Polskie rekolekcje

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Snoopy

Ciekawy debiut młodego politologa, który opisuje życie codzienne urzędnika kościelnego w realiach polskiej prowincji. Historia miejscami dyskusyjna, ale częściej wyrażająca tęsknotę za Kościołem nowoczesnym, otwartym na potrzeby wiernych i bliskim każdemu człowiekowi, bez względu na poglądy jakie wyznaje. Bohaterem powieści jest młody biskup, watykański urzędnik i światowiec, który zostaje...

Bohaterem powieści jest młody biskup, watykański urzędnik i światowiec, który zostaje przeniesiony do zapomnianej przez Boga i ludzi diecezji na wschodnich rubieżach Polski. Poruszony sytuacją, jaką tam zastaje, postanawia wprowadzić pewne zmiany, a robi to w dość oryginalny, jak na urzędnika kościelnego, sposób. Nie brakuje tu zabawnych historii, rodem z klasycznych komedii, ale cel uświęca środki. Czy uda się ambitnemu duszpasterzowi pokonać zaściankowy konserwatyzm i marazm, czy poradzi sobie z osobistymi kryzysami?

Elisheva | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Współczesne ksiażki często borykają się z problemami stylu - proste zdania, niewyszukane słownictwo, zwroty potoczne, wulgaryzmy - przypominają bardziej codzienne rozmowy niż literaturę. Inaczej, na plus, jest w przypadku "Polskich rekolekcji". Autor postarał się o cytaty, wtrącenia w językach w obcych, specyficzne terminy, interesujące tytuły rozdziałów, czy nawiązania historyczno-literackie. Niestety, tam, gdzie styl jest już na jakimś poziomie, niedomaga treść. Każdy nowy wątek to rozmowa dwóch lub większej ilości osób, pełna niedomówień, a następnie wyjaśnienie, kim owe osoby są. Brak planu i pomysłu na rozwój akcji, głównie spotkania, rozmowy i oderwane od siebie wydarzenia. Również postać głównego bohatera, pomimo swojego potencjału, nie została do końca ukształtowana. Podsumowując, zrobiła się z tego książka przeciętna, którą mozna przeczytać, ale nie czytając nic się nie traci.

Dotka76 | 2013-08-20
Przeczytana: 08 lipca 2013

Podobała mi się, choć nie bardzo wiem, po co została napisana? Umknęła mi myśl przewodnia (o ile taka istnieje).
Temat dość oryginalny, więc można zajrzeć.

Ola | 2011-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Nie urzekło mnie, odpadłam w okolicach 40 strony ...

Mała_Mi | 2013-09-20
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane