Okładka książki Bolesław Chrobry

historyczna
typ
papier
Orlica
8,6 (40 ocen i 10 opinii)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marcin | 2013-04-21

Monumentalny fresk o początkach polskiej państwowości. Archaiczny język (w sumie wymyślony przez autora) pozwala na dobre wejść w świat człowieka średniowiecza, poznać jego sposób myślenia i wrażliwość. Niebanalność portretów psychologicznych (nie tylko postaci tytułowej, ale choćby Bolesława Rudego czy Wojciecha, późniejszego Świętego), malowniczość i rozmach tej powieści czynią ją lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika beletrystyki historycznej, który czytając pragnie zrozumieć dawne dzieje w całej ich złożoności. Interesująca jest również próba prezentacji zmagań kiełkującego na naszych ziemiach chrześcijaństwa z pogańskim sposobem myślenia. Bohaterowie tej książki raczej nie przypominają "jednowymiarowych" bohaterów Bunscha czy Kraszewskiego (skądinąd bardzo lubianych przeze mnie autorów), a już zdecydowanie daleko im do anachronicznych postaci wykreowanych przez Grabskiego w "Sadze o Jarlu Broniszu". Powiedziałbym, że Gołubiewowi najbliżej do Teodora Parnickiego czy Hanny...

książek: 2042
Koronczarka | 2012-01-16
Przeczytana: 31 grudnia 2005

Niezwykła książka, dzięki niej zatopiłam się w świat IX/X w. Język, sposób przedstawienia ludzkich doznań, osobowości wspaniały. Kilim złożony ze wspaniale przenikających się wątków. Doskonałe splecenie wszystkiego, co historycy wiedzą o tej epoce.

Danuta | 2013-09-17
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam
Przeczytana: sierpień 1999

"Bolesław Chrobry " to moja ulubiona książka .Można ją czytać wielokrotnie .Otwieram ją i przenoszę się w x wiek .Zapominam o całym świecie . Te sześc tomów czyta się jednym tchem .Szkoda ze nie ma więcej .Gołubiew to Mistrz pióra .

tazi | 2013-07-15

Pasjonująca opowieść, napisana stylizowanym językiem. Czasy Bolesława Chrobrego z perspektywy nie tylko samego króla. Warto się skusić mimo trudności językowych.

papiesz | 2012-03-06

Cykl o Bolesławie Chrobrym Antoniego Gołubiewa jest dla mnie szczególnym z kilku względów. Przede wszystkim jestem entuzjastą powieści historycznych. Dodatkowo jestem entuzjastą historii Polski pierwszych Piastów, pierwocin państwa polskiego, czasów gdy wszystko się wyłaniało z pomroki dziejów, kiedy pogaństwo było wciąż żywe, czasów, o których tak naprawdę wciąż jeszcze wielu rzeczy nie wiadomo, a źródeł historycznych brak lub milczą. I wypełnienie tych luk to dodatkowe pole do popisu dla autora powieści historycznej.
Cykl Gołubiewa poraża epickim rozmachem. Wielość wątków, postaci i motywów robi wrażenie, jednak uważny czytelnik nie powinien się w tym pogubić. Oprócz głównego wątku, czyli kształtowania się struktur państwa polskiego i ugruntowywania władzy Bolesława Chrobrego mamy tu całe mnóstwo wątków pobocznych. W historii jest miejsce na prawdziwą miłość, na przygodę, intrygę, opis obyczajów, jest to po prostu wielka, wspaniała panorama tamtych czasów, postacie żyją swoim...

Fox | 2010-10-15

Najlepsza powieść, jaką czytałam. Nie ma się do czego przyczepić. Forma doskonała, realia zachowane, postacie barwne. Cud, miód i orzeszki.

Orlica | 2010-08-07

Powieść sześciotomowa: Puszcza, Szło nowe, Złe dni (2 tomy),Rozdroża (2 tomy)opisuje dzieje Polski X-XI w. Bardzo wciągająca

Tonatio | 2012-11-16

Ten cykl powieści nie tylko w obrazowy sposób uczy początków historii Piastów. Uczy też wspaniałej staropolszczyzny i wielu zwrotów które wyginęły już w naszym języku.

pszcz | 2012-03-15

Najlepsza książka jaką przeczytałem.

MoniaJ | 2013-03-17

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica