Złota mahmudia

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
przygodowa
commson

Na pewno marzycie nieraz o dalekich podróżach, ciekawych przygodach, poznaniu innych lądów i mórz, spotkaniu prawdziwego przyjaciela tam, w obcych krajach.

"Złota mahmudia" to książka, która opowiada właśnie o takiej podróży trójki polskich dzieci do słonecznej Bułgarii, o ich przyjaźni z bułgarskimi rówieśnikami i wreszcie o burzliwej przygodzie, jaka ich tam spotyka.

źródło opisu: Opis autorski

Cezary Gontkiewicz | 2012-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Książka się zestarzała. Chodzi nie tylko o terminologię rodem z PRL np. pan "Ciapek" wyjeżdża do sanatorium skierowany przez ZBoWiD, a "Tatuś" należy do Związku Literatów, ale także wątpliwą poetyckość w stylu: "łódź pociągnięta szarą farbą" i nasycenie edukacyjnymi wtrętami z których dzieci mogą się dowiedzieć, że figowiec to inaczej "smokinia, o dużych, okrągło wycinanych liściach, z małymi fioletowymi gruszeczkami, skrytymi w listowiu". Nie wspomnę już o wpadkach fabularnych, jak ta w której bohaterowie dwukrotnie się rozbierają, żeby popływać w wodzie. Być może kiedyś Bułgaria była wielką atrakcją i książka także się podobała (może na to wskazywać fakt, że nakręcono na jej podstawie film w reżyserii Kazimierza Tarnasa), ale dzisiaj może raczej tylko posłużyć jako nostalgiczne przypomnienie swojej peerelowskiej młodości i wyjazdów do "pięknej i słonecznej" Bułgarii. Odradzam polecanie tej książki dzieciom.

Grzegorz | 2016-09-25
annaroza | 2016-05-30