magda niemczajówna, sława
dona

„Złota maska” jest pierwszą częścią dylogii T. Dołęgi-Mostowicza. Opowiada ona o losach Magdy Niemczajówny, która poświęca całe swoje dotychczasowe życie, aby stać się sławną. Książka „Wysokie progi” to kontynuacja tej powieści.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

eduko7 | 2014-05-16
Przeczytana: 06 maja 1989

Życie w przedwojennej Polsce. Relacje społeczne. Obyczajowość. Czasem zaściankowość. Obraz polskiego społeczeństwa sprzed 100 lat. Czyżby? Dlaczego więc główna bohaterka, jej pragnienia, dążenia, wady wydają się tak aktualne, tak współczesne.

Michal | 2015-02-03
Przeczytana: sierpień 2013

Przedwojenna popularność Dołęgi-Mostowicza we wszystkim przekracza znane nam dzisiaj kryteria sławy przynależnej ludziom piόra. Wydaje się, że on pierwszy zrozumiał mechanizmy rządzące rodzącym się społeczeństwem doby kultury masowej i to jemu pierwszemu było dane zastosować je w praktyce literackiej. Szeroko rozpowszechnione są dane ukazujące skalę jego zarobkόw w latach 30-tych. I tak, podczas gdy pensja premiera rządu wynosiła średnio 1800 złotych, Dołęga-Mostowicz zarabiał średnio 15000 złotych miesięcznie. Czemu zawdzięczał swoją popularność pisarz uznany za “pierwszorzędnego wśrόd drugorzędnych”?

Musimy pamiętać, że Dołęga-Mostowicz pochodził z Kresόw a jego rodzina znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, gdy jego rodzinne Okuniewo znalazło się w granicach Związku Radzieckiego. Gdy po przerwanych studiach w Kijowie Dołęga-Mostowicz przybył do Warszawy, szybko zrobił użytek ze swojego instynktu, zmysłu obserwacji a także sporej dozy śmiałości. Po kilku latach...

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 października 2014

Dołęga-Mostowicz w klimatach reymontowskich.
Co prawda "Złota Maska" nie umywa się pod względem opisów życia teatralnego do "Komediantki", ale też przypuszczam, że nie te opisy były dla autora najważniejsze. U Reymonta przepiękny jest koloryt środowiska, Dołęga-Mostowicz na planie pierwszym stawia ton społeczny. Mocnym akcentem jest otwarte zakończenie powieści.

Pan Antoni Nieczaja prowadzi rzeźnię w Warszawie. Ma córkę Adelę, Magdę i syna. Dzieci pomagają ojcu prowadzić interes, ale Magda cały czas wymiguje się od pracy. Ona w głowie ma co innego. Ojciec ma dużo pieniędzy a oni żyją gorzej niż biedaki. Kiedy dowiaduje się że Magda pobiera kursy tańca zabrania kategorycznie jej na nie uczęszczać. Magda myśli sobie że: „ Im dłużej żyje tym większe ogarnia ją zdumienie, większa pewność, że cały ten smutny światek to jedynie krótkotrwała przystań z której ona, Magda wyleci na dalekie przestrzenie, gdzie szeleszczą palmy, tryskają fontanny, gdzie dzwonią kryształy, lśnią brylanty, gdzie warto żyć. Magda ma dwóch adoratorów ale żaden z nich jej nie odpowiada. Uczepiła się Biesiadowskiego bo dzięki niemu mogła wyjść i spotkać się z kimś z teatru a ojciec pozwalał. Biesiadowski natomiast myślał że ona go kocha ale tak niestety nie było był tylko jej WYBAWIENIEM. Pewnego razu w teatrze dochodzi do nieszczęsnego wypadku jednej z najlepszych...

mircia | 2013-10-16
Przeczytana: 14 października 2013

Mimo "stażu" jaki ma ta książka, nadal aktualna nawet w dzisiejszych czasach. Nie traci przy tym klimatu swojej epoki.

ewel70 | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

"Złota maska" natychmiast została z miejsca przeze mnie upodobana, nie zostanę wobec niej obojętna. Wywarła na mnie bardzo pozytywny wpływ. Przy niej można zastanowić się nad życiem w różnych kategoriach: sława, marzenia, intrygi, niespełniona miłość czy kryteria hierarchizacji rządzących (w tym wypadku chodzi o teatr). Ukazuje jak dzięki układom można zajść wyżej (ale czy szczęśliwiej?)

Dołęga- Mostowicz bardzo charakternie przedstawił postacie. Każda z nich była barwna, miała wady i zalety, bujną osobowość, zawiły charakter.
I najważniejsza jest oczywiście główna bohaterka, osiemnastoletnia Magda Nieczajówna. Dziewczyna marząca o lepszym życiu niż jatka i sprzedaż mięsa. Wie czego chce, podąża za marzeniem i życiu w środowisku ludzi zamożnych, obracaniu się w kręgu kulturalnym.
Sama jednak kłamie swojego ojca Antoniego i nie przyznaje się do uczęszczania do szkoły choreograficznej. Zmusza się nawet do dość karykaturalnego narzeczeństwa z Feliksem Biesiadowskim. Miała nadzieje,...

aleczka | 2013-07-26
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Zupełnie inny - niepowtarzalny styl Dołęgi-Mostowicza, daje trochę odmiany, bo często mam wrażenie, że różne książki piszą ci sami autorzy. Historia młodej dziewczyny próbującej wyrwać się ze swojego środowiska, na tle zmian i kryzysu lat 20. Polecam!

Lilu | 2012-06-27

Świetny zmysł obserwcji, kronika życia w Polsce lat 20. i 30., ciekawe wątki obyczajowe, to może być tylko Dołęga-Mostiwicz.

kzna | 2012-09-30
Przeczytana: sierpień 2012

literatura kobieca ;)

Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Profesor Wilczur
    Tadeusz Dołęga-Mostowicz