Prokurator Alicja Horn

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-409-6
dona

Inne wydania

Sensacyjna powieść, której akcja toczy się w Warszawie w latach trzydziestych XX wieku ukazuje gangsterów przemienionych w poważnych biznesmenów, fortuny zdobywane nieuczciwie, wybujały erotyzm... Bohaterem powieści jest Jan Winkler, awanturnik i kobieciarz, człowiek o wielu twarzach, ścigany przez polski wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej. Po wielu latach nieobecności, jako obywatel USA wraca do Warszawy i ponownie rzuca się w wir mętnych interesów. Książka Tadeusza Dołęgi-Mostowicza opowiada nie tylko o świecie, w którym jedyną miarę sukcesu stanowi pieniądz, mówi też o destrukcyjnej sile zawiedzionej miłości. Tytułowa prokurator Alicja Horn, nadzwyczaj atrakcyjna kobieta, kochanka Jana Winklera, kiedy zostaje zdradzona i porzucona, bez skrupułów żąda dla niego kary śmierci, choć wie o jego niewinności. Czy powodem tego jest zdrada i zawiedziona miłość? Czy Alicja Horn też tkwiła w "ciemnych interesach"?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=467

Nobliszka | 2017-03-09

Międzywojnie. Młoda Polska. Thriller, kryminał, sensacja, akcja, dramat, romans i obyczaj. Strzelaniny, porwania, futra z bobra, namiętne pocałunki, Warszawa i Hel. Wyliczam drobiazgi, nieledwie punkciki, mało znaczące elementy, bo prawdziwym powodem tej książki są przeogromne, monumentalne postaci. Namalowane szerokim pędzlem na nieskończonym płótnie. Pociągnięcia są precyzyjne i bardzo wyraźne, zgodnie z zasadami szkoły klasycznej, kłania się Rafael, Dürer czy Caravaggio. Światło igra z cieniem. Los we władanie obierają tajfuny.

Prokuratorka Alicja Horn wabi tytułem, ale nie ona jest prawdziwą bohaterka książki. Ten przywilej przywłaszczył sobie Jan Winkler vel Bohdan Drucki, postać jednowymiarowa i przewyraźna. To on swym zamaszystym krokiem wyznacza bieg akcji, on swą jednobarwna osobowością nadaje ton powieści. A powieść jest jak bajka opowiadana dzieciom, ale dzieciom trochę starszym, którym snuć można mity o bohaterach, którzy lubią kobiety, do których z kolei te przyciąga...

Beremis | 2015-11-26
Przeczytana: 01 listopada 2015

Niestety, dobrnąłem do 1/4 i książka leży odłogiem od kilku miesięcy - znak, że już małe szanse że do niej wrócę. Nie dziwię się, że filmowa adaptacja z 1933 jest w kategorii sensacja/melodramat. Bo w tym fragmencie co przemęczyłem właśnie tego melodramatu jest więcej a nie zapowiedzianej w opisie książki sensacji. On i ona tacy "lux" najlepsi we wszystkim, ech, szkoda opisywać romansik. W tle jest jakiś szalony naukowiec, ciemna przeszłość głównego bohatera gdzieś tam czasami się przewinie, ale ten wątek sensacyjny mizerny i nie chcę czekać aż się rozwinie.
I największy plus - opis polski lat 30 ubiegłego stulecia.

byrcyn11 | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Niestety książkę nadgryzł ząb czasu, choć miłośnicy "W starym kinie" pewno będą zadowoleni. Dość dziwaczne (jak na dzisiejsze czasy) zachowania bohaterów, sztuczne dialogi, rozwlekła akcja.
Z drugiej strony sam pomysł połączenia kryminału z "Przeminęło z wiatrem" dość interesujący i udany. Końcowe mowy prokurator Horn i adwokata broniącego Winklera imponujące - godne amerykańskich sądów.
Na mnie największe wrażenie zrobiła mentalność, zachowanie i pozycja kobiet, jeszcze 80 lat temu. Dobrze, że czasy się zmieniły - prawda moje panie ?

