Okładka książki Bolesław Chrobry

historyczna
typ
papier
Orlica
8,54 (37 ocen i 10 opinii)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Marcin | 2013-04-21

Monumentalny fresk o początkach polskiej państwowości. Archaiczny język (w sumie wymyślony przez autora) pozwala na dobre wejść w świat człowieka średniowiecza, poznać jego sposób myślenia i wrażliwość. Niebanalność portretów psychologicznych (nie tylko postaci tytułowej, ale choćby Bolesława Rudego czy Wojciecha, późniejszego Świętego), malowniczość i rozmach tej powieści czynią ją lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika beletrystyki historycznej, który czytając pragnie zrozumieć dawne dzieje w całej ich złożoności. Interesująca jest również próba prezentacji zmagań kiełkującego na naszych ziemiach chrześcijaństwa z pogańskim sposobem myślenia. Bohaterowie tej książki raczej nie przypominają "jednowymiarowych" bohaterów Bunscha czy Kraszewskiego (skądinąd bardzo lubianych przeze mnie autorów), a już zdecydowanie daleko im do anachronicznych postaci wykreowanych przez Grabskiego w "Sadze o Jarlu Broniszu". Powiedziałbym, że Gołubiewowi najbliżej do Teodora Parnickiego czy Hanny Malew...

książek: 1927
Koronczarka | 2012-01-16
Przeczytana: 31 grudnia 2005

Niezwykła książka, dzięki niej zatopiłam się w świat IX/X w. Język, sposób przedstawienia ludzkich doznań, osobowości wspaniały. Kilim złożony ze wspaniale przenikających się wątków. Doskonałe splecenie wszystkiego, co historycy wiedzą o tej epoce.

Danuta | 2013-09-17
Na półkach: Posiadam, Teraz czytam
Przeczytana: sierpień 1999

"Bolesław Chrobry " to moja ulubiona książka .Można ją czytać wielokrotnie .Otwieram ją i przenoszę się w x wiek .Zapominam o całym świecie . Te sześc tomów czyta się jednym tchem .Szkoda ze nie ma więcej .Gołubiew to Mistrz pióra .

tazi | 2013-07-15

Pasjonująca opowieść, napisana stylizowanym językiem. Czasy Bolesława Chrobrego z perspektywy nie tylko samego króla. Warto się skusić mimo trudności językowych.

papiesz | 2012-03-06

Cykl o Bolesławie Chrobrym Antoniego Gołubiewa jest dla mnie szczególnym z kilku względów. Przede wszystkim jestem entuzjastą powieści historycznych. Dodatkowo jestem entuzjastą historii Polski pierwszych Piastów, pierwocin państwa polskiego, czasów gdy wszystko się wyłaniało z pomroki dziejów, kiedy pogaństwo było wciąż żywe, czasów, o których tak naprawdę wciąż jeszcze wielu rzeczy nie wiadomo, a źródeł historycznych brak lub milczą. I wypełnienie tych luk to dodatkowe pole do popisu dla autora powieści historycznej.
Cykl Gołubiewa poraża epickim rozmachem. Wielość wątków, postaci i motywów robi wrażenie, jednak uważny czytelnik nie powinien się w tym pogubić. Oprócz głównego wątku, czyli kształtowania się struktur państwa polskiego i ugruntowywania władzy Bolesława Chrobrego mamy tu całe mnóstwo wątków pobocznych. W historii jest miejsce na prawdziwą miłość, na przygodę, intrygę, opis obyczajów, jest to po prostu wielka, wspaniała panorama tamtych czasów, postacie żyją swoim życiem...

Fox | 2010-10-15

Najlepsza powieść, jaką czytałam. Nie ma się do czego przyczepić. Forma doskonała, realia zachowane, postacie barwne. Cud, miód i orzeszki.

Orlica | 2010-08-07

Powieść sześciotomowa: Puszcza, Szło nowe, Złe dni (2 tomy),Rozdroża (2 tomy)opisuje dzieje Polski X-XI w. Bardzo wciągająca

Tonatio | 2012-11-16

Ten cykl powieści nie tylko w obrazowy sposób uczy początków historii Piastów. Uczy też wspaniałej staropolszczyzny i wielu zwrotów które wyginęły już w naszym języku.

pszcz | 2012-03-15

Najlepsza książka jaką przeczytałem.

MoniaJ | 2013-03-17

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku