The Ashleys

Okładka książki The Ashleys Melissa de la Cruz
Okładka książki The Ashleys
Melissa de la Cruz Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Klika z San Francisco (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klika z San Francisco (tom 1)
Simon & Schuster
2008-01-08
2008-01-08
ashleys

Króciusieńka książka, którą pierwszy raz przeczytałam bodaj w wieku 12 lat- czyli w wieku bohaterek powieści. Byłam nią wtedy zachwycona. Teraz moja ocena zmalała, mimo to nadal uważam ją za interesującą młodzieżówkę.
''Uwaga!Nowa twarz!'' opowiada o Ashley Spencer, Ashley Li i Ashley Alioto, odpowiednio Ashley, Lili i A.A.. Dziewczęta, a raczej ich rodzice, są obrzydliwie bogate i nie żałują wydać 600$ na bluzkę z jakimś prostym napisem od Chanel. Panny A stworzyły Klikę, którą albo się omija szerokim łukiem albo pragnie zdobyć jej uznanie podlizywaniem się. Wkracza jednak Lauren Page, która stała się milionerką dzięki fortunie ojca i chce zaprzyjaźnić się z Kliką, a potem zniszczyć.
Historia banalna. Nie wnosi absolutnie nic, jednak byłam zaintrygowana snobistycznym życiem tych właściwie dziewczynek. Jak dziwna była ich przyjaźń, naszpikowana tajemnicami, wrednością i zazdrością.
Świetnie się bawiłam, ale nie zmienię swojego życia po tej książce. Krótka, relaksująca i niewymagająca. Polecam

Moim zdaniem cała seria jest jedną z najlepszych "dziewczyńskich" książek. Jest ona zdecydowanie dla osób które interesują się modą, znanymi markami ubrań, ponieważ ten wątek bardzo często się powtarza. Ogólnie fabuła też jest ciekawa i od razu sięgnęłam po kolejną część.

Na książkę "Klika z San Francisco Uwaga nowa twarz" Melissy de La Cruz natknęłam się przypadkiem .Tytuł wydał mi się ciekawy wyświetliło mi się to dokładnie w takiej formie. "Nowa twarz klika z San Francisco" i pierwsze z czym się skojarzyło to takie klikanie na klawiaturze, że pewnie bohaterka pisze bloga czyli coś w stylu "Plotkary". Po przeczytaniu opisu załapałam o co chodzi z ta kliką. Bohaterkami są uczennice prywatnej elitarnej szkoły z San Francisco. Lauren przez lata była nękana przez grupę trzech dziewczyn o imieniu Ashely, które tworzą tytułową "klike". Są to bogate, rozpuszczone panienki najpopularniejsze w szkole, wyznaczające "trendy", wywyższające się i gardzące innymi "gorszymi"i biedniejszymi od nich . Lauren wraca po wakacjach odmieniona z nowym modnym "lookiem" ,niespodziewanie jej rodzina stała się bogata( ojciec jest założycielem firmy, przynoszącej milionowe zyski) i ma plan, chce za wszelką cenę dołączyć do kliki by zemścić się na niej i zniszczyć od środka. Na początku trochę się rozczarowałam a zarazem zdziwiłam, bo spodziewałam się licealistek jak w większości takich książek, a dziewczyny mają dopiero 12 lat więc wiadomo,nie ma mowy i żadnych pikantnych historiach. Wynagradzają to same bohaterki, które są wręcz komiczne ze swoimi "wielkimi problemami". Nie wymagająca jakiejś szczególnej analizy nie skłaniająca do refleksji chociaż miałam refleksję co robiłam, jak byłam w tym wieku, nie było to znowu aż tak dawno bagatela 16 lat temu:). Wiadomo w każdej szkole zawsze tak jest tworzą się grupy, paczki zawsze się znajda takie wredne dziewczyny, co zatruwają życie innym. Tu dodatkowo jest to ubarwione tym całym blichtrem i przepychem, modne ciuchy prywatne samoloty ekskluzywne przyjęcia itp. Jest to książka lekka i zabawna jak ma sie ochotę oderwać od prawdziwych problemów, zrelaksować, pośmiać i powspominać jak to było mieć 12 lat. W skrócie polecam książkę jako taki poprawiacz humoru.

1965

Lili, jak nazywają Ashley Li, jest królową organizacji. Potrafi zorganizować wszystko. Jest zazdrosna o to, że nie jest najsławniejszą z Kliki i to nie na nią, ludzie bezpośrednio zwracają swoją uwagę. Pragnie być jak jedna z przyjaciółek.

NPNW (najlepsza przyjaciółka na wieki) czy najgorszy wróg? Z punktu widzenia Ashley Li na jedno wychodzi.

A.A., czyli Ashley Alioto. Wysoka, piękna, bogata. Nieważne, co na siebie włoży i tak będzie wyglądać idealnie. Nie angażuje się w spory między dwoma najlepszymi przyjaciółkami. Jest neutralna, jak Szwajcaria. Zakochana w internetowym chłopaku, z którym rozmawia.

A.A. to nick Ashley Alioto, a nie rozmiar jej stanika.

No i ta najważniejsza Ashley. Ashley Spencer. Najpiękniejsza i najpopularniejsza z nich wszystkich. Lili próbuje być jak ona, A.A. nie potrafi jej odmówić. To jej wszyscy się boją. I to ona ma zabójczą alergię na orzechy.

Ashley Spencer ma alergię jedynie na słabość.

No i mamy tutaj jeszcze jedną postać. Lauren Page. Z brzydkiego kaczątka przeobraziła się w pięknego łabędzia, kiedy jej ojciec został właścicielem ogromnego majątku. To jej najczęściej czepiała się Klika i wielokrotnie ją upokarzała. Teraz próbuje dostać się w szeregi Ashley, Lili i A.A. Chce zniszczyć grupkę od środka.

Nowa - ale nie całkiem.

W książce zawarta jest historia walki o popularność i rozgłos. Walki na śmierć i życie. Ciągłe plotki i oszczerstwa to w szkole panny Gamble codzienność. Trudno wyobrazić sobie takie życie. Pełne fałszu i kłamstw. Autorka pokazuje nam życie potomków gwiazd i ich codzienność. Jednak co to jest za codzienność?

Wszystko byłoby nawet w porządku, gdyby nie fakt, że owe dziewczynki mają po dwanaście lat. Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, gdy paradują przede mną takie osóbki z torebkami za kilka tysięcy. Tutaj nie chodzi o majątek, jakim dysponują ich rodziny, ale o samą moralność. Prawie żaden rodzic nie pozwoliłby dziecku na taką rozrzutność.

- Bawcie się dobrze, dziewczęta. Dex będzie miał na was oko. Lauren, kochanie, nie wydaj wszystkiego w jednym miejscu, dobrze? - rzuciła na pożegnanie, wręczając córce platynową kartę kredytową.

Oprócz tej panującej wszędzie atmosferze nierealności brakowałoby mi w ogóle... planu na książkę. Nie widzę tutaj żadnego planu ani wątku. Mimo tego wszystkiego śmiałam się praktycznie przez całą książkę. Poczucie humoru autorki jest wprost rozbrajające. Plusem też jest nieprzewidywalność, co jest rzadkością w takich książkach.

Szybko się czytało dzięki dobrze ułożonemu układowi tekstu na stronie.

Co mnie przyciągnęło do tej książki? Otóż napis autorka serii Błękitnokrwiści. Z wielką chęcią zabrałam się za czytanie i dostałam fantasy jeszcze lepsze niż owa sławna seria pani de la Cruz. Poznajemy Ashley, Ashley oraz Ashley. To nie żaden błąd. Otóż mamy przed sobą najsławniejsze dziewczyny w szkole. Klikę. To one dyktują modę, noszą najdroższe ubrania, oceniają innych....

Świetna książka! Jak najbardziej polecam.
Przeczytałam już I i II tom, teraz w bibliotece czekam na III :))

Świetna książka! Jak najbardziej polecam.
Przeczytałam już I i II tom, teraz w bibliotece czekam na III :))

Luźna młodzieżówka, ale przyjemnie się ją czyta. Mam zamiar przeczytać całą serię :P

Książka ta podobnie jak jej następne dwie części jest bardzo ciekawa i lekko się ją czyta. W pewnych momentach można się pośmiać w innych zmartwić... Polecam całą "Klikę z San Francisco"

Świetna seria! Często opisywane sytuacje są pokazane z różnych stron

Świetna seria! Często opisywane sytuacje są pokazane z różnych stron

Nie interesuję się modą, a cała infantylność tej książki zwyczajnie mnie irytowała. Uważam się za osobę dojrzałą i niestety ,, nie lecę" na książki tego typu. Stanowczo odradzam.

Czytane w wieku 11-12 lat, wtedy mi się podobało. Jak byłoby teraz? Wolę nie sprawdzać, bo już nie jestem targetem takich książek, ale pamiętam, że całkiem przyjemnie się podczas lektury bawiłam.

• 2011

Dodaj cytat z książki The Ashleys