Okładka książki Bolesław Chrobry

historyczna
typ
papier
Orlica
8,53 (38 ocen i 10 opinii)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Marcin | 2013-04-21

Monumentalny fresk o początkach polskiej państwowości. Archaiczny język (w sumie wymyślony przez autora) pozwala na dobre wejść w świat człowieka średniowiecza, poznać jego sposób myślenia i wrażliwość. Niebanalność portretów psychologicznych (nie tylko postaci tytułowej, ale choćby Bolesława Rudego czy Wojciecha, późniejszego Świętego), malowniczość i rozmach tej powieści czynią ją lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika beletrystyki historycznej, który czytając pragnie zrozumieć dawne dzieje w całej ich złożoności. Interesująca jest również próba prezentacji zmagań kiełkującego na naszych ziemiach chrześcijaństwa z pogańskim sposobem myślenia. Bohaterowie tej książki raczej nie przypominają "jednowymiarowych" bohaterów Bunscha czy Kraszewskiego (skądinąd bardzo lubianych przeze mnie autorów), a już zdecydowanie daleko im do anachronicznych postaci wykreowanych przez Grabskiego w "Sadze o Jarlu Broniszu". Powiedziałbym, że Gołubiewowi najbliżej do Teodora Parnickiego czy Hanny Malew...

książek: 1969
Koronczarka | 2012-01-16
Przeczytana: 31 grudnia 2005

Niezwykła książka, dzięki niej zatopiłam się w świat IX/X w. Język, sposób przedstawienia ludzkich doznań, osobowości wspaniały. Kilim złożony ze wspaniale przenikających się wątków. Doskonałe splecenie wszystkiego, co historycy wiedzą o tej epoce.

Danuta | 2013-09-17
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam
Przeczytana: sierpień 1999

"Bolesław Chrobry " to moja ulubiona książka .Można ją czytać wielokrotnie .Otwieram ją i przenoszę się w x wiek .Zapominam o całym świecie . Te sześc tomów czyta się jednym tchem .Szkoda ze nie ma więcej .Gołubiew to Mistrz pióra .

tazi | 2013-07-15

Pasjonująca opowieść, napisana stylizowanym językiem. Czasy Bolesława Chrobrego z perspektywy nie tylko samego króla. Warto się skusić mimo trudności językowych.

papiesz | 2012-03-06

Cykl o Bolesławie Chrobrym Antoniego Gołubiewa jest dla mnie szczególnym z kilku względów. Przede wszystkim jestem entuzjastą powieści historycznych. Dodatkowo jestem entuzjastą historii Polski pierwszych Piastów, pierwocin państwa polskiego, czasów gdy wszystko się wyłaniało z pomroki dziejów, kiedy pogaństwo było wciąż żywe, czasów, o których tak naprawdę wciąż jeszcze wielu rzeczy nie wiadomo, a źródeł historycznych brak lub milczą. I wypełnienie tych luk to dodatkowe pole do popisu dla autora powieści historycznej.
Cykl Gołubiewa poraża epickim rozmachem. Wielość wątków, postaci i motywów robi wrażenie, jednak uważny czytelnik nie powinien się w tym pogubić. Oprócz głównego wątku, czyli kształtowania się struktur państwa polskiego i ugruntowywania władzy Bolesława Chrobrego mamy tu całe mnóstwo wątków pobocznych. W historii jest miejsce na prawdziwą miłość, na przygodę, intrygę, opis obyczajów, jest to po prostu wielka, wspaniała panorama tamtych czasów, postacie żyją swoim życiem...

Fox | 2010-10-15

Najlepsza powieść, jaką czytałam. Nie ma się do czego przyczepić. Forma doskonała, realia zachowane, postacie barwne. Cud, miód i orzeszki.

Orlica | 2010-08-07

Powieść sześciotomowa: Puszcza, Szło nowe, Złe dni (2 tomy),Rozdroża (2 tomy)opisuje dzieje Polski X-XI w. Bardzo wciągająca

Tonatio | 2012-11-16

Ten cykl powieści nie tylko w obrazowy sposób uczy początków historii Piastów. Uczy też wspaniałej staropolszczyzny i wielu zwrotów które wyginęły już w naszym języku.

pszcz | 2012-03-15

Najlepsza książka jaką przeczytałem.

MoniaJ | 2013-03-17

Wspaniała!