Skok tygrysicy

Okładka książki Skok tygrysicy Victoria Holt
Okładka książki Skok tygrysicy
Victoria Holt Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura obyczajowa, romans
Biblioteczka pod Różą
The Spring of the Tiger
Prószyński i S-ka
1995-02-23
1995-02-23
Elżbieta Gepfert

Muszę przyznać, że lubię czytać książki Victorii Holt, jestem jej zagorzałą fanką. Skok Tygrysicy dzieje się w Anglii i na Cejlonie. Na Cejlonie wszystko jest takie egzotyczne, tajemnicze. Książka w miarę czytania coraz bardziej wciąga, czyta się przyjemnie. Gorąco polecam!! Można sobie zaparzyć herbatę, przykryć się kocem i odpłynąć w nieznany, ciekawy świat.

bardzo mnie ta książka wciągnęła. Trochę romans, trochę kryminał. Ogólnie miło się czyta. Powieść o losach córki słynnej aktorki, która w wyniku skandalu traci swoją popularność i podupada na zdrowiu. Razem z córką Sarą trafia do rodziny swojego męża i w ich posiadłości dożywa końca swoich dni. Sara pozostaje z ciotkami,które są dość ekscentryczne, i próbuje ułożyć sobie życie bez matki. Odnajduje ojca, ale jego miłością i oddaniem również nie cieszy się długo, gdyż jest poważnie chory.
W tle tajemnica związana z perłami stanowiącymi rodzinną wartość. Opowieść o Cejlonie i uprawie herbaty i przygody Sary. Zaskoczyło mnie zakończenie, bo akurat osoby, która była winna wszystkich dziwnych zdarzeń nie obstawiałam.

Książka dostępna na:

Anglojęzyczna Wikipedia:
„...Eleanor Hibbert (1 September 1906 – 18 January 1993) was an English author who combined imagination with facts to bring history alive through novels of fiction and romance. She was a prolific writer who published several books a year in different literary genres, each genre under a different pen name: Jean Plaidy for fictionalized history of European royalty; Victoria Holt for gothic romances, and Philippa Carr for a multi-generational family saga. A literary split personality, she also wrote light romances, crime novels, murder mysteries and thrillers under the various pseudonyms including Eleanor Burford, Elbur Ford, Kathleen Kellow, Anna Percival, and Ellalice Tate.
In 1989, the Romance Writers of America gave her the Golden Treasure award in recognition of her significant contributions to the romance genre. By the time of her death, she had written more than 200 books that worldwide sold more than 100 million copies in 20 languages. She continues to be a widely borrowed author among lending libraries. Her popular works of historical fiction are appreciated by readers and critics alike for their accuracy, quality of writing, and attention to detail...”
Jak wynika z powyższego mamy do czynienia z „gothic romance” ( z 1979 roku.)
Na razie ładne wyjaśnienie znaczenia imienia przyrodniej siostry – Clytie. (s. 15 - pdf):..
„...to wodna nimfa, w której zakochał się Apollo i zamienił ją w słonecznik, by zawsze zwracała się ku niemu, kiedy pędzi po niebie”
Wobec różnokierunkowej i obfitej płodności autorki, w dodatku wychwalanej i sowicie nagradzanej, a przeze mnie kompletnie nieznanej, poczułem się zobligowany do dokładnego przeczytania tej książki, co też uczyniłem, mimo znużenia skutkującego dwiema drzemkami w trakcie lektury. I teraz dumny i blady, mszczę się za stracony czas i ułudną nadzieję na interesujące zakończenie , i psuję lekturę przyszłym czytelnikom, odkryciem końca, że Sara z Tobym stadło małżeńskie stworzyła .
Naiwne, przewidywalne dyrdymały plus fałszywy obraz brytyjskich „dobrych” kolonialistów składają się na to szmirowate czytadło, które niewątpliwie polecę moim licznym przyjaciołom ze Sri Lanki.
Zaiste wolę czas stracić z Sochą, Witkiewicz czy Chmielewską, niż łowić zatrute perły z Holt
Nie ma o co walczyć, więc dla świętego spokoju i uniknięcia zbędnych dyskusji daję gwiazdek aż 5
PS Zapowiadanego „skoku tygrysicy” dotyczącego u Byrona, namiętnej miłości kobiet nie doczekałem się, bo wybieg z córką kochanka, nie uzasadnia tytułu

