Książka Roku 2018

Gdziekolwiek jesteś, bądź. Przewodnik uważnego życia

Tłumaczenie: Henryk Smagacz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojciech Eichelberger Poleca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: IPSI Press
Wherever you go, there you are
buddyzm, medytacja, samopoznanie
poradniki
Grzegorz

Punktem wyjścia książki J. Kabat-Zinna są doświadczenia zebrane w założonej przez niego Klinice Łagodzenia Stresu, w której od wielu lat znajdują pomoc menedżerowie, prawnicy, duchowni, ludzie różnych zawodów, ras i religii. Kabat-Zinn wyjaśnia w swej książce, w jaki sposób praktyka medytacji, prowadzi do bardziej świadomego, uważnego życia i większej skuteczności w działaniu. Ta pięknie napisana książka łączy wielkie walory estetyczne z głębokim doświadczeniem terapeuty oraz wybitnego praktyka uważnego życia.

[Ipsi Press, 2007]

almos | 2016-02-18
Przeczytana: 13 lutego 2016

Czołowy zachodni propagator metody uważności (mindfulness) napisał popularną książkę będącą dość szczegółowym omówieniem owej metody. Właściwie to coś więcej, książka przedstawia spójną filozofię dobrego, świadomego życia u którego podstaw leży uważność i medytacja. W książce znajdujemy też sporo ćwiczeń medytacyjnych. Bardzo ciekawa i inspirująca lektura.

Doktor Jon Kabat-Zinn jest dyrektorem Kliniki Łagodzenia Stresu w Ośrodku Medycznym Uniwersytetu Massachusets, autorem wielu prac naukowych w których bada efekty metody mindfulness, oraz niestrudzonym propagatorem tej metody. Omawiana książka stanowi popularne wprowadzenie do mindfulness.

Wg autora uważność oznacza „ szczególny rodzaj uwagi: świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej. Taka uwaga wykształca wielką świadomość, jasność i akceptację bieżącej sytuacji.” Dla mnie to przeżywanie teraźniejszej chwili, bez myślenia. Według autora zaś, uważność jest sztuką świadomego życia, pozwala bowiem widzieć rzeczy i...

Filip Sobczak | 2012-09-05
Przeczytana: 02 września 2012

Książka bardzo dobra, bardzo jasno przybliża trudny temat medytacji i uważności w sposób, który odpowiada zachodniemu myśleniu. Jon Kabat-Zinn opisując uważność uwzględnia różnice w naszym sposobie myślenia i stylu życia w kontraście do tego, na którym oparte jest większość literatury o medytacji - wschodniego, buddyjskiego. Dzięki temu to, oc zym pisze jest bardzo zrozumiałe.

To, jeżeli chodzi o oryginał, w wersji angielskiej. Natomiast tłumacz powinien się wstydzić - brakiem znajomości tematu nie tylko utrudnił czytanie tego, ale całkowicie zmienił sens większości rzeczy, o których autor pisał. Poczynając od tytułu ("Wherever you go, there you are" na "Gdziekolwiek jesteś, bądź", zamiast "Gdziekolwiek jesteś, jesteś tam"), poprzez takie tłumaczenia jak "This is it" na "To jest tym" i wielu innym, kompletnie przekłamuje sens oryginalnych słów, przez co może tylko zaciemnić to, o czym pisze autor.

Szkoda, mam nadzieję, że doczekam się przyzwoitego tłumaczenia, bo obecne to po...

Papusza | 2016-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Jon Kabat-Zinn napisał książkę - podręcznik w której stara się nam przybliżyć „inny” sposób na spokojniejsze życie w zabieganym, pełnym konfliktów i stresów świecie. Ciągle dokądś pędzimy, ciągle coś mamy pilnego do zrobienia, wiecznie inni czegoś od nas oczekują. Jesteśmy zestresowani, zmęczeni, zdegustowani, aż przychodzi do naszej świadomości myśl, że już nie dam rady, już nie mam sił, koniec, dość! Rodzi się również pytanie - co dalej, jak żyć?
Odpowiedź na to pytanie podsuwa tytuł książki „Gdziekolwiek jesteś, bądź.” Autor stara się nam pokazać, że w tym zabieganym świecie nie dostrzegamy wielu tak istotnych rzeczy jak oddychanie, chodzenie, mówienie czy własne myśli które towarzyszą nam w każdym momencie. Do tych czynności jesteśmy przyzwyczajeni, wykonujemy je bez zastanowienia, są wyuczone i nikt na takie rzeczy nie zwraca uwagi. Czy słusznie? Jon Kabat-Zinn proponuje abyśmy się zatrzymali na chwilę i to co było niezauważalne zaczęli dostrzegać np. wsłuchać się we własny...

