rozwiń zwiń

Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie

Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 2) literatura piękna
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Cukiernia pod Amorem (tom 2)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2010-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310118226
Tagi:
rodzina tajemnica

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
3247 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
587
56

Na półkach: ,

Kiedy pisałam swoją opinię o pierwszym tomie trylogii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk porównałam go do pachnącej jagodzianki w kształcie mumii. W przypadku „Cieślaków” jest zupełnie inaczej. Powieść tę można porównać do słonawego ciastka o pikantnym i dobrze doprawionym nadzieniu, którego smak na długo pozostaje w naszej pamięci. Akcenty zostały przesunięte, ale także ten tom tworzy pyszny smakołyk, w który wgryzłam się z nie mniejszą przyjemnością!

Tym razem przenosimy się w czasie do burzliwych początków XX wieku. W tle pobrzmiewają echa dekadentyzmu i okrucieństwa wojny, ale na pierwszy plan znów wysuwa się życie codzienne zwyczajnych ludzi, którzy walczą o swoje szczęście, rozwijają się, przeżywają rozczarowania, chcą się wzbogacić bądź emigrują za granicę, aby tam odnaleźć to, czego zabrakło im w ojczyźnie. Powszedniość prowincjonalnych Zajerzyc zostaje w cieniu, ustępując miejsca ówczesnej Warszawie. W oczach nastoletniej Grażyny, miasto to w niczym nie przypomina przepełnionych pozytywistycznymi wartościami majątków ziemskich. Warszawa otwiera na nowoczesne rozrywki (koncerty filharmoniczne, wystawy sztuki, starożytne zbiory w muzeach, ślizgawki, cyrk, wyścigi konne, spektakle teatralne: wodewil, balet, operetka, farsa, tragedia) oraz daje możliwości pozyskania nowych umiejętności (jazda na rowerze czy łyżwach). Miasto wyszło z mroków zabobonów i przesądów – światło elektryczne, kinematograf bądź automobil nie są traktowane tu jako dzieła diabła, a wiedzy o przyszłości dostarczają ówcześnie modne seansy spirytystyczne, nie przepowiednie lokalnej szeptuchy. Łatwiej tutaj zrobić karierę opartą na schemacie „od pucybuta do milionera”, ale łatwiej też zatracić siebie i wyniesiony z domu rodzinnego system wartości.

Bardzo mylące wydaje mi się wskazanie Cieślaków jako tytułowych bohaterów. Dla mnie główną i najbardziej interesującą bohaterką w tym tomie jest Grażyna Toroszyn, jedyna córka Kingi z d. Bysławskiej. Jest ona nowoczesną kobietą, która usilnie stara się zerwać z konwenansami świata, w którym staropanieństwo i żonaty kochanek to obraza rodziny, a kobieta z krótkimi włosami budzi sensację i zgorszenie. Jak na silną kobietę (których u Gutowskiej-Adamczyk nie brakuje) przystało chce żyć „po swojemu” czyli pięknie i beztrosko; jeździć samochodem, palić długie papierosy, ubierać się w spodnie oraz zostać sławną. Zaimponowało mi, że odważyła się pod pseudonimem Giny Weylen wkroczyć w bezlitosny świat aktorstwa teatralnego i filmowego okresu XX-lecia międzywojennego i dzięki swej determinacji utrzymać się w nim na dłużej [na marginesie dodam, że jeśli ktoś jest zainteresowany bliższym poznaniem literackiego ujęcia blasków i cieni (niestety, z przewagą tych drugich) życia aktorki tamtego okresu, polecam zapoznanie się z losami Janki Orłowskiej z „Komediantki” W. S. Reymonta]. Szczególnie, że poza rozczarowaniami zawodowymi doświadczała trosk życia codziennego: traciła bliskich, walczyła z samotnością i warszawskimi realiami, a także szukała miłości.

Autorka pokazuje ewolucję postrzegania miłości i małżeństwa w społeczeństwie na przestrzeni lat. W „Zajezierskich” małżeństwo miedzy Tomaszem, a Adrianną było efektem powinności, pozbawione spontaniczności i powściągliwe, a przez to nieszczęśliwe. Natomiast Gina jest bardziej wyzwolona oraz mniej wyrachowana - nie boi się ostracyzmu społecznego, otwarcie ujawnia swoje pragnienia, nie zwraca uwagi na wiek kochanka, jego stan cywilny oraz zasobność portfela. Nie kieruje się głosem rozsądku, przez co czasem, niczym ćma lecąca do światła, parzy się i cierpi. Ale nigdy nie zamyka się na miłość, bo ma nadzieję, że „mistyka miłości, która całkowicie odświeża rzeczywistość, niczego w niej nie zmieniając” jest warta stanowczości i poświeceń. Czy będzie szczęśliwą i spełnioną kobietą? Co łączy jej rodzinę z losami rodzin Cieślaków i Hryciów? Rąbek tajemnicy został już odkryty, ale jeszcze tyle pytań pozostało bez odpowiedzi… Tym bardziej nie mogę doczekać się lektury ostatniej, niestety :(, części opowieści, która ponownie zaprowadzi mnie do smakowitej, gutowskiej cukierni!

Kiedy pisałam swoją opinię o pierwszym tomie trylogii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk porównałam go do pachnącej jagodzianki w kształcie mumii. W przypadku „Cieślaków” jest zupełnie inaczej. Powieść tę można porównać do słonawego ciastka o pikantnym i dobrze doprawionym nadzieniu, którego smak na długo pozostaje w naszej pamięci. Akcenty zostały przesunięte, ale także ten...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 163
  • Chcę przeczytać
    1 509
  • Posiadam
    1 077
  • Ulubione
    244
  • 2012
    66
  • Teraz czytam
    63
  • 2013
    48
  • 2014
    39
  • Literatura polska
    39
  • 2011
    36

Cytaty

Więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także