ira | 2014-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 września 2014

Powieść rzeczywiście sensacyjna. Biorąc ją do ręki i czytając opis na okładce, czytelnik nie spodziewa się, że będzie czytał o... nielegalnych eksperymentach na ludziach. Fantazję miał Dołęga-Mostowicz ogromną, a jeśli posiłkował się przy pisaniu tej powieści jakimiś ówczesnymi rzeczywistymi badaniami, to włos się na karku jeży.
A co poza tym? Poza tym typowa twarda, zła kobieta, którą bez trudu łamie właściwy mężczyzna, namiętność, zazdrość, młodsza rywalka. Nieco naiwne opisy procesów sądowych - aczkolwiek, jak to u Mostowicza, nieodmiennie barwne - i świetny obraz starej Warszawy, bawiącej się w knajpie "Argentyna".

Magdalena Noir | 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Autor tak jak tego oczekiwałam przeniósł mnie w świat barwnego, ale także niebezpiecznego świata dwudziestolecia międzywojennego. Otrzymałam rasową powieść sensacyjną z wieloma zwrotami akcji i bohaterami z ciemnymi tajemnicami. Podczas czytania odwiedzamy tętniące życiem nocne kluby tamtejszej Warszawy, jesteśmy świadkami gangsterskich porachunków i rozmaitych romansów. Oczywiście, jak też można się domyślić po tytule jesteśmy też świadkami różnych procesów, opisanych troszeczkę naiwnie, w końcu to powieść popularna - najważniejsze, by wzbudzała emocje, a mimo to ciekawie i barwnie.

Początkowo byłam bardzo zaintrygowana i książka niebywale mnie wciągnęła. Ciekawiły mnie sekrety bohaterów, chciałam je jak najszybciej odkryć, nie przeszkadzały mi nawet ciut zbyt patetyczne dialogi, nie sądzę, by naprawdę ludzie się tak do siebie zwracali. Z czasem zaczęło robić się jeszcze ciekawiej - eksperymenty na ludziach, już wtedy chciano mieć możliwość decydowania o kolorze oczu, włosów...

ewel70 | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Kiedy sięgałam po powieści Dołęgi-Mostowicza widząc tytuł owej książki uznałam, że muszę ją mieć! I po niedługim czasie zakup się udał. Jednak za książkę zabrałam się...po dobrym roku! I z wielkim wstydem muszę przyznać, że bałam się ją przeczytać. Bałam się, że nie będzie w moim stylu lub że będzie nudna, nieciekawa. Bałam się też, że (jeśli okaże się ciekawa)zbyt szybko ją przeczytam i będę za nią tęsknić.

I tak właśnie się stało! Książka bez reszty mnie pochłonęła! Zatopiłam się w niej i dałam się ponieść przebiegowi akcji. W tej powieści ciągle się coś dzieje, akcja toczy się dynamicznie.

Poznajemy Jana Winklera, awanturnika i kobieciarza (czy którykolwiek bohater powieści Mostowicza nie miał powodzenia u kobiet?), podprokurator Alicję Horn, kobietę inteligentną i silną, jej podopieczną Julkę Horn, młodą maturzystkę, Karola Brunickiego- profesora zajmującego się eksperymentami na kobietach w ciąży.

Mostowicz oczarował mnie barwnością charakterów tej powieści. Nie brakuje w...

rr-odkowa | 2012-02-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2011

Kiedy zaczynałam czytać powieść Tadeusza Dołęgi - Mostowicza "Prokurator Alicja Horn" myślałam o tym co napiszę w recenzji i byłam przekonana, że jedno z pierwszych moich zdań będzie brzmiało: "Cudowna, w starym stylu, powieść dla kobiet, które takie klimaty lubią" Jakżesz się pomyliłam. "Prokurator Alicja Horn" to przede wszystkim świetna powieść dla każdego - dla kobiety, mężczyzny, babci, przyjaciela i młodszej siostry. To powieść sensacyjna, gangsterska, awanturnicza. Momentami romantyczna i zadziwiająco aktualna. No i genialna :)

Jan Wikler awanturnik i kobieciarz przybywa do Warszawy. Przed laty, jako Bohdan Drucki, musiał uciekać z Polski ponieważ zgwałcił młodą dziewczynę za co, rzecz jasna, był ścigany przez policję. Teraz postanawia osiąść tu na jakiś czas, zwłaszcza że stary znajomy, Borys Załkind powierzył mu prowadzenie nocnego klubu "Argentyna". Dla Winklera, który lubi się bawić, nie stroni od alkoholu i kobiet jest to praca idealna. Szybko przemienia kiepsko...