Klaudia | 2014-10-13
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, 2014, Posiadam
Przeczytana: 20 września 2014

Każdy z nas potrzebuje pomyśleć i odpocząć od zgiełku dnia. Nie zawsze znamy swoją drogę, dlatego potrzeba nam wyciszenia i skupienia, aby odkryć to, co w naszym, zupełnie indywidualnym życiu jest najważniejsze. W książce Gdziekolwiek jesteś, bądź, czytelnik odnajduje sposób, aby zawsze być.

Autor, Jon Kabat – Zinn, od samego początku kieruje swoje słowa wprost do czytelnika, jakby z nim rozmawiał. Sprawia to, iż od razu nawiązuje się z nim dobry kontakt, a przede wszystkim chce się wierzyć, iż medytacja jest w stanie pomóc człowiekowi każdego dnia. Jest to droga do zgodności z samym sobą. Posłużę się tutaj słowami autora i przybliżę pojęcie jakim jest medytacja. Jest to coś, co nieraz jest mylnie odbierane i interpretowane, dlatego też warto wytłumaczyć to pojęcie oraz jego ideę.

"Medytacja polega po prostu na tym, by być sobą i wiedzieć co nieco o tym, kim się jest. Ma ci uświadomić, czy ci się to podoba, czy nie, że kroczysz ścieżką; ścieżką, która jest twoim życiem....

ravenstag | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Godna polecenia, pouczająca książka, skierowana do osób już zaznajomionych z tematyką uważności. Zawiera rozdziały do przemyślenia, oraz praktyczne wskazówki - czym medytacja jest, a czym nie jest, dzieli się pomysłem na to, co zrobić z rękoma, siadaniem itd. Czerpie sporo (ku refleksji) zarówno z filozofii wschodu (cytaty, wiersze - buddyzm i taoizm), jak i zachodu ("Walden", autorstwa Thoreau).

Narrandil | 2012-04-21
Przeczytana: kwiecień 2012

bardzo podoba mi się podejście autora do medytacji i nauki o niej. Jest takie niewymuszające niczego. Pokazuje jak medytacja powinna być sztuką dla sztuki a nie środkiem do czegoś więcej. Wydaje mi się, że takie podejście do medytacji jest bardzo zdrowe i najbliższe temu co nauczają prawdziwi mistrzowie medytacji czyli buddyści.
Może nawet znajdę chwilę dziennie żeby samemu spróbować.
Chętnie też bym przeczytał poprzednią książkę autora ale w Polsce chyba jest już niedostępna, ale poszukam :)

Ad_ Infinitum | 2018-11-17
Przeczytana: 2013 rok

Jeśli nie wiesz czym jest medytacja. Jeśli kojarzy Ci się z hipisami wylatującymi do Indii, aby odnaleźć sens życia, którzy są tak naprawdę znudzonymi dwudziestolatkami z bogatych rodzin. Jeśli myślisz, że w pakiecie z medytacją musisz mieć posąg Buddy w pokoju i odmawiać modlitwy trzy razy dziennie.

Ta książka jest dla Ciebie. Autor to jeden z największych autorytetów w tym temacie, Jon Kabat-Zinn - profesor medycyny, którego misją życiową jest wykorzystywanie medytacji i uważności, aby polepszać stan swoich pacjentów. Nie ma w tym aspektu religijnego, jest użycie samej medytacji jako narzędzia, która pomaga w terapii osób z depresją i innymi schorzeniami.

Ale żeby nie upraszczać zbytnio, uważność to nie tylko praktyka, to też filozofia życiowa. Ta książka w piękny sposób opisuje, o co tak naprawdę chodzi, żeby "być", a nie tylko "robić".

Żeby grać bez fałszu symfonię swojego życia, trzeba najpierw nastroić instrumenty. Medytacja jest takim nastrojeniem naszego umysłu, żeby...

Anna | 2011-08-19
Przeczytana: 2006 rok

Przewodnik dla zagubionych, można i trzeba czytać w kazdej wolnej chwili, teraz jest chyba dostępny, ale ja niestety sporo za nią przepłaciłam, ale nie żałuję

deli | 2018-03-01

książka bardzo praktyczna, bo opisuje :sposoby" na medytacjie, ale nie pochłonęła mnie jakoś szczególnie

Dzięki takim książkom świat nabiera sensu.