Eleonora i Marianna. Dalsze losy Rozważnej i Romantycznej.

Tłumaczenie: Barbara Kopeć
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Elinor and Marianne - a sequel to Sense and Sensibility
83-7180-176-9
Olena

Eleonora i Marianna są już zamężne, jednak podczas gdy starsza z sióstr pozostaje wcieleniem rozsądku, młodsza, nieuleczalna romantyczka, ulega urokowi Willoughby'ego...

Barmał | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Ta książka to karykatura literacka. Postacie są strasznie przerysowane. Marianna wariuje niczym hipisowska pannica spuszczona ze smyczy. Pułkownik jest tak tolerancyjny i łagodny, że można zacząć wątpić, czy to żołnierz. Myślę, że prędzej wyzwałby na pojedynek Willoughby'ego niż siedział spokojnie przy kominku i czekał, aż żona zmądrzeje. To jednak nic w porównaniu z Robertem i jego dziką afrykańską przygodą oraz szaleństwami jego matki. No ja się w każdym razie nieźle ubawiłam. Polecam jako wersję kabaretową.

Monika | 2015-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

Książka jest cieniutka i czyta się ją dosłownie w dwie godzinki, to uważam ten czas za zmarnowany. Dodatkowo mam przeczucie, że Jane Austen przewraca się w grobie, widząc takie herezje wypisywane o wymyślonych przez nią bohaterach. Po książkę sięgnęłam, bo uwielbiam powieści Jane Austen, a dodatkowo nigdy nie czytałam nowoczesnych kontynuacji klasycznych powieści. Już pierwsze strony wprawiły mnie w zakłopotanie, ponieważ na każdej kartce widniało mnóstwo nazwisk, a ja niestety nie potrafiłam ich powiązać z bohaterami. W osłupienie wprawiły mnie dopiero czyny bohaterów, jakby romanse i podróże do Afryki były czymś na porządku dziennym w tamtych czasach. Dodatkowo niektóre z bohaterek wyprzedziły swoją epokę i ukazane zostały jako wojownicze feministki, którym zależy tylko na własnej wygodzie. Podsumowując: nie polecam. Stanowczo nie polecam. Chyba że ktoś ma ciągoty masochistyczne i lubi się denerwować albo histerycznie śmiać . Albo jedno i drugie. Ewentualnie może spodobać się...

osiempalcow | 2017-02-17
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Myślę, że Jane Austen przewraca się w grobie, jeśli wie, co jest w tej książce. Pomysł, by Marianna zdradzała męża i na pierwsze wezwanie byłego ukochanego pędziła na jakąś utopijną wyspę - nie, nie, i jeszcze raz nie.

Betka | 2013-05-18
Przeczytana: 18 maja 2013

Męczyłam się czytając kolejne stronice. Nudna a z dalszymi losami Eleonory i Marianny chyba ma mało wspólnego.

wrzos118 | 2017-03-04
Przeczytana: sierpień 2014