Ciężarna dziewica. Proces psychologicznej przemiany.

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak
The Pregnant Virgin. A Process of Psychological Trannsformation
83-240-0665-6
kobieta, psychologia, psychoanaliza
Cathhhy

Wbrew temu, co może sugerować tytuł, "Ciężarna dziewica" nie jest książką religijną. To bardzo specyficzny poradnik psychologiczny, tematycznie i stylistycznie podobny do "Biegnącej z wilkami" - bestsellera sprzed kilku lat.

livrer | 2012-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Ogromny zawód. Po energetyzujacej lekturze „Biegnącej z wilkami” nie posiadałam się z radości, że tak szybko trafiłam na książkę wpisującą się - zdaniem jej recenzentów - w nurt „duchowych przebudzeń”. Z kartki na kartkę mój entuzjazm wypalał się jednak, aż ostatecznie zgasł gdzieś w okolicach przedostatniego rozdziału, kiedy to ostatecznie przerwałam lekturę.

Styl mętny i bełkotliwy, pełen psychologicznych żargonizmów. Autorka często powołuje się na Junga, lecz brak jej charakterystycznej dla niego lekkości i precyzji. Książce bliżej do podręcznika niż przewodnika, ciężkiej cegły niż uskrzydlającego podmuchu inspiracji. Poza tym jest zwyczajnie nudna. Podawane przykłady „z życia” ani na moment nie ożywiają narracji. Ponadto autorka pisze przede wszystkim o osobach „uzależnionych” (z naciskiem na sferę odżywiania) - więc pomimo prób elastycznego odczytywania treści w kontekście relacji matka-córka - nijak nie mogłam ich odnieść do siebie. Walczyłam z tą książka i obie poległyśmy...

vatha | 2015-10-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Niesamowita książka, jedna z ciekawszych lektur dla zainteresowanych feminizmem trzeciej fali. O kobiecości w fascynujący, inteligentny, niezwykle głęboki sposób.

Kasia | 2014-06-02

Ciężarna dziewica nie jest książką łatwą. Autorka, podobnie jak Clarissa Estes, jest analityczką jungowską. W związku z powyższym w książce roi się od archetypów, rytuałów, analiz projekcji itp. Marion Woodman pisze jednak językiem mniej, jak dla mnie, logicznie uporządkowanym, trochę przypomina to momentami wolne skojarzenia. Trzeba mieć pewne zacięcie i choćby podstawy wiedzy z zakresu psychoanalizy, poglądów Junga, aby przez książkę przebrnąć. Chyba też w większym stopniu autorka korzysta z tez klasycznej psychoanalizy, co z kolei dla wielu osób może być kontrowersyjne.
Mimo tego postanowiłam Wam jednak o Ciężarnej dziewicy, bo dla mnie osobiście książka ta miała i ma swoje znaczące miejsce w poznawaniu siebie. Czy macie ochotę na tego typu lekturę – sami zdecydujcie. Ja za zasługę numer jeden niniejszej pozycji uważam lepsze rozumienie świata snów. W Biegnącej z wilkami mamy motyw baśni, opowieści. Tutaj autorka pokazuje pracę ze snem. Dla mnie, bezcenne, nawet jeśli...

marla | 2013-03-03
Przeczytana: 01 marca 2013

Niestety styl, jakim jest napisana nuży i usypia. Trudno było mi więc wynieść jakąkolwiek treść.

Dobra, choć fragmentami lekko nużąca.

Mimo to: inspirująca do lotu!

CicheBaBum | 2016-10-25
Emilia | 2016-05-14