Lidia. Życie Lidii Zamenhof

8 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Lidia: The Life of Lidia Zamenhof, Daughter of Esperanto
978-83-89962-31-7
esperanto, zamenhof, biografia, bahai,

Biografia Lidii Zamenhof, córki inicjatora języka esperanto - Ludwika Zamenhofa, zagorzałej propagatorki języka międzynarodowego i jednej z pierwszych bahaitów w Polsce. Książka ukazuje życie Lidii nie tylko jako osoby publicznej, ale również jako człowieka z krwi i kości, ze swoimi obawami i ułomnościami. Kiedy po wielu podróżach po Świecie, w czasie których prowadziła kursy esperanta, wróciła do Polski na rok przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej, musiała skonfrontować swoje ideały z rzeczywistością.

Wendy Heller, autorka książki, urodziła się w Kalifornii. Ukończyła studia z zakresu językoznawstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Opublikowała artykuły i książki, dotyczące szerokiej gamy zagadnień. Czterdzieści lat po śmierci Lidii Zamenhof, jej życie zostało prawie zapomniane. Wendy Heller odtworzyła je fragment po fragmencie drogą osobistych wywiadów, studiując dokumenty i rzadkie wydawnictwa, które zachowały się, mimo zniszczeń spowodowanych wojną. "Lidia" jest jej piątą książką.

ellatiene | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Zaczęłam się uczyć esperanto i chciałam się czegoś więcej dowiedzieć o Ludwiku Zamenhofie, który dał podwaliny temu językowi. Niestety w bibliotekach trzech warszawskich dzielnic znalazłam tylko książkę o jego córce Lidii (a w końcu to przecież w Warszawie Zamenhof spędził dorosłe życie).
Rodzina Zamenhofów była Żydami ale polskimi, więc po książce oczekiwałam przybliżenia ich działalności na polu szerzenia esperanto tak samo jak za granicą tak i w Polsce. Jednak polski wątek w życiu Lidii oprócz wspomnienia o młodości i ostatnich latach życia niemal nie istnieje. Za to bardzo szczegółowo zostały opisane wyjazdy na kongresy, praca nauczycielki esperanto na zachodzie Europy oraz podróż po Stanach Zjednoczonych. Wendy Heller dokładnie opisała z kim się spotykała i korespondowała Lidia, przytacza mnóstwo cytatów. Ogromny nacisk łoży też na rolę religii w życiu Lidii, którą staje się bahaizm. Na krzewienie jej na równi z językiem esperanto. Lidia przez całe życie wierzyła, że może on...

Grażyna | 2012-03-17
Przeczytana: 17 marca 2012

Książek nie pisują ani nie tłumaczą ani krasnoludki ani komputery. Oczekiwałabym, aby w informacjach LUBIĘ CZYTAĆ pojawiały się także nazwiska tłumaczy. Poziom publikacji zależy przede wszystkim od poziomu przekładu. Ten akurat oceniam bardzo dobrze.

Ciekawa biografia, polecam osobom zainteresowanym językiem esperanto, historią najnowszą i początkami bahaizmu w Polsce.

mariola | 2016-09-30
yorokobi | 2016-07-29