Klub Radości i Szczęścia

Seria: Biblioteczka Interesującej Prozy
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Joy Luck Club
Wiedenka

„Klub Radości i Szczęścia” tworzą cztery starsze kobiety mieszkające w chińskiej dzielnicy San Francisco. Od wielu lat zasiadają wspólnie przy stole, grając w madżonga. Spotkania są dla nich również okazją do odbywania podróży w przeszłość - wspominania odległych chińskich zakątków, gdzie spędziły swoje młode lata. W każdej z nich drzemie osobna historia, która odsłania przed nami obraz kultury Dalekiego Wschodu. Wszystkie życiowe opowieści łączy wspólna przystań – Ameryka.

mandżuria | 2010-12-14

Relacja pomiędzy córką i matką to jeden z wdzięczniejszych, choć pewnie także trudnych do uchwycenia i szczerego sportretowania wątków w literaturze. Mam do niego słabość i zawsze stanowi on dla mnie ważny element powieści, choć z reguły autorzy nie stronią od pokazania mrocznej strony tego związku, w realistyczny sposób oddając konflikt pomiędzy miłością, a częstymi żalami, zawiedzionymi nadziejami, brakiem zrozumienia i różniącymi się oczekiwaniami. Nie inaczej jest w powieści „Klub radości i szczęścia” Amy Tan, gdzie do odwiecznego i uniwersalnego wątku nici łączącej córkę z matką, dochodzi jeszcze konflikt typowo emigrancki, gdzie pokolenie dzieci od urodzenia wyrasta w nowej ojczyźnie przyjmując jej nowe zasady, rodzice natomiast wciąż zdają się tkwić jedną nogą w poprzedniej rzeczywistości.

Cztery chińskie kobiety mieszkające na stałe w USA spotykają się co tydzień na partyjce madżonga i plotkach, tworząc w ten sposób swój Klub Radości i Szczęścia, tradycję zapoczątkowaną...

Salma | 2013-12-18

Wiele razy spotkałam się ze zdaniem, że to najlepsza książka Amy Tan. O ile mnie pamięć nie myli, ona sama, w "Przeciwieństwie losu" za taką ja uznała. I choć nie twierdzę, że jest to książka zła, nieciekawa czy też mało wartościowa, to jednak spodobała mi się najmniej. Wszystkie opowiedziane w niej historie były ciekawe, klimatyczne w sposób charakterystyczny dla Tan, ale... z wyjątkiem jednej, żadnej z nich już nie potrafiłabym ze szczegółami opowiedzieć, a wielu nawet tak z grubsza. To właśnie mnie zdziwiło (i zmartwiło) - że mimo, iż książkę czytałam z zaciekawieniem, nie mogłam zatrzymać w sobie tych historii na dłużej. Może będę musiała przeczytać raz jeszcze. Coś w końcu musi być w tej książce, skoro jest uważana za najlepszą autorstwa Amy Tan.

nikita181 | 2014-04-14
Przeczytana: 2007 rok

Dla mnie rewelacja. To była pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam. Wspaniała opowieść o życiu niezwykłych kobiet, bardzo wciągajaca, prawie tak dobra jak: "Dzikie łabędzie: trzy córy Chin". Dzięki tym książkom zainteresowałam sie Chinami i ich historią, która jest równie ciekawa jak przerażająca. Wszystkie książki Amy Tan są wspaniałe, ale ta jest wg mnie najlepsza.

Eljot | 2013-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Książka na pewno nędzie ciekawa dla osób interesujących się kulturą Chin i o ile ktoś lubi opowiadania. Generalnie dla mnie powieść interesująca, bo porusza ciekawy temat: kontakt pomiędzy matką i córką. matka wychowana w Chinach, zżyta i wierna tradycji, córka wychowana w innym świecie, w innej kulturze w innych czasach. Nie podoba mi się sposób pisania tej książki. Przede wszystkim nie znoszę opowiadań, ponieważ nim się akcja rozwinie, to historia już się kończy. Dlatego taka została wystawiona przeze mnie ocena.

Abee | 2014-08-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Wielowątkowa opowieść o teraźniejszości wynikającej ze skomplikowanej przeszłości. Poruszające postawy kobiet w skrajnych sytuacjach. Zapada w pamięć.

Velsharess | 2013-06-06

Miło się czyta, opowieści matek i córek są różne i ciekawe.
Byłam jednak zaskoczona tym, jak kultura chińska różni się od naszej.. To w dużej mierze przyczyniło się do tego, że było mi ciężko przebrnąć przez tę książkę. Im więcej przeczytałam, tym mniej chciałam czytać dalej, bo po prostu odrzuca mnie chińska tradycja, metody wychowawcze i spojrzenie na drugiego człowieka.

Janina | 2013-10-17
Przeczytana: 2013 rok

Amy Tan znakomita znów. Ja czytam bardzo dużo, jednak czasem natychmiast zapominam przeczytaną książkę. Nie dotyczy to Amy Tan auorstwa książek. Scenę, gdy bohaterka ucieka z miasta z dwiema córeczkami na rękach, zapamiętałam na długo.

szo | 2011-08-08

Bardzo miło się czyta. Na początku autorka zamieszcza maly diagram, kto jest czyją córką, co może się wydawać absurdalne, ale potem bardzo pomaga, bo mi się bardzo myliły te wszystkie chińskie nazwiska :) Wdzięczna lektura.

Ana Ur | 2013-12-10

Świetnie skonstruowana powieść.

książek: 2056
Lukrecja | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016
10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

Przenoszenie literackich dzieł na ekrany ma niemal tak długą tradycję jak samo kino. Równie stary związek łączy pisarzy z zawodem scenarzysty. Niemal od początku autorzy książek pracowali w przemyśle filmowym. Przedstawiamy 10 współcześnie żyjących pisarzy, którzy przynajmniej raz współpracowali przy pisaniu scenariusza filmowego.