Polska na weekend. Jura Krakowsko - Częstochowska

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polska na weekend". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pascal
turystyka, polska,
kamk

Jura Krakowsko-Częstochowska, Jura Krakowsko-Wieluńska albo Jura Polska to nazwy umowne, od ponad stu lat kojarzone z rozległym i fascynującym regionem, rozciągającym się między Krakowem a Wieluniem na długości 160 km. Nazwa „Jura” nawiązuje do alpejskiego pasma na pograniczu Szwajcarii i Francji, między dolinami Rodanu i Renu. Specyficzny pod względem geologicznym i przyrodniczym okresów historii Ziemi (od ok. 195 do ok. 140 mln lat temu) od nazwy gór nazwano jurą. Później tego określenia zaczęto używać do wszystkich regionów krasowych zbudowanych z wapieni jurajskich.

Aleksandra Stromecka | 2011-03-12
Ewa318 | 2011-02-23