Droga do raju. Świat wewnętrzny zamachowców samobójców

Tłumaczenie: Jacek Lang
Wydawnictwo: Replika
The Path to Paradise. The Inner World of Suicide Bombers and Their Dispatchers
zamachy, samobójstwa, islam, wiara
Franciszek

Anat Berko przez wiele lat prowadziła rozmowy z zamachowcami samobójcami, którym nie udało się wykonać zadania, zarówno z mężczyznami, jak i kobietami, a także organizatorami takich ataków, osadzonymi w najściślej strzeżonych więzieniach Izraela. Skazanych, z którymi się spotykała, na ogół nie skuwano kajdankami, choć strażnicy ostrzegali: "Ktoś, kto odsiaduje pięćdziesiąt wyroków dożywocia, nie ma nic do stracenia".
Autorka podjęła próbę nakreślenia portretów psychologicznych i zrozumienia motywacji "islamikadze". Powody, dla których decydują się poświęcić życie, są różne, a wśród nich przyczyny religijne, wbrew powszechnemu mniemaniu, wcale nie są najważniejsze. I tak kobiety decydując się na samobójczy atak, mszczą się często na ojcach, którzy nie wyrazili zgody na wymarzone małżeństwo.
Z premedytacją gwałcone przez członków terrorystycznych organizacji muzułmańskich, w desperackim akcie odnajdują swoją szansę na odzyskanie godności. Takie metody werbunku stosuje choćby al-Kaida, której członkowie niejednokrotnie wybierają na ofiary chore psychicznie albo będące w depresji kobiety. Zgwałcone przekazuje się później starszym opiekunkom, które cierpliwie i umiejętnie, okazując "macierzyńską" troskę, nakłaniają je do samobójczego ataku.

kasandra_85 | 2011-04-20
Przeczytana: kwiecień 2011

Na tę książkę polowałam od jakiegoś czasu. Ludzka ciekawość, chęć poznania najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psychiki oraz zrozumienie dlaczego ktoś poświęca swoje życie i życie zebranych wokół niewinnych osób, to tylko niektóre powody dla których chciałam zagłębić się w tę książkę. Bardzo się cieszę, ze w końcu mogłam ją przeczytać i z pewnością będę do niej wracać nie raz.

Anat Berko znany i ceniony ekspert w dziedzinie terroryzmu w swej książce stara się przekazać nam prawdę o niedoszłych zamachowcach samobójcach. W tym celu wybrała się do izraelskiego więzienia, w którym odsiadują wyrok i mimo ogromnego niebezpieczeństwa, stara się nam przekazać prawdę o tych ludziach. Większość z nich skazana jest na wielokrotne dożywocie, więc nie mają nic do stracenia. Kobiety i mężczyźni. Starsi czy młodsi. Tu nie ma reguły…

Autorka z detektywistyczną dociekliwością starała się zrozumieć dlaczego człowiek decyduje się na tak ostateczny krok. Większości z nas zamachowcy samobójcy...

Meredith | 2016-09-15
Przeczytana: 2016 rok

W sumie chyba w skrócie powiem tylko, że przeczytałam raz i więcej chyba bym nie chciała chociaż dla tych, co to chcą dowiedzieć się o umyśle osadzonych mężczyzn i kobiet może się spodobać. Ludzie którzy chcąc popełnić samobójstwo w imię Allaha i własnych poglądów i idei, widok ludzi, którzy chętnie by popełnili jeszcze raz ten czyn lub "udają" (?) zagubionych bo nie wiedzieli co robią? Hmm Bardzo fajnie opisane sa niektóre kobiety, co to bronią się słowami, że one naprawdę nie chciały się wysadzać itp. Ta, jasne. Umiałam sobie nawet wyobrazić jak w swoim języku mówią reporterce wyniosłym tonem swoja historię. I jakoś nawet w książce można było odczuć kto potrafi do siebie przekonać a kto od razu wzbudza moja niechęć do danej kultury. Poznając kolejny raz dana kulturę, tym razem od mocniejszej strony stwierdzam, że nie chciałabym już o niej więcej czytać i pewnie tak to pozostawię :D

KasiaM | 2015-12-04
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Psychologiczne aspekty szahidów zawsze mnie ciekawiły. Jak trzeba rozumować, by wysadzić się praktycznie tylko i wyłącznie dla sprawy? Książka Anat Berko stara się chociaż w części odpowiedzieć na to pytanie. Nie jestem pewna, czy rzeczywiście odpowiada. Zabrakło mi czegoś w tej pozycji. Faktem jest, że czytałam ją z dużą ciekawością - od pierwszej kartki do ostatniej, ale zabrakło mi bardziej konkretnych pytań do członków organizacji terrorystycznych.

piter_xt | 2016-01-20
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Ciekawy temat ale bez właściwego podejścia i talentu pisarskiego.Trochę jak reportaż, trochę jak praca magisterska czy coś takiego. Niespójnie ułożone różne ale podobnie smutne i bez nadziei historie.Ciężkie do czytania poza kilkoma fragmentami. Może to też być wina bezwyjściowej rzeczywistości która jest tłem wszystkich opowieści.

druidos | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Powiem, że bardzo ciężko czytało się tą książkę. Opowieści terrorystów prawie podobne, a po paru godzinach czytania staja się monotonią. Jeżeli ktoś ma ochotę trochę poznać pobudki samobójców zamachowców to cztery pierwsze rozdziały wystarczą, choć nie wiem czy to nie za wiele.

Magdalna Ruta | 2016-07-15
Przeczytana: 11 lipca 2016

Trochę masło maślane, a poza tym ciekawa pozycja, uswiadamiajaca, ze fanatyzm ma potezna moc. Pranie mozgu od dziecka, obietnice, bieda, zasady, wykluczenie ze spoleczenstwa....tragedia..

Gablysia | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, 2013
Przeczytana: 28 lutego 2013

Nie dotrwałam do końca przyznam. Przynudzała. Tematyka faktycznie bardzo ciekawa, ale w kółko jedno i to samo. Każdy opowiada prawię tę samą historię. Nawet nie chciałam do niej wracać. Czytałam, bo zaczęłam i pod koniec książki zakończenie sobie podarowałam. Jak ktoś jest zainteresowany tematyką muzułmańską czy kulturą żydowską, a także chciałby dowiedzieć się o co w tej wojnie chodzi, to ta książka może mu pomóc. Ale jesli chce się dowiedzieć czemu i po co, w pierwszych 10 stronach wszystkiego się dowie, a potem dowie się znowu i znowu. Nie umiem sie odnieść do kultury muzułmanów, jak tez do ich stosunku do religii, życia, kobiet. Nie potrafię tego zaakceptować.

MarcusProbus | 2011-06-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Ksiżka ciekawa każdemu ją polecam kto rozumie tematyke, musze ją posiąść na własność. czasem poprzestwia opinie - zakotłóje w głowie.

Łukasz | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016