1982
science fiction, fantastyka
piotrex

Nota wydawcy: "Eskapizm" nawiązuje do poprzedniej powieści J. Sawaszkiewicza, "Katharsis", która również należy do gatunku SF. Jest utworem autotematycznym, zbudowanym w formie tryptyku. Główny bohater, podróżnik kosmiczny, pisarz, a jednocześnie narrator, pragnie potwierdzić swój pierwszy literacki sukces. Uwikłany w trudną sytuację osobistą, ucieka od rzeczywistości, od samego siebie, w...

Nota wydawcy:
"Eskapizm" nawiązuje do poprzedniej powieści J. Sawaszkiewicza, "Katharsis", która również należy do gatunku SF. Jest utworem autotematycznym, zbudowanym w formie tryptyku. Główny bohater, podróżnik kosmiczny, pisarz, a jednocześnie narrator, pragnie potwierdzić swój pierwszy literacki sukces. Uwikłany w trudną sytuację osobistą, ucieka od rzeczywistości, od samego siebie, w świat wewnętrzny, świat marzeń. Nie przynosi mu to jednak całkowitego zadowolenia.
Powieść jest próbą wzbogacenia gatunku SF o nowe walory formalne, autorowi nie wystarczają tradycyjne ramy science fiction, szuka nowych rozwiązań. Ciekawym zabiegiem literackim jest wprowadzenie motywu pracy bohatera nad powieścią, która również nosi tytuł "Eskapizm". Jej fragmenty przeplatają się z rzeczywistością i wspomieniami narratora.

Jacek47 | 2017-01-14
Jabuilo | 2016-12-14