Etruskowie-dzieje tajemniczego ludu

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Grecy nazywali ich Tyrrenami bądź Pelazgami, Rzymianie Etruskami bądź Tuskami, sami określali się mianem Rasenna. Kim w rzeczywistości byli Etruskowiea Skąd pochodzili, a przede wszystkim, co się z nimi stałoa Pojawili się pod koniec VIII w. p.n.e., zniknęli na początku I w. p.n.e., pozostawiając po sobie wspaniałe grobowce, naczynia ze złota, przepiękne wyroby rękodzielnicze i świadectwa zaawansowanej technologii, szeroko stosowanej następnie przez Rzymian. Ale żadnej historii, żadnej summy, żadnej literatury.Faktem jest, że właśnie z niewiedzy rodzi się XVII i XVIII-wieczny mit i tajemnica Etrusków, wizja Etrusków jako ludu, który uczynił wszystko, by zatrzeć wszelki ślad swego pochodzenia, tradycji i kultu. Nie wspominając o języku, pozornie tak różniącym się od innych języków z obszaru Półwyspu Apenińskiego, o którym mamy tak niewiele pisemnych świadectw.

odi90 | 2016-02-17
Karson | 2015-06-03