Błazen królewski

Tłumaczenie: Jan Mściwój
Cykl: Błazen królewski (tom 1)
Wydawnictwo: Przygoda
Francja, Walezjusze, Franciszek I
historyczna
ania_och

Michel Zevaco (1860-1918) uważany jest za spadkobiercę Dumas'a. Niemal wszystkie jego powieści "płaszcza i szpady" zyskały olbrzymią poczytność, co sprawiło, iż Zevaco otrzymywał największe podówczas honorarium - jednego franka za wiersz. Akcję swoich utworów umieszczał w okresie panowania ostatnich królów z dynastii Valois i pierwszych Burbonów. Na szerokim tle stosunków społecznych Zevaco ukazuje losy bohaterów uwikłanych w różnorakie intrygi, zdrady, zemsty, pojedynki.
Akcja "Błazna królewskiego" rozgrywa się w atmosferze dworskich intryg i waśni religijnych w epoce Franciszka I. Na kanwie tych zdarzeń osnuta została historia miłości króla do wychowanicy błazna - Hiletki. Jakby mało było przeszkód związanych z racją stanu, okazuje się jeszcze, że dziewczyna to być może monarsza córka z nieprawego łoża. Jak autor rozwiąze przeszkody, które zręcznie sam spiętrzył? Na pewno tak, aby poruszyć i zaskoczyć czytelnika.

książek: 2009
gorofil | 2016-03-30