Żołnierska zapłata

Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub Interesującej Książki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Soldiers' pay
Żołd
bookworm

Powieść ukazała się w roku 1926. Faulkner nawiązuje w niej do swoich wojennych przeżyć. Opowiada o niemożności przystosowania się powracających z frontu żołnierzy do mieszczańskiego, dorobkiewiczowskiego stylu życia, jak ich miejsca zostały podczas wojny zajęte przez rywali, a ideały, o które walczyli, zaprzepaszczone.

PiórkoAngeliki | 2013-12-24
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Postanowiłam zapoznać się z twórczością W.Faulknera po tym jak gdzieś przeczytałam,że Cormac McCarthy(jeden z moich ulubionych współczesnych pisarzy) jest jego "duchowym następcą".
Założyłam sobie,że przeczytam wszystkie książki tego noblisty z 1949 roku...
Pierwszą wg.kolejności napisania jest:"Żołnierska zapłata"(wydana w Polsce też pod innym tytułem:"Żołd")-protest przeciw wojnie.
Kanwą powieści jest Los,który połączył rzekomo przypadkowych ludzi wracających do domu tym samym pociągiem.
Czym jest owa tytułowa "żołnierska zapłata"?
Ilu bohaterów powieści tyle odpowiedzi..
Dla 18 letniego Juliana Love,dla którego wojna zakończyła się za szybko,gdyż nie zdążył wziąć udziału w walkach,a tym samym dostać stopnia porucznika i związanych z tym stopniem"skrzydełek" zapłatą jest rozgoryczenie i zazdrość,chętnie by się zamienił z porucznikiem Mahonem,nawet za cenę jego umarłego mózgu,uschniętej prawej ręki i ślepoty,nawet za cenę przypisanej mu nieodwołalnie śmierci.

Faulkner twierdzi,że...

mm8371 | 2013-08-14

Jedno z wcześniejszych dzieł F. troszkę mnie zaskoczyło...nie ma nic o Jefferson.A o czym jest? O oszpeconym,cierpiącym na zanik pamięci lotniku Mahonie wracającym z I wojny światowej do rodzinnego miasteczka gdzie czeka na niego śliczna,młodziutka narzeczona.Tę melodramatyczną historię pisarz gmatwa i komplikuje w cudownie gorzko-humorystyczny sposób.Bo ani ranny lotnik nie jest typem bohatera,ani narzeczona nie taka zakochana i cnotliwa,cynik okazuje się kochliwym romantykiem a proboszcz wątpi w życie pozagrobowe.Czyli...banalna historia a wokół niebanalni ludzie i jak zawsze u Faulknera emocje,ambicje,nadzieje.I jak zawsze u Faulknera główne postacie są tak prawdziwe że potrafimy myśleć razem z nimi.Potrafimy ich polubić,znienawidzić i znowu polubić.U F. zawsze najważniejsi są ludzie i dopiero ich zachowania i czyny budują opowieść.Niezmiennie...jeśli chodzi o Faulknera polecam.

wiejskifilozof | 2013-01-28

Jezu , jakie to trudne . Jakie skomplikowane , miałem kłopoty by skumać , cokolwiek .Ale potrzebowałem , takiej literatury .

Andrzej | 2012-09-03
Przeczytana: 03 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Żołnierska zapłata to "Faulknerowska" opowieśc o straconym pokoleniu w czasie pierwszej wojny światowej powracajcych do domu.Głównymi bohaterami są żołnierze amerykańscy powracający do rodzinnego domu na południe Stanów Zjednoczonych gdzie osadzona jest większośc dzieł Faulknera.Powracający do domu Donald Mahon ponosi w czasie wojny poważny uszczerbek na zdrowie posiada bliznę obok oka co jest śladem po jednej z akcji lotniczej został trafiony i na domiar złego prawdopodobnie z tego powodu niebawem umrze,do domu powraca z towarzyszącym kolegą Joe Gilliganem i jego przyjaciółką Margaret.Gdy Donald przyjeżdża do rodzinnego domu wszyscy są zdumieni jego wyglądem zwłaszcza jego dziewczyna z którą miał brać ślub Cecilly Saunders ,która romansuje z miejscowym Georgem Farrem. Gdy ma dojśc do ślubu Cecilly odmawia i nie bierze ślubu mimo swoich rozterek,natomiast Mahon bierze ślub z Margaret ,z którą wcześniej flirtował Joe,niestety niebawem Donald Mahon umiera ,a Margaret wyjeżdża do...

xexaa | 2016-09-15
mantono | 2016-03-28