wrażenie, jednak uważny czytelnik nie powinien się w tym pogubić. Oprócz głównego wątku, czyli kształtowania się struktur państwa polskiego i ugruntowywania władzy Bolesława Chrobrego mamy tu całe mnóstwo wątków pobocznych. W historii jest miejsce na prawdziwą miłość, na przygodę, intrygę, opis obyczajów, jest to po prostu wielka, wspaniała panorama tamtych czasów, postacie żyją swoim...

Fox | 2010-10-15

Najlepsza powieść, jaką czytałam. Nie ma się do czego przyczepić. Forma doskonała, realia zachowane, postacie barwne. Cud, miód i orzeszki.

tazi | 2013-07-15

Pasjonująca opowieść, napisana stylizowanym językiem. Czasy Bolesława Chrobrego z perspektywy nie tylko samego króla. Warto się skusić mimo trudności językowych.

Orlica | 2010-08-07

Powieść sześciotomowa: Puszcza, Szło nowe, Złe dni (2 tomy),Rozdroża (2 tomy)opisuje dzieje Polski X-XI w. Bardzo wciągająca

Tonatio | 2012-11-16

Ten cykl powieści nie tylko w obrazowy sposób uczy początków historii Piastów. Uczy też wspaniałej staropolszczyzny i wielu zwrotów które wyginęły już w naszym języku.