Bolesław Chrobry

historyczna
typ
papier
Orlica
8,65 (43 ocen i 10 opinii)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marcin | 2013-04-21

Monumentalny fresk o początkach polskiej państwowości. Archaiczny język (w sumie wymyślony przez autora) pozwala na dobre wejść w świat człowieka średniowiecza, poznać jego sposób myślenia i wrażliwość. Niebanalność portretów psychologicznych (nie tylko postaci tytułowej, ale choćby Bolesława Rudego czy Wojciecha, późniejszego Świętego), malowniczość i rozmach tej powieści czynią ją lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika beletrystyki historycznej, który czytając pragnie zrozumieć dawne dzieje w całej ich złożoności. Interesująca jest również próba prezentacji zmagań kiełkującego na naszych ziemiach chrześcijaństwa z pogańskim sposobem myślenia. Bohaterowie tej książki raczej nie przypominają "jednowymiarowych" bohaterów Bunscha czy Kraszewskiego (skądinąd bardzo lubianych przeze mnie autorów), a już zdecydowanie daleko im do anachronicznych postaci wykreowanych przez Grabskiego w "Sadze o Jarlu Broniszu". Powiedziałbym, że Gołubiewowi najbliżej do Teodora Parnickiego czy Hanny...

książek: 2074
Koronczarka | 2012-01-16
Przeczytana: 31 grudnia 2005

Niezwykła książka, dzięki niej zatopiłam się w świat IX/X w. Język, sposób przedstawienia ludzkich doznań, osobowości wspaniały. Kilim złożony ze wspaniale przenikających się wątków. Doskonałe splecenie wszystkiego, co historycy wiedzą o tej epoce.

Danuta | 2013-09-17
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam
Przeczytana: sierpień 1999

"Bolesław Chrobry " to moja ulubiona książka .Można ją czytać wielokrotnie .Otwieram ją i przenoszę się w x wiek .Zapominam o całym świecie . Te sześc tomów czyta się jednym tchem .Szkoda ze nie ma więcej .Gołubiew to Mistrz pióra .

tazi | 2013-07-15

Pasjonująca opowieść, napisana stylizowanym językiem. Czasy Bolesława Chrobrego z perspektywy nie tylko samego króla. Warto się skusić mimo trudności językowych.

papiesz | 2012-03-06

Cykl o Bolesławie Chrobrym Antoniego Gołubiewa jest dla mnie szczególnym z kilku względów. Przede wszystkim jestem entuzjastą powieści historycznych. Dodatkowo jestem entuzjastą historii Polski pierwszych Piastów, pierwocin państwa polskiego, czasów gdy wszystko się wyłaniało z pomroki dziejów, kiedy pogaństwo było wciąż żywe, czasów, o których tak naprawdę wciąż jeszcze wielu rzeczy nie wiadomo, a źródeł historycznych brak lub milczą. I wypełnienie tych luk to dodatkowe pole do popisu dla autora powieści historycznej.
Cykl Gołubiewa poraża epickim rozmachem. Wielość wątków, postaci i motywów robi wrażenie, jednak uważny czytelnik nie powinien się w tym pogubić. Oprócz głównego wątku, czyli kształtowania się struktur państwa polskiego i ugruntowywania władzy Bolesława Chrobrego mamy tu całe mnóstwo wątków pobocznych. W historii jest miejsce na prawdziwą miłość, na przygodę, intrygę, opis obyczajów, jest to po prostu wielka, wspaniała panorama tamtych czasów, postacie żyją swoim...

Fox | 2010-10-15

Najlepsza powieść, jaką czytałam. Nie ma się do czego przyczepić. Forma doskonała, realia zachowane, postacie barwne. Cud, miód i orzeszki.

Orlica | 2010-08-07

Powieść sześciotomowa: Puszcza, Szło nowe, Złe dni (2 tomy),Rozdroża (2 tomy)opisuje dzieje Polski X-XI w. Bardzo wciągająca

Tonatio | 2012-11-16

Ten cykl powieści nie tylko w obrazowy sposób uczy początków historii Piastów. Uczy też wspaniałej staropolszczyzny i wielu zwrotów które wyginęły już w naszym języku.

pszcz | 2012-03-15

Najlepsza książka jaką przeczytałem.

MoniaJ | 2013-03-17

Wspaniała!

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku