Więcej niż człowiek

Seria: Kanon science fiction
Wydawnictwo: Solaris
More than human
corrum

Powieść "Więcej niż człowiek" podejmuje próbę odpowiedzenia na pytanie, czy człowiek osiągnął już szczyt swoich możliwości? Czy homo sapiens jest ostatnim szczeblem ewolucji? Zdaniem autora czeka nas następny stopień rozwoju - homo gestalt.

źródło opisu: Solaris, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

betelgeuze | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Pozycja z tzw. kanonu gatunku. Co w tej książce stanowi element dorobku SF, przechodzi do historii? Wg mnie dwie rzeczy. Po pierwsze wspaniały humanizm pisarzy amerykańskich z lat 50. (Sturgeon, Bradbury), a także styl Sturgeona. Pierwsza część książki pod wieloma względami, w tym właśnie języka i stylu, robi duże wrażenie i chyba należałoby kwalifikować ją do literatury dość wysokich lotów. Czyli sformułowanie z okładki o "stylu rozpoznawalnym od pierwszych zdań" sprawdziło się. Przy czym etykietka "science fiction" właściwie nie ma do tej części książki specjalnego zastosowania. Jeśli już, widzę bardziej elementy późniejszego stylu fantasy (np. cykl o Alvinie Orsona S. Carda). Dlaczego tylko 6 gwiazdek? Bo mam wrażenie, że po pierwszych 30% książki nie jest już tak dobrze. Fabuła zawiera świetne pomysły, ale nie jest poprowadzona w sposób, który oceniłbym wysoko. Wiele rzeczy rozmywa się, nie ma rzeczy tak mocnych jak w pierwszej, najlepszej części. Wiedząc o tym, że Sturgeon...

Lalkarka | 2014-01-13

Sturgeon przedstawia nam kolejny stopień ewolucji człowieka. Ta ewolucja nie będzie jednak polegać na fizycznych zmianach, ale na tych zachodzących w psychice - taki "więcej niż człowiek" będzie mógł posługiwać się mocami parapsychicznymi jak telekinezą czy teleportacją. Widzimy w książce kilku bohaterów, którzy stanowią forpocztę tego rodzaju ewolucji, są pierwsi i póki co jedyni. Co ciekawe, wydaje się, jakby bycie istotą doskonalszą od zwykłego człowieka coś im jednocześnie zabrało. Praktycznie każdy jest w jakimś stopniu wybrakowany - mamy bliźniaczki z uszkodzonym aparatem mowy, wiejskiego głupka czy dziecko z zespołem Downa.

Sturgeon świetnie przedstawił ich inność i niezrozumienie, z którym się spotykają. Żadne nie miało szczęśliwego dzieciństwa - nawet rodzicie się ich bali i brzydzili się nimi, a nieliczni próbowali tę obcość "oswoić". Nie jest to jednak opowieść pesymistyczna, a niesie ze sobą raczej pozytywne przesłanie o tym, co może nas czekać w przyszłości. Autor...

SiMax | 2012-05-04

Coś wspaniałego, a zarazem rzadko spotykanego w science fiction. Piękny i głęboki przekaz płynący z kart książki dla nas wszystkich. Polecam!

michaltrudny | 2016-02-28
JinMark | 2015-12-09