Książka dostępna na:

Anglojęzyczna Wikipedia:

Powieść jest niezwykle emocjonująca. Odnajdziemy w niej miłość, namiętność, nienawiść, zazdrość, przywiązanie, chciwość, tęsknotę, niesłuszne oskarżenia oraz zemstę za wyrządzone krzywdy. Na kartach tej książki doskonale sprawdza się przysłowie, że „kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie”. Oznacza to, że dobro zawsze musi pokonać zło, bez względu na to, ile ofiar to pochłonie.

Wspaniała! Czytałam ją ponad dwa lata temu a nadal wracam do niej myślami i czuję świetnie oddany klimat dżungli, w której dla Sary skończyła się bajka, a zaczęła tajemnicza gra o poznanie tego, któremu oddała rękę.. pierwszą część książki słabo pamiętam i czuję, że chciałabym sięgnąć po tę książkę raz jeszcze :)

Bardzo, ale to bardzo mocno lubię takie książki.
Mamy tu opis i Anglii,ale co mi się najbardziej podobało to niezwykła opowieść o Cejlonie.
Bohaterka, młoda Angielka.Zabiera nas w podróż, na tę piękną wyspę.
Opisy wyspy, są bardzo dobre.Może nie jakieś rewelacyjne. Lecz mogą być.
Dobrze oddają życie w tamtym klimacie.
Ta książka, to nie tanie romansidło, lecz książka, gdzie czytelnik i czytelniczka,znajdzie i romans i tragedię i przygodę.
Ale muszę coś napisać:otóż anakonda nie żyję na Cejlonie.
A babirusa pochodzi z Celebesu.
Uważna osoba znajdzie te błędy.

Bardzo, ale to bardzo mocno lubię takie książki.
Bohaterka, młoda Angielka.Zabiera nas w podróż, na tę piękną wyspę.
Opisy wyspy, są bardzo dobre.Może nie jakieś rewelacyjne. Lecz mogą być.
Dobrze oddają życie w tamtym klimacie.
Ta książka, to nie tanie romansidło, lecz książka, gdzie...

Pierwsza cześć książki była dość nudna- może za mocne słowo- ale nie wciągnęła mnie całkowicie. W połowie akcja rozkręciła się, za to pod koniec już było bardzo ciekawie, chociaż dość przewidująco. Zakończenie zaskoczyło mnie tylko w maleńkim stopniu. Za to bardzo podobało mi się solidnie zarysowana postać głównej bohaterki, pozostali bohaterowie może w mniejszym stopniu, ale również dobrze zostali scharakteryzowani. O samej treści nie będę pisać, na okładce zdradzono już i tak wydaje mi się za dużo. Ogólnie chyba bardziej jest to romans z domieszką sensacji. Oceniłam powyżej przeciętnej, czegoś mi jednak tu brakowało, co stanowi o wyjątkowości książki.

Świetna. Czyta się jednym tchem. To nie tylko romansidło, ale również kryminał :)

Jestem bez wątpienia fanką twórczości Victorii Holt. Przeczytałam niemal wszystkie jej powieści i zdecydowana większość była rewelacyjna. Ta również jest rewelacyjna. Pochłonęła mnie bez reszty. Polecam!

Nie przypadła mi do gustu. Dużo poruszonych wątków, ale żaden nie w pełni rozwinięty,tak powierzchowne wszystko.
Nie dobrnęłam do końca, połowa. Czekałam na przełom, których było za dużo, a więc żadnego.

• Romans
  • Romans historyczny
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Skok tygrysicy