Nikto | 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane, Rok - 2015
Przeczytana: 06 maja 2015

Z tą książką wszystko jest w miarę w porządku do momentu kiedy pani prokurator ,a właściwie puki co,pani podprokurator Alicja Horn dowiedziała się kim jest sprawca jej traumatycznych przejść.To co przydarzyło się wówczas czternastoletniej uczennicy Ali,rzutuje na całe dalsze jej życie.Na jej małżeństwo i jego koniec,na jej wybór zawodu i śpiesznie postępującą świetlaną drogę kariery.Na jej światopogląd,twardość,hardość i stosunki z mężczyznami.Mimo że,czas w jakim osadzona jest fabuła tej powieści,to czas kiedy zawód prokuratora ,był zawodem stricte męskim ,Alicja Horn radziła sobie doskonale.Była piękna,pracowita,pragmatyczna i zawsze doskonale przygotowana merytorycznie.Nagle kiedy w jej życiu pojawia się Bohdan Drucki vel Jan Winkler.,mam wrażenie że czytam o zupełnie innej kobiecie.Nagle książka zamienia się w ckliwy melodramat,a Alicja Horn w kobietę tragiczną w swej nieszczęśliwej miłości.Kobietę rodem z podłych gatunkowo harlekinów.Po prostu nie jest to dla mnie...

Edyta Zawiła | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

PROKURATOR ALICJA HORN Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Drugie spotkanie z tym pisarzem.Sensacyjna powieść z lat 30-tych XX w, świetnie obrazująca Warszawę z jej przekrojem społecznym od gangsterów do wysoko postawionych urzędników.W tym świecie spotka się kobieta i mężczyzna z dwóch różnych światów,prokurator i przestępca,których połączy nieszczęśliwa miłość,skrupuły, niewinność...Odkryjemy świat rozrywki w ARGENTYNIE, np.słynne tango kocie, gdzie bawiła się śmietanka ówczesnej stolicy.Pojawi się tajemniczy naukowiec-lekarz, który prowadzi nielegalne badania. Polecam czyta się świetnie tę powieść, która wyprzedziła swoją epokę. Polecam dla pakietu film z Jadwigą Smosarską i Franciszkiem Brodniewiczem oraz Lodą Halamą ze swymi słynnymi długimi nogami.

el__fuego | 2012-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Dołęga-Mostowicz w najczystszej postaci i szczytowej formie. Wartka, wciągająca fabuła osadzona w intrygującej scenerii Warszawy wczesnych lat trzydziestych. Jest romans, sensacja i mnóstwo celnych obserwacji socjologicznych. Dla zainteresowanych międzywojniem pozycja obowiązkowa. Ogromnie przypadła mi także do gustu postać głównego bohatera i jego filozofia życiowa.

Czytając powieści Dołęgi-Mostowicza często myślę sobie, że pomijając pojawienie się takich zdobyczy cywilizacji jak internet czy telefon komórkowy to tak naprawdę świat niewiele się zmienił przez ostatnie osiemdziesiąt lat. W gruncie rzeczy zmagamy się w życiu z podobnymi problemami co ludzie tamtej epoki. Poszukiwanie sensu i celu życia, konflikty między potrzebą wolności a zaangażowaniem emocjonalnym, między normami prawnymi a intuicyjną moralnością.. Wszystko to jest jak najbardziej aktualne w naszym skomputeryzowanym i zglobalizowanym świecie. Tym bardziej zachęcam do lektury tej powieści..