magda niemczajówna, sława
dona

„Złota maska” jest pierwszą częścią dylogii T. Dołęgi-Mostowicza. Opowiada ona o losach Magdy Nieczajówny, która poświęca całe swoje dotychczasowe życie, aby stać się sławną.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

eduko7 | 2014-05-16
Przeczytana: 06 maja 1989

Życie w przedwojennej Polsce. Relacje społeczne. Obyczajowość. Czasem zaściankowość. Obraz polskiego społeczeństwa sprzed 100 lat. Czyżby? Dlaczego więc główna bohaterka, jej pragnienia, dążenia, wady wydają się tak aktualne, tak współczesne.

Przemysław Zyra | 2017-10-19
Na półkach: X2017, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2017

Pan Tadeusz umiał pisać. I trzeba przyznać, że po niemalże wieku czyta się na prawdę dobrze. W przeciwieństwie jednak do innych jego książek tu akcja nie wciąga mnie tak bardzo. A co ważniejsze - trudno mi się zaprzyjaźnić z główną bohaterką. Gdy ojciec staje na drodze jej marzeń - oczywiście jak to polska dusza - buntuję się i staję po jej stronie. Ale mimo to ciężko się z nią utożsamiać. Nasuwa mi się jednak spostrzeżenie, że mimo lat świat jest taki sam. Owszem - dziś aktorzy zarabiają więcej i nie muszą się martwić, gdzie będą mieszkać. Łatwiej też skontaktować się z innymi ludźmi. Ale problemy, marzenia i dylematy wciąż te same. A i zepsucie w pewnych kręgach nie jest wymysłem dzisiejszych czasów.
W książce brakuje mi nieco pochwały szlachetnych postaw i jakiegoś morału. Ojciec, który w zasadzie hołduje konserwatywnym wartościom nie jest na pewno postacią do naśladowania. Być może druga część przygód Magdaleny Nieczajówny będzie pod tym względem lepsza.

Michal | 2015-02-03
Przeczytana: sierpień 2013

Przedwojenna popularność Dołęgi-Mostowicza we wszystkim przekracza znane nam dzisiaj kryteria sławy przynależnej ludziom piόra. Wydaje się, że on pierwszy zrozumiał mechanizmy rządzące rodzącym się społeczeństwem doby kultury masowej i to jemu pierwszemu było dane zastosować je w praktyce literackiej. Szeroko rozpowszechnione są dane ukazujące skalę jego zarobkόw w latach 30-tych. I tak, podczas gdy pensja premiera rządu wynosiła średnio 1800 złotych, Dołęga-Mostowicz zarabiał średnio 15000 złotych miesięcznie. Czemu zawdzięczał swoją popularność pisarz uznany za “pierwszorzędnego wśrόd drugorzędnych”?

Musimy pamiętać, że Dołęga-Mostowicz pochodził z Kresόw a jego rodzina znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, gdy jego rodzinne Okuniewo znalazło się w granicach Związku Radzieckiego. Gdy po przerwanych studiach w Kijowie Dołęga-Mostowicz przybył do Warszawy, szybko zrobił użytek ze swojego instynktu, zmysłu obserwacji a także sporej dozy śmiałości. Po kilku latach...

Jacek47 | 2018-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2018

Piękne lata przedwojenne. Autor pokazuje nam na podstawie pewnej grupy osób z różnych, wyraźnych, poziomów społecznych życie w Warszawie. Farsa kuriozalna . Burzliwe życie pewnej aktorki wodewilowej przedstawione od pracy w sklepiku rodzinnym, aż do wyjazdu za granicę .
Czytając lekturę jesteśmy w innym świecie , z za kulis ukazuje pracę, porażki i sukcesy Teatru Złota Maska.
Jest lekka i przyjemna w czytaniu.Polecam .

