Niezgłębiony zamysł

Wydawnictwo: Muza
El plan infinito
837319665X
bookworm

To jedna z ostatnich powieści chilijskiej pisarki, Isabel Allende, zainspirowana w dużej mierze kolejami losu jej drugiego męża. Kronikarski zapis etapów dróg życiowych dwojga głównych bohaterów służy autorce do stworzenia sugestywnego obrazu świata meksykańskiej mniejszości w Kalifornii, obrazu epoki hipisowskiej z nieodłącznym wątkiem wojny w Wietnamie oraz wizerunku amerykańskiego...

Kronikarski zapis etapów dróg życiowych dwojga głównych bohaterów służy autorce do stworzenia sugestywnego obrazu świata meksykańskiej mniejszości w Kalifornii, obrazu epoki hipisowskiej z nieodłącznym wątkiem wojny w Wietnamie oraz wizerunku amerykańskiego społeczeństwa okresu rewolucji obyczajowej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, chłonącego nowe prądy, idee i wynalazki. Książka przepojona jest wiarą w człowieka, w szlachetność ludzkiej natury i w zdolność do pokonywania wszelkich przeciwności losu.

keys | 2012-12-17

Jak zwykle Allende świetna, wciągająca.

moi | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Ta książka Isabel Allende jest opowieścią o ekscentrycznej rodzinie Reevsów. Ojciec -Charles Reeves- jest kaznodzieją wymyślonej przez siebie religii, nazwanej przez niego "Niezglebiony Zamysł". Wraz z rodziną, w ciężarówce, z psem i towarzyszącą im przyjaciółką Olgą (pół-wróżką, pół-akuszerką), przemierzają Stany. Dzieci, jak przystało na potomków kaznodziei, są także niezwykłe: ekscentryczna Judy i wielbiący ją, szukający swojego miejsca na świecie, Gregory.
Na skutek choroby ojca rodzina osiedla się w dzielnicy meksykańskiej i tam próbuje wieść swój żywot. Matka - Nora Reeves- coraz bardziej oddala się w swój świat, co potęguje się po śmierci męża. Ostoją rodziny staje się wtedy Olga i wspierająca ich rodzina Moralesów - meksykańskich imigrantów. To z nimi losy Judy i Gregory'ego zwiążą się na stałe. Będą razem, gdy Gregory dorobi się majątku, jako adwokat i przepuści go oraz gdy Judy wyda na świat kolejne dziecko i -na skutek traum przeżytych w dzieciństwie- przytyje do...

Julian | 2013-11-23

Jedna z najsłabszych książek Allende. Kolejna saga rodzinna z typowymi dla Allende chwytami która jednak nie porywa nawet w połowie jak "Domu Duchów".

amen | 2012-02-12
Przeczytana: 2009 rok

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam.

ewa_o | 2011-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2011