Eksplozja w katedrze

Wydawnictwo: Czytelnik
El siglo de las luces
bookworm

Inne wydania

powieść o czasach rewolucji francuskiej i jej wpływie na sytuację na Karaibach.Eksplozja w katedrze to powieść przenosząca nas w lata Rewolucji francuskiej. Carpentier ukazuje jej oddźwięk na wyspach Antylskich jednocześnie przedstawiając obyczaje i historię ich mieszkańców. Alejo Carpentier jest jednym z najpopularniejszych pisarzy Ameryki Łacińskiej do jego najwybitniejszych utworów zalicza się Podróż do źródła czasu, Wojnę czasu oraz Harfę i cień.

Ewa | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, Przypomniane, 2015
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Wielowątkowa powieść, ilustrująca wpływ zdarzeń historycznych Europy na życie ludzi zamieszkujących odległe wyspy, po drugiej stronie Atlantyku.
Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni wielu lat końca XVIII wieku, na Karaibach ( Haiti, Gwadelupa, Gujana Francuska ), Francji i Hiszpanii, od początku rewolucji francuskiej poprzez terror jakobiński i czasy napoleońskie. Zdarzenia te widziane są przez pryzmat losów czwórki bohaterów.
Rodzeństwo z Hawany, Carlos, Esteban i Sophia, po śmierci ojca są pod wpływem Wiktora Huguesa. Za jego namową odwiedzają rewolucyjną Francję, następnie szerzą ją w Hiszpanii, po czym wracają na Karaiby.
Bardzo ciekawą postacią jest właśnie Wiktor Hugues, który na wyspach zajmuje się handlem koni, po czym w Europie staje się rewolucjonistą, jakobinem i masonem. A po powrocie na Karaiby zostaje mianowany gubernatorem Gwadelupy, gdzie wprowadza terror i przywraca niewolnictwo. Po upadku rewolucji staje się korsarzem, by na końcu wyłapywać...

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Akcja powieści rozgrywa się na Antylach (Kuba, Gujana Francuska, Gwadelupa) oraz epizodyczne we Francji i Hiszpanii. Obejmuje ostatnią dekadę XVIII wieku i skupia się na reperkusjach, jakie dla mieszkańców basenu Morza Karaibskiego niesie tocząca się w Europie Wielka Rewolucja Francuska. Centralną postacią jest Wiktor Hugues, syn piekarza, kupiec z Haiti, któremu burzliwa epoka umożliwia spektakularną karierę w służbie ideałów Wolności i Rozumu. Carpentierowi udało się w tej powieści dokonać trudnej sztuki: połączyć wyrafinowaną, wykluczającą szybką lekturę narrację opartą na barokowym stylu z rozbudowaną, pełną rozmachu fabułą. Po dwóch przeczytanych powieściach tego autora wydaje mi się, że to ta sama klasa co Llosa i Marquez.

| 2017-06-02
koszałekopałek | 2016-10-01
Trithemius | 2016-07-08
Ciszyn | 2016-02-26
Książka: pierwszy kontakt

Sporą część lektur porównać można do małżeństw aranżowanych przez rodziny i swatki: ktoś nam powie, że taka-a-taka książka jest ciekawa, bo to-i-tamto, albo przeczytamy recenzję w gazecie bądź opinię na LC...