Kobiety z Lewego Brzegu : Paryż 1900-1940

Wydawnictwo: Sic!
Women of the Left Bank. Paris 1900-1940
Cathhhy

"Kobiety z Lewego Brzegu" to fascynująca opowieść o kobiecym Paryżu lat 1900 – 1940. Jej bohaterkami są amerykańskie i francuskie pisarki, które mieszkały, pracowały, przyjaźniły się i kochały na lewym brzegu Sekwany: Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Colette, Anaïs Nin, Djuna Barnes, Jean Rhys, Hilda Doolittle czy Edith Wharton. W czasach Henry’ego Jamesa, Ernesta Hemingwaya, Jamesa Joyce’a i Pabla Picassa artystki te stworzyły unikatową kobiecą kulturę artystyczną, z własnymi gazetami, salonami, kawiarniami, księgarniami i wydawnictwami, a ich awangardowy wkład w sztukę pierwszej połowy XX wieku nie został – jak dowodzi Benstock – wystarczająco opisany. Wiele uwagi poświęca autorka także niekonwencjonalnym stylom życia swoich bohaterek, narosłym wokół nich legendom i utrwalonym opiniom.

To książka zarówno dla miłośników niezwykłych biografii, jak i dla tych, którzy chcą mieć własny pogląd na literaturę XX wieku.

Dużo ciekawych informacji o pisarstwie kobiet, o ich związkach i działalności wydawniczej szczególnie. Kobiety na lewym brzegu Paryża stanowiły obóz opozycji dla męskiej części, która to część niepodzielnie chciała odebrać wkład jaki wniosły te babki w rozwój literatury i życia kulturalnego. Swoją bytnością i działalnością udowodniły, że wkładu tego zabrać im nie sposób.

Aerie | 2016-03-16
SYLVIA | 2015-10-11