Księga Sądowa Miasta Kamionki w Ziemi Lubelskiej 1481-1559

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Kamionka to obecnie wieś siedziba gminy w powiecie lubartowskim, w odległości około 24 km na północ od Lublina, położona przy lokalnej drodze Lublin-Kock. Tradycje zasiedlenia tego terenu sięgają wczesnego średniowiecza, czego dowodzą dwie wzmianki o znajdującym się w jej XV-wiecznych granicach grodzisku. W zachowanych źródłach Kamionka pojawia się w roku 1415 i do 1450 notowana jest konsekwentnie jako wieś wchodząca w skład klucza dóbr z centrum w nieistniejącego obecnie Dłotlicach. Lokacja miejska nastąpiła między 1450 a 1458 rokiem, w czasach gdy była własnością Anny z Tęczyńskich, żony Jana Oleśnickiego wojewody sandomierskiego. Miasto do końca XVI w. rozwijało się pomyślnie, stając się znaczącym ośrodkiem rzemieślniczym. zapewne w okresie lokacji miasta wybudowano tutaj świątynię, a w XVI wieku zaś ratusz.