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 października 2014

Dołęga-Mostowicz w klimatach reymontowskich.
Co prawda "Złota Maska" nie umywa się pod względem opisów życia teatralnego do "Komediantki", ale też przypuszczam, że nie te opisy były dla autora najważniejsze. U Reymonta przepiękny jest koloryt środowiska, Dołęga-Mostowicz na planie pierwszym stawia ton społeczny. Mocnym akcentem jest otwarte zakończenie powieści.

remix1313 | 2018-02-24
Przeczytana: luty 2018

jestem pełen podziwu dla talentu Dołęgi-Mostowicza i jednoczesnie pełen żalu, bo do całkowitego zapoznania się z jego twórczością zostały już tylko 3 pozycje.
W Złotej Masce jest to wszystko co tak wyróżnia autora: jest opis codziennego warszawskiego życia okresu międzywojennego, są dylematy i problemy życia codziennego z sylwetkami ludzi złych, dobrych, mądrych i głupich. uderza podobieństwo do dzisiejszych czasów, ciągła walka o przetrwanie, pięcie się po szczeblach kariery, dążenie do sukcesu i bogactwa - w każdym okresie aktualne:) do tego to lekkie pióro, narracja, która wciąga, chce się więcej, trudno przestać.. tego oczekuję po prawdziwych klasykach literatury. Ciekawostka, jednoczesnie czytałem Księżycową Dolinę Jacka Londona i naszła mnie konkluzja: gdyby Dołęga-Mostowicz urodził się w Ameryce, byłby co najmniej Jackiem Londonem.

Pan Antoni Nieczaja prowadzi rzeźnię w Warszawie. Ma córkę Adelę, Magdę i syna. Dzieci pomagają ojcu prowadzić interes, ale Magda cały czas wymiguje się od pracy. Ona w głowie ma co innego. Ojciec ma dużo pieniędzy a oni żyją gorzej niż biedaki. Kiedy dowiaduje się że Magda pobiera kursy tańca zabrania kategorycznie jej na nie uczęszczać. Magda myśli sobie że: „ Im dłużej żyje tym większe ogarnia ją zdumienie, większa pewność, że cały ten smutny światek to jedynie krótkotrwała przystań z której ona, Magda wyleci na dalekie przestrzenie, gdzie szeleszczą palmy, tryskają fontanny, gdzie dzwonią kryształy, lśnią brylanty, gdzie warto żyć. Magda ma dwóch adoratorów ale żaden z nich jej nie odpowiada. Uczepiła się Biesiadowskiego bo dzięki niemu mogła wyjść i spotkać się z kimś z teatru a ojciec pozwalał. Biesiadowski natomiast myślał że ona go kocha ale tak niestety nie było był tylko jej WYBAWIENIEM. Pewnego razu w teatrze dochodzi do nieszczęsnego wypadku jednej z najlepszych...

mircia | 2013-10-16
Przeczytana: 14 października 2013

Mimo "stażu" jaki ma ta książka, nadal aktualna nawet w dzisiejszych czasach. Nie traci przy tym klimatu swojej epoki.

ewel70 | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

"Złota maska" natychmiast została z miejsca przeze mnie upodobana, nie zostanę wobec niej obojętna. Wywarła na mnie bardzo pozytywny wpływ. Przy niej można zastanowić się nad życiem w różnych kategoriach: sława, marzenia, intrygi, niespełniona miłość czy kryteria hierarchizacji rządzących (w tym wypadku chodzi o teatr). Ukazuje jak dzięki układom można zajść wyżej (ale czy szczęśliwiej?)

Dołęga- Mostowicz bardzo charakternie przedstawił postacie. Każda z nich była barwna, miała wady i zalety, bujną osobowość, zawiły charakter.
I najważniejsza jest oczywiście główna bohaterka, osiemnastoletnia Magda Nieczajówna. Dziewczyna marząca o lepszym życiu niż jatka i sprzedaż mięsa. Wie czego chce, podąża za marzeniem i życiu w środowisku ludzi zamożnych, obracaniu się w kręgu kulturalnym.
Sama jednak kłamie swojego ojca Antoniego i nie przyznaje się do uczęszczania do szkoły choreograficznej. Zmusza się nawet do dość karykaturalnego narzeczeństwa z Feliksem Biesiadowskim. Miała nadzieje,...

aleczka | 2013-07-26
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Zupełnie inny - niepowtarzalny styl Dołęgi-Mostowicza, daje trochę odmiany, bo często mam wrażenie, że różne książki piszą ci sami autorzy. Historia młodej dziewczyny próbującej wyrwać się ze swojego środowiska, na tle zmian i kryzysu lat 20. Polecam!