Grzybowstąpienie

Wydawnictwo: Muza
Russofobka i fungofil'
ironia, satyra, Rosja
bookworm

"Grzybowstąpienie" to opowieść ironiczna, pokazująca zderzenie mentalności Rosjanina i Angielki, rozśmieszająca humorystyczną odmiennością ich stereotypów myślowych i obyczajowych. W parodystycznych dyskusjach nad sensem życia i losami świata, toczonych przy kieliszku, nie brak i Polaka, jest nim emigrant, niejaki pan Tadeusz. Barwnie obrazując groteskową sytuację człowieka na rozdrożu...

Barwnie obrazując groteskową sytuację człowieka na rozdrożu odmiennych świadomości i kultur, podkpiwając zarówno z tzw. Wschodu, jak i z tzw. Zachodu, autor pisze o fałszywym poczuciu winy, o fałszywych wrogach i fałszywej autodemaskacji, o paranoicznej, cierpiętniczej percepcji świata.

źródło okładki: http://ksiazkowo.pl/Grzybowstapienie_Biblioteka_Be...»

Sebastian | 2011-08-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uśmiałem się przednie czytając niektóre fragmenty tego utworu, który pokazując tragikomiczne losy niedobranego małżeństwa Rosjanina i Angielki, daje obraz rosyjskiej emigracji na Zachodzie.

Michał | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Ciekawe spojrzenie dwóch światów na siebie - zwłaszcza przez pryzmat kulinarny. Generalnie jednak książka nie jest wciągająca, ale miejscami można się uśmiechnąć. Nie traktowałbym jej jako odskoczni od innego tytułu - to raczej od niej trzeba skakać.

Maria | 2015-07-05
jatymyoni | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, L. rosyjska.
Kamila | 2014-05-16
Mathilda | 2013-09-11